Eiropas Cilvēktiesību tiesa noraida sūdzību «geju tortes» lietā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 5 mēnešiem.

Eiropas Cilvēktiesību tiesa (ECT) nolēmusi nepieņemt iztiesāšanai britu pilsoņa sūdzību pret kādu Ziemeļīrijas maiznīcu, kas prasības iesniedzējam atteicās izgatavot torti ar uzrakstu “Atbalstiet geju laulības”. Vīrietis apgalvoja, ka tādējādi ticis diskriminēts seksuālās orientācijas un politisko uzskatu dēļ.

ECT savā lēmumā noraidīt vīrieša sūdzību skaidro, ka viņš vēl nav izsmēlis iespējas izskatīt lietu visās tiesu instancēs Lielbritānijā.

2014. gadā LGBT kopienas aktīvists Garets Lī bija devies uz “Ashers” maiznīcu Belfāstā, lai pasūtītu torti ar uzrakstu “Support Gay Marriage” (Atbalstiet geju laulības). Šādu pasūtījumu viņš veicis par godu starptautiskajai dienai pret homofobiju.

Uz kūkas bija paredzēta Bērta un Ērnija bilde no amerikāņu bērnu televīzijas raidījuma “Sezama iela” un LGBT kampaņas grupas “QueerSpace” logo. Par kūkas izgatavošanu viņš samaksājis 36,5 mārciņas (ap 44 eiro). Taču maiznīcas īpašnieki bija konservatīvi kristieši, kas atteicās izgatavot šādu kūku, pamatojoties uz saviem reliģiskajiem uzskatiem.

Garets Lī iesūdzēja maiznīcu tiesā, pamatojoties uz diskrimināciju, kas vērsta pret viņa seksuālo orientāciju un politiskajiem uzskatiem. Viņš uzvarēja gan apgabala tiesā, gan Ziemeļīrijas Apelācijas tiesā, ziņo “Belfast Telegraph”.

Tomēr maiznīcas īpašnieki uzstāja, ka viņi iebilda pret tortes vēstījumu, ne pret pašu klientu. 2018. gadā Lielbritānijas Augstākā tiesa paziņoja, ka nepiekrīt iepriekš pieņemtajiem lēmumiem un lēma par labu maiznīcas īpašniekiem.

Garets Lī tad nolēma vērsties Eiropas Cilvēktiesību tiesā. Septiņi tiesneši izskatīja lietu un balsu vairākumu nolēma, ka viņa argumenti netiek pieņemti un lieta tika izbeigta, ziņo BBC.

Pēc lēmuma paziņošanas Garets Lī izteicās, ka bija cerējis uz citādu iznākumu un piebilda: “Visiem ir vārda brīvība, un tam vajadzētu vienlīdzīgi attiekties arī uz lesbietēm, gejiem, biseksuāļiem un transpersonām.

Mani sarūgtina tas, ka galvenā problēma netika godīgi analizēta un izskatīta, balstoties uz tehniskas dabas jautājumiem. No neviena nevajadzētu gaidīt, ka pirms iešanas veikalā vai maksājot par veikala pakalpojumiem, būs jāizdomā un jāsaprot uzņēmuma īpašnieku uzskati.”

KONTEKSTS:

Lieta sākās 2014. gada jūlijā. Viendzimuma laulības Ziemeļīrijā tobrīd vēl bija nebija legalizētas, bet kopš 2020. gada februāra likums ir mainījies un viendzimuma laulības Ziemeļīrijā ir atļautas.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti