Panorāma

Darba tiesību pārkāpuma dēļ jāatmaksā Covid-19 atbalsts

Panorāma

Jauni rīcības plāni krīzes situācijām vilcienu satiksmē

Čehija apsūdz Krieviju par saistību ar sprādzienu munīcijas noliktavā

Čehija izraida 18 Krievijas diplomātus aizdomās par saistību ar sprādzieniem munīcijas noliktavā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Čehija izraidīs no valsts 18 Krievijas vēstniecības darbiniekus, kurus tur aizdomās par iespējamo saistību ar munīcijas noliktavu sprādzieniem 2014. gadā. Čehijas līderi vēlas pēc iespējas ātrāk šo situāciju apspriest arī ar citu Eiropas Savienības dalībvalstu līderiem. Tikmēr Krievija diplomātu izraidīšanu nosaukusi par absurdu, solot adekvāti reaģēt uz notikušo.  

ĪSUMĀ:

  • 2014.gadā Čehijā munīciju noliktavā nogranda 2 sprādzieni.
  • Noliktavās tobrīd bija bulgāru tirgotāja ieroči, kurus viņš plānoja piegādāt Ukrainai.
  • Tagad Čehija paziņoja: Ar šiem sprādzieniem saistīti Krievijas izlūkdienesti.
  • Čehija izraida 18 ar izlūkošanu saistītus Krievijas diplomātus.
  • Čehija arī cer uz ES partneru atbalstu, Latvija to jau paudusi.
  • Krievija Prāgas lēmumu sauc par absurdu un sola adekvāti reaģēt.

Munīcijas noliktava Nr16. Vrbetičē eksplodēja 2014.gada 16.oktobrī, bet otra noliktava – tā paša gada 3.decembrī. Toreiz infrastruktūrai tika nodarīti nopietni bojājumi un no tuvējiem ciematiem bija nepieciešams evakuēt lielu skaitu cilvēku. Toreiz tika uzskatīts, ka eksplozija bija negadījums.

Vietējā prese vēsta, noliktavā bruņojumu glabājis arī bulgāru ieroču tirgotājs Emilijans Gebrevs. Dažus mēnešus pēc sprādziena viņš nopietni saslima, pēc dažiem gadiem apgalvodams, ka saindēts ar “Novičok”. Ticis ziņots, ka viņš par nepatiku Maskavai esot piegādājis ieročus vairākām valstīm, iespējams, arī Ukrainai.  

Sestdienas vakarā īpaši sasauktā preses konferencē Čehijas premjerministrs Andrejs Babišs paziņoja, ka izmeklēšanā noskaidrojies - ar šiem sprādzieniem varētu būt saistīti Krievijas izlūkdienesti.

Čehija izraida 18 Krievijas diplomātus aizdomās par saistību ar sprādzieniem munīcijas noliktavā
00:00 / 02:48
Lejuplādēt

“Man ir jāpaziņo, ka ir pamatotas aizdomas par Krievijas militārās izlūkošanas dienesta virsnieku saistību ar munīcijas noliktavas sprādzienu Vrbetičes rajonā 2014.gadā,” paziņoja Babišs.

“Tas nodarīja ne tikai nozīmīgus materiālos zaudējumus, bet arī laupīja dzīvību diviem mūsu pilsoņiem. Es gribētu atzinīgi novērtēt mūsu drošības dienestu, Čehijas policijas un īpaši organizētās noziedzības apkarošanas biroja darbību šajā pandēmijas laikā. Šī lieta joprojām tiek izmeklēta. Čehija ir suverēna valsts, un tai ir tiesības atbilstoši reaģēt uz atklāto informāciju,” sacīja premjers.  

Tradicionāli reakcija šādos gadījumos ir diplomātu izraidīšana. Tā tas noticis arī šoreiz, taču izraidīto personu skaits ir ļoti liels – 18.

Par to paziņojis Čehijas ārlietu ministra pienākumu pildītājs Jans Hamāčeks.

“Kā Čehijas ārlietu ministrs es esmu pieņēmis lēmumu izraidīt no valsts visus 18 Krievijas vēstniecības Prāgā darbiniekus, kurus mūsu slepenie dienesti ir skaidri identificējuši kā Krievijas slepeno dienestu un izlūkošanas dienestu darbiniekus. Kopā ar premjerministru mēs informējām savus sabiedrotos Eiropas Savienībā un NATO un lūdzām arī viņu atbalstu,” informēja Hamāčeks.

18 Krievijas vēstniecības darbiniekiem 48 stundu laikā jāatstāj Čehijas Republika.

Sadarbība un partneru atbalsts ir nepieciešama tādēļ, ka Vrbetičes sprādzienu laikā Čehijā varētu būt atradušies arī bēdīgi slavenie krievu aģenti Aleksandrs Petrovs un Ruslans Baširovs, kurus tur aizdomās arī par bijušā aģenta Sergeja Skripaļa un viņa meitas saindēšanu Solsberijā 2018.gadā. Šim incidentam sekoja vienota Rietumvalstu pretrakcija, ieviešot pret Krieviju sankcijas.

Izmantojot viltotas pases, abi atradās Čehijā laikā, kad notika eksplozija. Un abu pases fotogrāfijas atbilst vīriešiem, kurus Lielbritānija apsūdzējusi par indēšanu Solsberijā.

Čehija par savām aizdomām informējusi NATO un Eiropas Savienību, pirmdien, 19.aprīlī, jautājums tiks apspriests Eiropas Savienības ārlietu ministru sanāksmē.

Andrejs Babišs paziņojis, ka ES līderu samitā vēlas šo jautājumu plašāk apspriest ar citu dalībvalstu kolēģiem. Viena no pirmajām valstīm, kas Čehijai paudusi atbalstu, ir Latvija.

Čehijas valdības lēmumu komentējuši arī Krievijas pārstāvji, kas Prāgas lēmumus nosaukuši par absurdiem, solot adekvāti reaģēt uz šo nedraudzīgo žestu.

“Bojā gāja divi Čehijas pilsoņi un simtiem tika evakuēti šī sprādziena dēļ. Valsts iztērēja milzu naudas summas, lai likvidētu sekas. Ir skaidrs, ka šis ir viens no lielākajiem, es teiktu, droši vien lielākais Krievijas uzbrukumus Čehijas teritorijai kopš 1968.gada invāzijas Čehoslovākijā,” norādīja Čehijas domnīcas “Eiropas vērtības” direktors Jakubs Janda.

Notikušais atkal palielina spriedzi Krievijas un rietumvalstu attiecībās, kas jau tagad saasinājušās gan Krievijai koncentrējot armiju pie Ukrainas robežām un okupētajā Krimā, gan Vašingtonai un Maskavai apmainoties ar diplomātu izraidīšanu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti