Eiropas īsziņas, 30.08.2012.

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem un 5 mēnešiem.

* 1.oktobrī stāsies spēkā Eiropas Savienības un Brazīlijas nolīgums par īstermiņa uzturēšanās vīzu režīma atcelšanu ES pilsoņiem. * Īrijas valdība izstrādā jaunus likumus, lai cīnītos pret fiktīvo laulību problēmu.

Šodien 9:30 Latvijas Universitātes Lielajā Aulā notiks sabiedriska diskusija par Latvijas prezidentūras Eiropas Savienības Padomē prioritātēm. Pārskata pasākumā tiks apspriestas līdz šim rīkotajās tematiskajās diskusijās piedāvātās prioritātes Latvijas prezidentūrai, kā arī apsvērtas jaunas. Plašas sabiedrības iesaiste prezidentūras programmas veidošanā ir unikāls piemērs ES dalībvalstīs. Jūnijā un jūlijā notika desmit tematiskas diskusijas par dažādām ES politikas jomām, kurās attiecīgo jomu eksperti un dažādu sabiedrības grupu pārstāvji apsprieda iespējamo Latvijas prezidentūras ES Padomē programmas saturu. Katras diskusijas noslēgumā dalībnieki formulēja konkrētus priekšlikumus iespējamajām Latvijas prioritātēm ES Padomes prezidentūrā 2015.gada pirmajā pusē. Pēc diskusijām Latvijas prezidentūras ES Padomē sekretariāts ciešā sadarbībā ar ministrijām turpinās darbu pie Latvijas prezidentūras ES Padomē prioritāšu sagatavošanas, iesaistot valdību un Saeimu. Šodien ar ziņojumu par ES attīstības perspektīvām un Latvijas prezidentūru ES Padomē diskusijā uzstāsies arī bijusī Latvijas Valsts prezidente Vaira Vīķe-Freiberga.

Pēc mēneša, 1.oktobrī, stāsies spēkā Eiropas Savienības un Brazīlijas nolīgums par īstermiņa uzturēšanās vīzu režīma atcelšanu ES pilsoņiem. Jaunā kārtība attieksies arī uz Latvijas pilsoņiem, kuri Brazīlijā ieceļos tūrisma, privātā vai uzņēmējdarbības nolūkā, kā arī piedalīsies konferencēs, semināros un sporta sacensībās, proti, viņiem nebūs jānoformē Brazīlijas ieceļošanas vīza, ja uzturēšanās laiks valstī nepārsniegs trīs mēnešus pusgada laikā. Nolīgums neattieksies uz ES un Brazīlijas pilsoņiem, kuru ieceļošanas mērķis būs nodarbinātība, darbs pētniecībā, stažēšanās, studijas vai sociālais darbs. Latvijas nepilsoņiem, tāpat kā līdz šim, ieceļošanai Brazīlijā būs nepieciešama vīza, ko var noformēt Latvijā akreditētajā Brazīlijas vēstniecībā Zviedrijā.

Eiropas Komisija uzsākusi padziļinātu pārbaudi saistībā ar Īrijas zemo cenu aviokompānijas "Ryanair" ieceri pārņemt Īrijas konkurentu "Aer Lingus". "Komisijas iepriekšējā izmeklēšana saistībā ar šo pārņemšanas darījumu, kas izteikts publiska piedāvājuma veidā, norādījusi uz iespējamām konkurences bažām," teikts EK paziņojumā. ""Ryanair" un "Aer Lingus" ir galvenie Dublinas lidostas pārvadātāji." EK vēsta, ka lielā skaitā Eiropas maršrutu, galvenokārt no Īrijas, abas aviokompānijas ir cieši savstarpējie konkurenti un lielā daļā šo maršrutu tās vienīgās nodrošina pārvadājumus. "Ryanair" jau divreiz centusies pārņemt "Aer Lingus" kontroli, taču katru reizi saskārusies ar EK-as un Īrijas valdības pretestību. Aviokompānija jūnijā paziņoja, ka "Aer Lingus" plāno izteikt jaunu pārņemšanas piedāvājumu nepilnu 700 miljonu eiro apmērā. Aviokompānijai jau pieder gandrīz 30% "Aer Lingus" akciju.

Īrijas valdība izstrādā jaunus likumus, lai cīnītos pret fiktīvo laulību problēmu. Pēdējos gados Īrijā un Lielbritānijā pieaudzis gadījumu skaits, kad laulībā stājas Austrumeiropas sievietes ar vīriešiem no Āzijas vai Āfrikas, lai tie iegūtu uzturēšanās atļauju Eiropas Savienībā. Pēc Īrijas Imigrācijas dienesta datiem, sievietēm no Austrumeiropas par stāšanos šādās laulības tiek maksāti vismaz 2000 eiro, bet dažos gadījumos - pat līdz 10 000 eiro. Jaunākie dati liecina, ka, neskatoties uz to, ka pērn samazinājies pieteikumu skaits uzturēšanās atļaujām, pamatojoties uz laulībām, šā gada pirmajā pusgadā šis skaitlis atkal palielinājies. Amatpersonas atzinušas, ka ievērojama daļa precību tikušas organizētas ar vienu mērķi - nodrošināt trešo valstu pilsoņiem uzturēšanās tiesības Īrijā. Šobrīd valdība plāno sākt stingrākus ierobežojumus, kā arī aktīvi piedalās Eiropas mēroga iniciatīvās pret fiktīvajām laulībām. Visbiežāk iespējamās fiktīvās laulības slēdz pakistānieši ar partnerēm no Baltijas valstīm. Tā liecina Imigrācijas departamenta dati.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti