Baidens sola ierobežot ASV militārās operācijas ārvalstīs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Amerikas Savienoto Valstu (ASV) prezidents Džo Baidens paziņojis, ka izbeigs lielas militārās operācijas ārvalstīs. Eksperti to jau novērtējuši kā būtisku Vašingtonas ārpolitikas kursa maiņu.

Baidens īpašā uzrunā uzsvēra, ka karaspēka izvešana no Afganistānas izbeidz laikmetu, kurā ASV īstenoja lielas militārās operācijas, lai pārveidotu citas valstis.

Cilvēktiesības arī nākotnē būšot ASV politikas centrā, bet to ievērošana nav jānodrošina, izmantojot bezgalīgu karaspēka dislocēšanu ārzemēs.

Baidens arī atkārtoti aizstāvēja savu lēmumu izvest karavīrus no Afganistānas, kur varu pārņēmis radikālais “Taliban” grupējums. Esot bijušas divas alternatīvas: karaspēka izvešana vai konflikta eskalācija. Viņš pieņēmis lēmumu nepaildzināt bezgalīgo karu un bezgalīgu aiziešanu.

Vienlaikus ASV prezidents solīja vērsties pret teroristu organizācijas “Islāma valsts” jeb “Daīš” atzaru Afganistānā, kura sarīkotajā terora aktā pie Kabulas lidostas pagājušajā nedēļā tika nogalināti 13 ASV karavīri.

ASV prezidents Džo Baidens
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Baidens sacīja: “Pagājušajā naktī Kabulā Amerikas Savienotās Valstis izbeidza 20 gadus ilgušo karu Afganistānā. Ilgāko karu Savienoto Valstu vēsturē. Mēs esam pabeiguši vienu no lielākajiem “gaisa tiltiem” vēsturē, evakuējot vairāk nekā 120 000 cilvēku drošībā.

Apbrīnojamie šīs misijas panākumi bija iespējami pateicoties ASV militārpersonu, diplomātu un izlūkošanas profesionāļu prasmēm, drošsirdībai un nesavtīgai drosmei. 20 militārpersonas misijas laikā tika ievainotas, bet 13 varoņi atdeva savas dzīvības. Mums bija jāpieņem vienkāršs lēmums – izpildīt iepriekšējās administrācijas apņemšanos un atstāt Afganistānu vai pateikt, ka nedosimies prom un sūtīt vēl desmitiem tūkstošu vienību atpakaļ karā.

Tā bija īstā izvēle, izvēle starp aiziešanu un eskalāciju. Es negrasījos paildzināt šo bezgalīgo karu. Mani dārgie amerikāņi, karš Afganistānā tagad ir beidzies.”

Baidens solīja, ka diplomātiskais darbs pēc militārās operācijas beigām un cilvēku evakuācijas procesa pārtraukšanas turpināsies no Kataras, lai nodrošinātu, ka visi, kam nepieciešams, nokļūtu drošībā.

Arī britu valdība apgalvoja, ka ved sarunas ar jaunajiem Afganistānas vadītājiem, lai parūpētos par drošu savu pilsoņu izceļošanu.

Tikmēr “Taliban” sarīkojuši militāro parādi un apgalvo, ka tuvākajās dienās paziņos jaunās valdības sastāvu. To gaida arī Afganistānas iedzīvotāji, kuru ikdiena gandrīz pilnībā apstājusies varas maiņas un neskaidrās nākotnes dēļ.

KONTEKSTS:

Pēc gandrīz 20 gadus ilgušās misijas Afganistānā šī gada 30.augustā pēdējie ASV karavīri atstājuši šo valsti. ASV vadīto starptautiskās koalīcijas spēku atkāpšanos savā labā izmantoja "Taliban", kas atguva kontroli pār arvien jauniem Afganistānas apgabaliem. 15. augustā "Taliban" bez cīņas ieņēma arī valsts galvaspilsētu Kabulu, tādējādi visa Afganistāna atkal nonākusi "Taliban" kontrolē.

Talibu režīmu gāza 2001. gadā, kad pēc 11. septembra terora aktiem Afganistānā iebruka ASV vadītā starptautiskā koalīcija, lai likvidētu teroristu grupējuma "Al Qaeda" bāzes. Kopš tā laika "Taliban" regulāri veica uzbrukumus afgāņu un ārvalstu karavīriem, bet visvairāk šajā karā ir cietuši civiliedzīvotāji.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti