Baidenam nācies samierināties ar mazāk ambiciozu valsts izdevumu plānu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 6 mēnešiem.

ASV prezidents Džo Baidens iepazīstinājis ar valsts izdevumu plānu, kas ticis pārskatīts, lai apmierinātu demokrātu kritiķus. Lai panāktu to, ka plāns tiek atbalstīts, plānotās investīcijas nāksies samazināt uz pusi.

Baidenam nācies samierināties ar mazāk ambiciozu valsts izdevumu plānu
00:00 / 03:26
Lejuplādēt

Baidens paziņojumu žurnālistiem izteica tieši pirms došanās Eiropas tūrē, cerībā nodrošināt plāna pretinieku atbalstu. Baltā nama saimniekam piektdien paredzēta tikšanās ar Romas pāvestu Francisku, bet vēlāk Baidens piedalīsies G20 samitā un ANO klimata konferencē Glāzgovā.

Plānotos tēriņus nācies samazināt uz pusi

Sākotnēji prezidenta Baidena izdevumu plāns, kurš tika nodēvēts par “Atjaunot labāk” (Build Back Better) plānu, paredzēja 3,5 triljonu dolāru lielus tēriņus, tomēr tagad tēriņu apjoms būšot 1,75 triljoni dolāru.

Baidenam nācies vērienīgo tēriņu plānu pārskatīt, jo daļa paša pārstāvēto demokrātu atteicās to atbalstīt un diskusijas par to, kādam tam jābūt, bijušas sarežģītas un ilgušas jau mēnešiem. Ar jauno “vēsturisko” ASV ekonomikas pārveides plāna versiju Baidens kongresmeņus iepazīstināja ceturtdien.

“Šodien varu būt pagodināts paziņot, ka pēc mēnešiem ilgušām grūtām sarunām es zinu, ka mums ir vēsturisks ekonomikas ietvars. Tas radīs miljoniem darbavietu, veicinās ekonomikas izaugsmi un investēs mūsu nācijā un cilvēkos. Tas pārvērtīs klimata krīzi iespējās un nostādīs mūs uz ceļa, lai ne tikai sacenstos, bet uzvarētu ekonomiskajā sacensībā ar Ķīnu un jebkuru citu lielvalsti," uzsvēra Baidens.

"Neviens neieguva visu, ko vēlējās, ieskaitot mani, bet tāds ir kompromiss un vienprātība. Un jau no paša sākuma esmu teicis, ka kompromiss un vienprātība ir tas veids, kā mēs varam panākt lielas lietas.”

ASV joprojām nebūs apmaksāts bērna kopšanas atvaļinājums

Pārskatītais plāns paredz ieguldīt līdzekļus izglītībā, bērnu aprūpē, tīrajā enerģijā un citos sociālajos pakalpojumos. Klimata piesārņojuma mazināšana un ieguldījumi tīrā enerģijā ir liela plāna daļa – tam tiks atvēlēti 555 miljardi dolāri.

Tomēr ir lietas, par kurām bijuši iebildumi un no kurām Baidenam nācies atteikties. Viena no tām ir 12 nedēļas ilgs apmaksāts pēcdzemdību atvaļinājums.

Notikusi atteikšanās arī no medikamentu un daļas medicīnas pakalpojumu cenu samazināšanas, kā arī iespējas iegūt bezmaksas izglītību kopienu koledžās.

Nav izdevies panākt arī “miljardieru nodokļa” iekļaušanu plānā, kas piespiestu bagātniekus maksāt ievērojami lielākus nodokļus un mērķētu uz šiem bagātniekiem piederošajām uzņēmumu akcijām.

Pārskatītais plāns ir saistīts ar citu likumprojektu, kas tiek izstrādāts Kongresā. Runa ir par 1,2 triljonu dolāru vērtu likumprojektu, kas paredz ceļu, tiltu un citas sarežģītas infrastruktūras uzlabošanu.

Grūti pārliecināt pat savas partijas deputātus

Pārstāvju palātas spīkere Nensija Pelosi, galvenā Baidena sabiedrotā, žurnālistiem sacīja, ka vēlas, lai balsojums par šo infrastruktūras likumprojektu notiktu līdz svētdienas vakaram, kad beigsies finansējums daudzām federālajām transporta programmām.

Kreisi noskaņotie demokrāti ir uzstājuši, ka neatbalstīs infrastruktūras likumprojektu, ja vien viņu prioritātes netiks iekļautas Baidena sociālo izdevumu paketē.

Baidens uzsvēris, ka tagad ir pārliecināts par to, ka kompromisa plānam būs atbalsts. Tomēr tik skaidri to pateikt vis nevar. Tagad, kad Baidens ir izklāstījis kompromisa redzējumu, kongresmeņiem būs jāsāk strādāt pie faktiskā tiesību akta izstrādes, ja visi, jo īpaši demokrātu partijas progresīvākie un konservatīvākie biedri, spēs vienoties par pamata lietām.

Lai gan demokrāti kontrolē abas Kongresa palātas, viņu pārsvars pār republikāņiem ir tik neliels, ka pat krietni samazinātā Baidena plāna pieņemšana jau tiks uzskatīta par uzvaru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti