ASV vaino Krieviju par mēnešiem ilgušu izvērstu kiberuzbrukumu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Aiz plaša kiberuzbrukuma vairākiem desmitiem ASV federālo aģentūru un uzņēmumu stāv Krievija, paziņoja ASV Valsts sekretārs Maiks Pompeo. Drošības eksperti atzīst, ka šī ir ļoti plaša spiegošanas programma, kura, visticamāk, kādu laiku vēl turpināsies, jo atbrīvoties no kaitīgās programmatūras nav viegli.

Baltā nama kritiķi kritizē pašreizējo prezidentu Trampu par bezdarbību, savukārt nākamajam prezidentam Džo Baidenam iesaka būt īpaši piesardzīgam jebkādu lēmumu pieņemšanā.  

ASV meklē vainīgos plaša kiberuzbrukuma realizēšanā
00:00 / 02:53
Lejuplādēt

Ziņas par plašu kiberuzbrukumu vairākām ASV Federālajām aģentūrām atklātībā nonāca šīs nedēļas laikā. ASV Tēvzemes drošības aģentūra paziņoja, ka uzbrukums ticis vērsts pret vairākām valdības aģentūrām, privātajām kompānijām un kritiskās infrastruktūras objektiem, kā arī kiberdrošības uzņēmumiem.

Uzbrukumos izmantota tā dēvētā ļaunprogrammatūra, kas ar pašā ASV ražotu un plaši izmantotu kiberdrošības programmu palīdzību ir ļāvusi hakeriem iefiltrēties datorsistēmās bez to lietotāju piekrišanas.

Daudz satraucošāku ziņu padara fakts, ka šis uzbrukums faktiski ir turpinājies un joprojām turpinās jau kopš marta, turklāt to sākotnēji atklājuši nevis oficiālie dienesti, bet gan pēc privātpersonu sniegtas informācijas. Kiberdrošības eksperti arī norāda, ka atbrīvošanās no šiem "Trojas zirgiem" būs ļoti sarežģīta un varētu aizņem ļoti daudz laika. Tas faktiski nozīmē, ka trešajām personām var būt brīva piekļuve ļoti plašām ASV valdības datu bāzēm, e-pasta sarakstēm un tā tālāk.

Notikušo kiberuzbrukumu dēvē dažādi, tostarp par lielāko un varbūt arī veiksmīgāko spiegošanas operāciju, kas īstenota ASV teritorijā. Galu galā nav ziņu, ka informācija ir tikusi nozagta, iznīcināta vai bojāta – tā vienkārši ir savākta izlūkošanas mērķiem, un nav noslēpums, ka ar spiegošanu nodarbojas arī ASV.

Citi eksperti gan to nesauc par spiegošanu, bet gan par reālu uzbrukumu ASV. 

Atklātībā nonākusī informācija ir radījusi pamatīgu apjukumu un satraukumu ASV politiskajās aprindās, turklāt gan demokrātu, gan republikāņu rindās. Uz to norāda arī bijušais ASV prezidenta amata kandidāts, senators Mits Romnijs, kurš kritizējis ASV prezidentu Donaldu Trampu par bezdarbību:

"Vispārsteidzošākais man liekas tas, ka šāds kiberuzbrukums ir mūsdienu ekvivalents Krievijas bumbvedēju nepamanītai lidošanai pāri visai mūsu valsts teritorijai," teica Romnijs. "Un fakts, ka Baltais nams par to agresīvi nerunā, neprotestē un nepieņem atbildes pasākumus, ir tiešām kaut kas diezgan ārkārtējs."

Par to, ka aiz šī apjomīgā kiberuzbrukuma, visticamāk, stāv Krievija, piektdien paziņoja ASV Valsts sekretārs Pompeo. Komentējot, kad par notiekošo izmeklēšanu varētu izteikties arī valsts prezidents Tramps, Pompeo norādījis, ka dažreiz prātīgākā rīcība, lai aizsargātu amerikāņus, ir turpināt darbu un aizsargāt brīvību. Tieši pēc šiem Pompeo paziņojumiem kļuva zināms, ka

ASV ir izlēmušas slēgt atlikušos divus ģenerālkonsulātus Krievijā – Vladivostokā un Jekaterinburgā.

Turpmāk Krievijā diplomātisko darbu veiks tikai vēstniecība Maskavā.

Tā kā kaitīgā programmatūra vēl kādu laiku nekur nepazudīs, eksperti aicina īpaši uzmanīties arī nākamo ASV prezidentu Džo Baidenu. Viens no ieteikumiem ir pieņemt lēmumus tā, it kā pilnīgi visām sarunām un elektronisko pastu sarakstēm sekotu kāda trešā persona, iespējams, Krievija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti