AWACS izlūklidmašīnas ir NATO «acis debesīs»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Bieži vien nemanāmi, bet deviņu kilometru augstumā virs mūsu galvām lido NATO AWACS – gaisa brīdināšanas un kontroles sistēmas lidmašīnas. Ar tām NATO novēro un kontrolē gaisa telpu un iegūst arī izlūkošanas datus par to, kas notiek uz zemes, arī Krievijas un Baltkrievijas teritorijā.

Tās varētu saukt par spiegošanas lidmašīnām – “Boeing” lidaparātiem ir speciāli radaru kupoli, kas uzstādīti uz fizelāžas. Radara darbības rādiuss pārsniedz 400 kilometrus, un tas ļauj redzēt pietiekami tālu arī Krievijā un Baltkrievijā, ļaujot NATO sekot notikumiem.

“Šodienas misija ir trīskārša – lidojot pāri Polijai, mēs aizstāvam aliansi, lai nodrošinātu, ka NATO teritorijā neienāk neidentificētas lidmašīnas. Mēs atturam no agresijas, nevēlamies, lai kāds būtu agresīvs pret NATO.

Un tad mēs apliecinām saviem austrumu partneriem, ka mēs šeit redzam, kas notiek aiz viņu mugurām, – lai viņus nekas nepārsteidz,” stāsta NATO AWACS spēku taktiskais direktors majors Dens Reinhards.

Radars aprīkots arī ar pasīviem sensoriem, kas spēj noteikt gaisa un virsmas kontaktus lielos attālumos.

“Kopš Krievijas iebrukuma mums te ir daudz lielāka aktivitāte. Mēs esam bijuši produktīvāki nekā parasti. Mēs esam vienmēr gatavībā un sekojam līdzi visam notiekošajam, un sniedzam labu izlūkošanas informāciju,” norāda NATO agrīnās brīdināšanas un kontroles spēku pārstāve leitnante Patrīcija Nerstena.

Normālos apstākļos lidmašīna darbojas aptuveni astoņarpus stundas 9000 metru augstumā un aptver vairāk nekā 310 000 kvadrātkilometrus lielu novērošanas zonu jeb aptuveni Polijas lielumā. Lidmašīnas spēj veikt arī ilgākus lidojumus, jo tās iespējams uzpildīt arī gaisā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti