Baidens un Džonsons vienojas rīkot virtuālu G7 samitu par Afganistānu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Amerikas Savienoto Valstu (ASV) prezidents Džo Baidens un Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons vienojušies rīkot virtuālu septiņu industriāli attīstītāko valstu līderu samitu par krīzi Afganistānā. Savukārt Eiropas Savienības augstais ārlietu pārstāvis Žuzeps Borels pieļāvis iespējas sākt klātienes konsultācijas ar “Taliban” grupējuma pārstāvjiem. 

Baltā nama paziņojumā norādīts, ka abi līderi tālruņa sarunā vienojās virtuālo G7 valstu līderu sanāksmi rīkot nākamnedēļ, un tās gaitā tiks apspriesta kopīga stratēģija.  

Amatpersonas bija vienisprātis, ka nepieciešams turpināt ciešu koordināciju starp sabiedrotajiem un demokrātiskajiem partneriem par  Afganistānas politiku. Tā ietver veidus, kā globālā sabiedrība var sniegt humāno palīdzību un atbalstu bēgļiem un citiem neaizsargātiem afgāņiem. 

Savukārt Borels pēc bloka dalībvalstu ārlietu ministru sanāksmes atzina, ka talibi ir uzvarējuši karu, tāpēc ar tiem būs jārunā. Tomēr tas nenozīmē ātru talibu valdības atzīšanu. 

Bloka dalībvalstis ir nobažījušās arī par savu pilsoņu un viņu sabiedroto, vietējo iedzīvotāju drošību, kā arī par talibu islāma ideoloģijas ietekmi uz sieviešu tiesībām. Pastāv arī iespēja, ka islāmistu režīms var izraisīt jaunu migrācijas vilni uz Eiropu.

KONTEKSTS:

Talibu režīmu gāza 2001. gadā, kad pēc 11. septembra terora aktiem Afganistānā iebruka ASV vadītā starptautiskā koalīcija, lai likvidētu teroristu grupējuma "Al Qaeda" bāzes. Kopš tā laika "Taliban" regulāri veica uzbrukumus afgāņu un ārvalstu karavīriem, bet visvairāk šajā karā ir cietuši civiliedzīvotāji.

ASV prezidents Džo Baidens bija apņēmies pabeigt ASV karaspēka izvešanu no Afganistānas līdz 2021. gada 31. augustam. ASV vadīto starptautiskās koalīcijas spēku atkāpšanos savā labā izmantoja "Taliban", kas atguva kontroli pār arvien jauniem Afganistānas apgabaliem. 15. augustā "Taliban" bez cīņas ieņēma arī valsts galvaspilsētu Kabulu, tādējādi visa Afganistāna atkal nonākusi "Taliban" kontrolē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti