ASV Senāta vēlēšanu iznākums varētu būt zināms tikai decembrī

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

ASV joprojām turpinās balsu skaitīšana pēc otrdien notikušajām Kongresa vēlēšanām. Diezgan skaidrs, ka vairākumu Pārstāvju palātā iegūs Republikāņu partija, bet pagaidām nav skaidrības par Senāta vēlēšanu iznākumu. Iespējams, tas kļūs zināms tikai pēc 6. decembra, kad Džordžijas štatā notiks vēlēšanu otrā kārta.

ASV otrdien notikušajās vidustermiņa vēlēšanās iepriekš gaidītais republikaņu uzvaras gājiens nav īstenojies.

Demokrātu līderis, ASV prezidents Džo Baidens nosaucis vēlēšanas par "labu dienu demokrātijai", jo demokrāti tajās startējuši krietni labāk par gaidīto, bet republikāņi var būt ieguvuši nelielu vairākumu tikai vienā no abām Kongresa palātām.

"Mūsu demokrātijai pēdējos gados ir bijuši pārbaudījumi, bet amerikāņu tauta ir runājusi un vēlreiz pierādījusi, ka demokrātija ir tas, kas mēs esam," norāda Baidens.

"Štatos visā valstī bija rekordliela vēlētāju aktivitāte, un mūsu demokrātijas sirds un dvēsele - vēlētāji,  balsošanas iecirkņu darbinieki, vēlēšanu amatpersonas darīja savu darbu un izpildīja savu pienākumu."

Līdz šim abas Kongresa palātas kontrolēja demokrāti, taču tiek prognozēts, ka Pārstāvju palātā nelielu vairākumu iegūs republikāņi, kamēr demokrāti varētu saglabāt kontroli pār Senātu.

Pārstāvju palātā republikāņi pašlaik jau nodrošinājuši 209 no 218 vietām, kas nepieciešamas vairākuma iegūšanai, bet balsu skaitīšana daļā apgabalu vēl turpinās.

Tikmēr Senātā vēl nav skaidrs balsošanas iznākums trijos štatos: Arizonā, Nevadā un Džordžijā. Republikāņi pašlaik var rēķināties ar 49 vietām Senātā, bet demokrāti ir nodrošinājuši 48 vietas. Nevadā vadībā ir republikāņu kandidāts, bet Arizonā tiek prognozēta demokrātu kandidāta uzvara.

Iespējams, viss izšķirsies Džordžijas štatā, kur 6. decembrī būs jārīko otrā balsošanas kārta, jo pirmajā kārtā ne demokrātu, ne republikāņu kandidāts neieguva vismaz 50% balsu.

Līdzīga situācija bija pēc Kongresa vēlēšanām 2020. gadā, kad arī kontroli par Senātu izšķīra balsošanas otrā kārta Džordžijas štatā. Toreiz virsroku izdevās gūt demokrātiem.

Ja Senātā pa 50 vietām būs gan republikāņiem, gan demokrātiem, izšķirošā balss būs demokrātu pārstāvei, ASV viceprezidentei Kamalai Herisai.

Otrdien daudzos štatos notika arī dažādi referendumi par plašu jautājumu loku. Kalifornijā, Mičiganā un Vērmontā vēlētāji nolēma iekļaut tiesības uz abortu štatu konstitūcijās.

Savukārt Alabamas, Oregonas, Tenesī un Vērmontas vēlētāji referendumos atbalstīja aizliegumu verdzību un nelabprātīgu kalpību izmatot kā soda mēru vai parāda nolīdzināšanas veidu.

Arkanzasā, Ziemeļkarolīnā un Dienvidkarolīnā vēlētāji nolēmuši nelegalizēt marihuānas lietošanu izklaides nolūkā, savukārt Merilendā un Misūri vēlētāji to atbalstījuši.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti