Pusdiena

Pusdiena 05.02.2018

Pusdiena

Pusdiena 06.02.2018

Abdeslamu Beļģijā tiesā par apšaudi un nelikumīgu ieroču glabāšanu

Beļģijā sāk tiesāt Parīzes teroraktos apsūdzēto džihādistu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem un 3 mēnešiem.

Beļģijā paaugstinātas drošības apstākļos pirmdien, 5. februārī, sāk tiesāt Salahu Abdeslamu. Viņš ir vienīgais zināmais džihādists, kurš izdzīvoja 2015.gada 13.novembrī sarīkotajos teroraktos Parīzē. Pēc tam viņš slēpās Beļģijā, kur tiek tiesāts saistībā ar valsts galvaspilsētā Briselē 2016.gada 15.martā notikušo apšaudi.

Salahs Abdeslams ir 28 gadus vecs marokāņu izcelsmes džihādists, kurš pēc Parīzes teroraktiem slēpās Briselē, kur 2016.gada 18.martā aizturēts. Tas notika četras dienas pirms teroraktiem Briseles metro un lidostā. Abdeslams pēc aizturēšanas izdots Francijai.

Pirmdien, 5.februārī, stingrā abu valstu drošības spēku apsardzībā Abdeslams tika pārvests no Parīzes uz Briseli.

Abdeslamam un vēl vienam apsūdzētajam, kurš arī bijis iesaistīts apšaudē Briselē, draud līdz 40 gadu ilgs ieslodzījums par "vairāku policistu slepkavības mēģinājumiem saistībā ar terorismu", kā arī par "aizliegtu ieroču glabāšanu". 

Līdz šim Abdeslams nav atbildējis ne uz tiesas, ne izmeklētāju jautājumiem. Un arī pirmdien tiesā uz tiesas jautājumu, kura prasīja viņam apstiprināt savu identitāti, Abdeslams noraidoši paziņoja, ka "nevēlas atbildēt ne uz vienu jautājumu". Abdeslams atsakās runāt, jo uzskata, ka tiesneši ir netaisnīgi noskaņoti pret musulmaņiem. Tiesa, Abdeslams tomēr ir uzstājis uz dalību šajā tiesas procesā.

Policijas apsardzība tiesas procesa laikā ir lielāka nekā parasti, par drošību gādājot ap 200 policistu. 

Sākotnēji tiesas sēde bija paredzēta jau decembrī, tomēr pēc apsūdzētā advokāta lūguma tā atlikta līdz februārim.

Uz tiesu Briselē ieradās arī teoraktos bojāgājušo upuru un viņu tuvinieku juridiskie pārstāvji. Viņi vēlas dzirdēt detalizētu skaidrojumu par to, kā džihādistiem izdevās sarīkot pēdējos gados asiņainākos teroaktus Eiropā. "Mēs īpaši neko negaidām. Vēlamies, lai tiktu sniegta informācija, kas ļautu labāk izprast šos notikumus un to, kā šādus teroraktus bija iespējams veikt Francijā un arī Beļģijā. Šī tiesa ir viena daļiņa no globālas mozaīkas, un ceram, ka tā sniegs atbildes uz mūsu jautājumiem. Tomēr mēs arī esam gatavi pilnībā vilties un neuzzināt neko jaunu," teica terorisma upuru “V-Europe” asociācijas pārstāvis Gijoms Denuā de Senmarks.

Pēc tiesas Beļģijā gaidāms arī tiesas process Francijā, taču tur Parīzes teroraktu lietas iztiesāšana nesāksies ātrāk par 2020.gadu. Lai arī Francijas izmeklētājiem ir pamatotas aizdomas, ka Abdeslams ir bijis iesaistīts un, iespējams, arī vainīgs notikušajos teroraktos Francijā, līdz šim viņš ir atteicies sadarboties ar tiesībsargājošajām iestādēm.

Uzbrukumos Briseles metro un lidostā dzīvību zaudēja kopumā 32 cilvēki, bet Francijas galvaspilsētā tika nogalināti 130 cilvēki. Abos gadījumos atbildību uzņēmās teroristu grupējums "Daīš" jeb "Islāma valsts".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti