Brazīlijas prezidenta vēlēšanās būs nepieciešama otrā kārta

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Brazīlijas prezidenta vēlēšanu pirmajā kārtā, kas norisinājās svētdien, visvairāk balsu saņēmis kreisais eksprezidents Luiss Inasiu Lula da Silva.

Tomēr nedz Lula, nedz pašreizējais labējais prezidents Žairs Bolsonaru neieguva vairāk nekā 50% balsu, tādēļ abiem par valsts galvas amatu būs jācīnās otrajā kārtā, kas notiks 30. oktobrī.

Lula ir saņēmis 48,4% balsu, bet par Bolsonaru nobalsoja 43,2% vēlētāju, liecina vēlēšanu komisijas sniegtā informācija.

Vēl pirms vēlēšanām tika prognozēts, ka Lula varētu uzvarēt jau pirmajā kārtā, taču eksprezidenta pārsvars pār 67 gadus veco Bolsonaru bija mazāks, nekā tas tika prognozēts priekšvēlēšanu aptaujās.

Brazīlijas prezidenta vēlēšanās būs nepieciešama otrā kārta
00:00 / 02:32
Lejuplādēt

Ja 76 gadus vecais Lula uzvarēs otrajā kārtā, viņš kļūs par Brazīlijas pirmo demokrātiski ievēlēto prezidentu, kas amatā nonāk trešajam pilnvaru posmam.

Brazīlijas politikas analītiķis Leonardo Pass izteicies, ka rezultāti nozīmē saspringtas tuvākās nedēļas, kurās turpināsies abu kandidātu kampaņas. Viņaprāt, Bolsonaru un Lula turpinās uzbrukumus viens otram.

"Es ceru, ka žurnālisti man piedos, bet jums būs nedaudz vairāk jāpastrādā. Atvainojiet mūsu biedriem no sabiedroto partijām, mums būs vairāk jāceļo, mums būs vairāk debašu, mums būs vairāk jārunā ar cilvēkiem," uzrunā saviem atbalstītājiem teica Lula.

"Mums būs arī jāpārliecina Brazīlijas sabiedrība par to, ko mēs piedāvājam. Domāju, ka mūsu prezidentam ir svarīgs uzdevums, proti, runāt ar citiem politiskajiem spēkiem, nevis izaicināt vēlēšanas. Cīņa turpināsies līdz galīgai uzvarai. Tāds ir mūsu moto."

Bolsonaru tikmēr pauda pārliecību, ka viņam izdosies sakopot spēkus, lai vēlēšanās uzvarētu.

Analītiķis Maikls Šifters no domnīcas "Inter-American Dialogue" uzskata, ka otrā kārtas rezultāti, kuros pašreizējais prezidents ir pārspējis cerības, dos viņam zināmu impulsu, un viņš spēlēs uz to, ka eksperti ir kļūdījušies un kļūdīsies arī par otro kārtu.

Bolsonaru vairākkārt mēģinājis apšaubīt Brazīlijas elektronisko balsošanas sistēmu un apšaubījis sabiedriskās domas aptauju pamatotību, kas viņu pastāvīgi ierindo otrajā vietā.

Un pēc pirmās kārtas rezultātiem, vairāk cilvēku var ticēt Bolsonaru teiktajam, spriež eksperts Leonardo Pass.

Pašreizējais prezidents ir devis mājienus, ka nepieņems Lulas uzvaru, radot bažas par spriedzi pēc vēlēšanām.

Šāda nostāja tiek salīdzināta ar bijušo ASV prezidentu Donaldu Trampu, kurš 2020. gadā atteicās samierināties ar zaudējumu vēlēšanās.

Bolsonaru nav slēpis savas simpātijas pret Trampu un viņa īstenoto politiku.

Bolsonaru arī plaši kritizēts par savu dabai un klimatam nedraudzīgo politiku, atbalstot Amazones lietusmežu izciršanu komerciālos nolūkos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti