Dienas ziņas

Veikali ievieš taupības pasākumus

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Pasludina jauno Apvienotās Karalistes monarhu

Čārlzu III oficiāli pasludina par Apvienotās Karalistes karali

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 8 mēnešiem.

Čārlzu III sestdien ceremonijā valdnieka oficiālajā rezidencē Svētā Džeimsa pilī Londonā pasludināja par Apvienotās Karalistes karali.

Lai arī Čārlzs III karaļa pilnvaras pārņēma tūlīt pēc mātes, karalienes Elizabetes II, nāves, oficiāli viņa kļūšanu par monarhu apstiprināja Troņa pārmantošanas padomes ceremonijā. Tā ir konstitucionāla formalitāte, kurā tiek atzīta jaunā monarha valdīšana.  

Čārlzs III kļūst par Apvienotās Karalistes valdnieku
00:00 / 00:58
Lejuplādēt

Uzrunājot Troņa mantošanas padomes locekļus, karalis Čārlzs III pieminēja gan aizsaulē aizgājušās mātes, karalienes Elizabetes II, panākumus un atstāto mantojumu, gan pauda apņēmību līdz dzīves beigām pildīt viņam uzliktos pienākumus.

"Es ļoti labi apzinos šo lielo pienākumu mantojumu un to nopietno valdnieka atbildību, kas tagad ir nodota man. Uzņemoties šos pienākumus, man ir jāseko iedvesmojošam piemēram, kas man tika rādīts, atbalstot konstitucionālo valdību un tiecoties pēc miera, harmonijas un labklājības šo salu un Sadraudzības valstu un teritoriju tautām visā pasaulē," teica karalis Čārlzs. "Es zinu, ka mani atbalstīs to valstu mīlestība un lojalitāte, par kuru valdnieku es esmu aicināts būt, un, pildot šos pienākumus, es vadīšos no viņu ievēlēto parlamentu padomiem. Šajā visā mani iedrošina manas mīļotās sievas pastāvīgais atbalsts. Veicot šo smago uzdevumu, kas man ir uzlikts un kuram es tagad veltīšu visu, kas man ir atlicis no manas dzīves, es lūdzu visvarenā Dieva vadību un palīdzību."

Jaunā monarha pasludināšana, ieturēta gadsimtiem senās karaliskajās tradīcijās Svētā Džeimsa pilī sākās no rīta, Troņa pārmantošanas padomes sēdē klātesot arī premjerministrei Lizai Trasai, bijušajiem valsts vadītājiem, politiķiem, amatpersonām, Kenterberijas arhibīskapam un karaliskās ģimenes pārstāvjiem – dēlam princim Viljamam un dzīvesbiedrei Kamilai. Visi bija ģērbušies melnā, tādejādi godinot mūžībā aizgājušās karalienes Elizabetes II piemiņu.

Pēc pasludināšanas teksta nolasīšanas jaunieceltais karalis Čārlzs III deva zvērestu uzticīgi kalpot savai tautai un to apliecināja ar parakstu.  Pēc padomes lēmuma tika parakstīti oficiāli dokumenti, bet vienos dienā pēc Latvijas laikā no Bakingemas tuvumā esošās Svētā Džeimsa pils balkona tika nolasīts oficiāls paziņojums par karaļa stāšanos amatā. Paziņojumu nolasīs arī Edinburgā, Kārdifā un Belfāstā.

Uzreiz pēc karaļa pasludināšanas viņu godināja ar lielgabalu salūtu Haidparkā un Londonas Tauerā. 

Pirmo reizi vēsturē jaunā karaļa pasludināšanas tika pārraidīta tiešajā ēterā televīzijā un tai līdz varēja sekot interesenti visā pasaulē. Šādu līdz šim slēgtā procesa publicitāti esot vēlējies pats Čārzls III.

Karalienes Elizabetes II bēru diena vēl oficiāli nav izsludināta, taču karalis Čārlzs jau apstiprinājis, ka tā visā Lielbritānijā būs brīvdiena. Jau tagad ir zināms, ka tas būs nebijuša mēroga starptautisks notikums, uz ko ieradīsies neskaitāmi pasaules līderi.

KONTEKSTS:

Lielbritānijas karaļnams 8. septembrī paziņoja, ka 96 gadu vecumā mūžībā devusies Lielbritānijas karaliene Elizabete II. Viņa mirusi Balmorālas muižā Skotijā, kur pavadīja mūža pēdējās nedēļas. Par jauno Lielbritānijas karali Čārlzu III kļuvis Elizabetes II vecākais dēls princis Čārlzs.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti