Dienas ziņas

Vācijas jaunais aizsardzības ministrs sola atbalstu Ukrainai

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Čehijā izrāda Bohēmijas kroņa dārgumus

Čehijas galvaspilsētā Prāgā izrāda Bohēmijas kroņa dārgumus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 4 mēnešiem.

Čehijas iedzīvotājiem šonedēļ dota reta iespēja aplūkot Bohēmijas karaliskos dārgumus, atzīmējot 30. gadadienu, kopš dibināta mūsdienu Čehijas Republika. Čehu kroņa relikvijas izliktas apskatei Prāgas pils Svētā Vīta katedrālē. Lai redzētu dārgumus, ļaudis stāv garās rindās.

Čehijas karaļu varas simboli: Svētā Vāclava kronis, karaliskais scepteris un ābols. Ādas futrāļi tiem, spilvens kronim un kronēšanas apmetnis.

Svētā Vāclava kroni izgatavoja, lai 1347. gadā Kārli IV kronētu par Bohēmijas karali.

Šis ir ceturtais senākais kronis Eiropā. Darināts no zelta un sver 2,5 kilogramus. Rotāts ar 96 dārgakmeņiem, tostarp safīriem, smaragdiem un pērlēm.

Krusts ir dobs, un uzskata, ka tajā ir svēto relikvija – ērkšķis no Kristus vainaga, ko karalim Kārlim IV izdevies iegūt. Ir daudz minējumu par to, vai ērkšķis tur ir joprojām.

Bohēmijas kroņa dārgumi
Bohēmijas kroņa dārgumi

Nenovērtējamie Bohēmijas kroņa dārgumi glabājas Vīta katedrālē, īpašā Kroņa telpā, kas faktiski ir seifs. Telpa nodrošināta ar septiņām slēdzenēm.

Atslēgas glabājas pie valsts augstākajām amatpersonām. No Kroņa telpas dārgumus var izņemt tikai tad, ja satiekas visi septiņi atslēgu turētāji.

Šīs nedēļas sākumā atslēgu glabātāji sapulcējās, lai atvērtu durvis un izņemtu relikvijas. Tie ir Čehijas prezidents un premjerministrs, abu parlamenta palātu priekšsēdētāji, Prāgas arhibīskaps, Svētā Vīta kapitula prāvests un Prāgas mērs.

Bohēmijas kroni aizsargā arī leģenda, kas vēsta, ka ikviens uzurpators, kurš uzdrošināsies uzlikt kroni galvā, mirs gada laikā.

Jaunu spēku leģendai deva runas, ka Otrā pasaules kara laikā nacistu režīma gubernators Reinhards Heidrihs esot slepeni pielaikojis kroni un nepilnu gadu vēlāk viņu nogalināja čehu pretošanās kurstības dalībnieki.

Kroņa dārgumus izrāda reti. Līdzās monarhu dārglietām šoreiz apskatāms arī čehu tautas aizstāvja – Svētā Vāclava – galvaskauss.

Izstādi īpašu padara arī fakts, ka relikvijas pirmo reizi kopš 1955. gada ir aplūkojamas tieši Svētā Vīta katedrālē. Tās izrāda tikai piecas dienas (no 17. līdz 21. janvārim), un cilvēki steidz izmantot šo iespēju.

"Es mācu ceturtās klases skolēnus. Mums drīz būs dzimtenes vēstures stundas. Tāpēc atvedu bērnus, lai viņi var redzēt mūsu vēsturi tuvplānā," stāsta skolotāja.

Lēmumu izrādīt relikvijas pieņēmis Čehijas prezidents Milošs Zemans, kura pilnvaru laiks beidzas.

Ar šo izstādi tiek atzīmēta Čehijas Republikas pasludināšanas 30. gadadiena. Pēc PSRS sabrukuma un Dzelzs priekškara krišanas 1993. gada 1. janvārī Čehoslovākija sadalījās divas neatkarīgās valstīs – Čehijā un Slovākijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti