Pusdiena

Sīrijas valdības spēki apsūdzēti par hlora gāzes izmantošanu uzbrukumā otrdien Alepo

Pusdiena

Pusdiena 08.09.2016

Dānijas valdība pirks informāciju par savas valsts pilsoņiem saistībā ar Panamas skandālu

Dānijas valdība pirks informāciju no «Panamas dokumentiem»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem un 9 mēnešiem.

Dānijas valdība nolēmusi nopirkt informāciju no nopludinātajiem „Panamas dokumentiem” par aptuveni 500 līdz 600 Dānijas pilsoņiem pēc tam, kad vasarā saņēma šādu piedāvājumu no anonīma avota. Par to paziņojis Dānijas nodokļu ministrs Karstens Lauritsens.

Britu izdevums “Guardian” norāda, ka līdz ar to Dānija kļuvusi par pirmo valsti pasaulē, kas pērk datus no dokumentiem, kas pavasarī tika nopludināti no Panamas juridiskās firmas „Mossack Fonseca”. No uzņēmuma nopludināja 11 ar pusi miljonus nodokļu dokumentu par slēptiem ofšoru darījumiem. Nelielu daļu dokumentu publicējuši vairāki mediji, un tajos figurēja arī virkne augsta ranga politiķu un slavenības.

Kaut ārzonas pašas par sevi nav nelikumīgas, tās var izmantot arī, lai slēptu ienākumus no nodokļu iestādēm.

Kopenhāgena uzskata, ka Panamas dokumentos atrodami 500-600 Dānijas pilsoņu vārdi.

Nodokļu ministrs Lauritsens, 7.septembrī, atklājot valdības lēmumu, paziņoja, ka ir jāizmanto visi nepieciešami pasākumi, lai noķertu tos, kas izvairās no nodokļu maksāšanas un slēja savas bagātības, piemēram, Panamā, lai izvairītos no nodokļu maksāšanas Dānijā.

Ministrs atzina, ka pastāv risks, kārtojot darījumus ar anonīmiem pārdevējiem, un nevar būt drošs par gala rezultātu. Tomēr viņš piebilda, ka viss liecina, ka šī ir noderīga informācija.

Visa komunikācija ar anonīmo avotu notikusi caur šifrētiem kanāliem. Dānijas nodokļu iestādes jau saņēmušas „paraugu” bez maksas, paziņoja Nodokļu ministrija. Balstoties uz to, nodokļu iestādes secinājušas, ka šī informācija ir pietiekami svarīga un derīga, lai sāktu nodokļu izmeklēšanu pret vairākiem uzņēmumiem un privātpersonām, kas parādās materiālā.

Priekšlikumu datu pirkšanai izteica centriski labējā partija “Vesntre”, kas vada mazākuma valdību. Dāņu mediji vēsta, ka datu pirkšanu atbalsta arī abas pārējās galvenās partijas parlamentā – sociāldemokrāti un pret imigrāciju noskaņotā Dānijas Tautas partija.

Tomēr asu kritiku lēmuma veltīja partija „Liberālā alianse”, kas savulaik bija koalīcijā. Tā brīdināja, ka

tas var iedrošināt privātas informācijas zādzības ar mērķi to pārdod Dānijas varasiestādēm.

Savukārt jurists Torbens Bage, kas pasniedz nodokļu likumdošanu Orhūsas universitātē, brīdināja, ka nav nekādu garantiju, ka iegūtā informācija būs precīza. Dānijas ziņu aģentūrai “Ritzau” viņš arī norādīja, ka tie, kas pārdod datus, tos droši vien nav ieguvuši likumīgā ceļā, kas savukārt nozīmē, ka valdība tādā vai citādā veidā veicina nelikumība.

Šī tiek uzskatīta par pirmo reizi, kad Dānijas varasiestādes izlēmušas maksāt par šāda veida informāciju. Valdība neatklāj, par cik lielu summu ir runa. Bet Dānijas sabiedriskā raidorganizācija DR vēsta, ka runa varētu būt par vismaz vienu miljonu kronu jeb aptuveni 130 tūkstošiem eiro.

Jau vēstīts, ka no Panamas juridiskās firmas "Mossack Fonseca" datu centra tika  nopludināti vairāk nekā 11 miljoni nodokļu dokumentu. Tajos bija redzams, ka šī firma palīdzējusi pasaules politiķiem un slavenībām slēpt savus aktīvus no nodokļu iestādēm.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti