Čehija aicina ES un NATO izraidīt krievu diplomātus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Čehija ir aicinājusi partnerus Eiropas Savienībā (ES) un NATO izraidīt krievu diplomātus, tādējādi izrādot solidaritāti un nosodot Maskavas saistību ar nepieredzētiem terora aktiem Čehijas teritorijā. Par to paziņojis Čehijas ārlietu un iekšlietu ministrs Jans Hamāčeks.

Tāpat kļuvis zināms, ka Čehija no Krievijas gatavojas pieprasīt kompensāciju. Savukārt pētnieciskās žurnālistikas organizācija “Bellingcat” un izdevums “The Insider” publiskojuši par sprādzieniem atbildīgo personu uzvārdus.

Kā, uzstājoties Čehijas parlamentā, paziņojis Čehijas premjers Andrejs Babišs, 2014. gadā notikušie sprādzieni Vrbeticē nodarīja milzīgus zaudējumus, gāja bojā divi cilvēki. Tieši tāpēc pašlaik Čehijas Finanšu ministrija gatavojot prasību par radīto zaudējumu kompensēšanu. Babišs arī norādījis, ka datus par šo incidentu izmeklēšanu joprojām nevar atslepenot, lai arī sākotnēji Prāga lietas materiālus bija paredzējusi publiskot.

Tikmēr pētnieciskās žurnālistikas organizācija “Bellingcat” sadarbībā ar izdevumu “The Insider” otrdien paziņojusi, ka operāciju Čehijā īstenojuši seši Krievijas Galvenās izlūkošanas pārvaldes (GRU) aģenti, kurus personiski uzraudzījis vienības Nr. 29155 komandieris ģenerālpulkvedis Andrejs Averjanovs.

“Bellingcat” norāda, ka Averjanovs ir augsta ranga virsnieks, kuram ir tieši kontakti gan ar GRU vadību, gan ar Kremli.

Krievijas aģentu pārvietošanās pirms 2014.g. 16.oktobrī notikušā sprādziena
Krievijas aģentu pārvietošanās pirms 2014.g. 16.oktobrī notikušā sprādziena

2014. gada oktobrī Averjanovs lidojis no Maskavas uz Lisabonu, bet pēc tam aizlidojis uz Ženēvu, kur viņu jau gaidīja divi GRU virsnieki. Vēl pēc nedēļas Averjanovs un vairāki citi specvienības aģenti devušies uz Vīni, Prāgu un Budapeštu jeb vietām, kas atrodas dažu stundu brauciena attālumā no Čehijas munīcijas noliktavas.

Pagaidām nav skaidrs, kā GRU aģentiem izdevies piekļūt munīcijas noliktavai, lai sarīkotu sprādzienu.

Krievijas aģenti Anatolijs Čepiga un Aleksandrs Miškins, kas vēlāk izgaismojās Sergeja Skripaļa indēšanas lietā, esot uzdevušies par Tadžikistānas gvardes pārstāvjiem, kuri gribējuši iegādāties čehu bruņojumu.

“Bellingcat” spriež, ka slepenā operācija sākotnēji bija ieplānota nedaudz ātrāk, bet tad nezināmu iemeslu dēļ pārcelta aptuveni par nedēļu.

Pēc operācijas pabeigšanas aģentu atgriešanās Maskavā notikusi ar lidojumiem no Vīnes.

Pāris mēnešus pēc šīs operācijas Čepiga un Miškins apbalvoti ar Krievijas augstāko apbalvojumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti