ASV Senātā negaidīts progress par svarīgu likumu ekonomikas un klimata jomā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

ASV Senāts jau augustā varētu apstiprināt vienu no būtiskākajiem pēdējā laika likumiem klimata pārmaiņu un ekonomikas jomā. Aizvadītajā nedēļā Demokrātiskās partijas vadībai izdevās pierunāt skeptiski noskaņoto senatoru Džo Menčinu atbalstīt šī likumprojekta kompromisa variantu. ASV prezidents Džo Baidens ir nodēvējis to par milzīgu soli uz priekšu.

ASV Senātā negaidīts progress ar svarīgumu likumu ekonomikas un klimata jomā
00:00 / 04:04
Lejuplādēt

Aizvadītās nedēļas beigās daudzus Vašingtonā pārsteidza ziņa, ka ASV Senāta vairākuma līderis Čaks Šumers ir spējis vienoties ar skeptiski noskaņoto savas partijas biedru Džo Menčinu par atbalstu būtiskam likumprojektam.

Tas paredz ieguldījumus atjaunojamajā enerģijā, palielina nodokļus lielajām korporācijām, samazina valsts budžeta deficītu un pazemina recepšu zāļu cenas.

Visi šie pasākumi ir būtiski demokrātu vēlētājiem, it sevišķi pirms rudenī gaidāmajām vēlēšanām.

ASV prezidents Džo Baidens ir sacījis, ka politikā rezultātu panāk tie, kas nepadodas: “Es gribu pateikt Kongresam, ka šis ir spēcīgākais likums, ko viņi var pieņemt, lai samazinātu inflāciju, lai samazinātu deficītu, lai samazinātu veselības aprūpes izmaksas, lai cīnītos ar klimata pārmaiņām un veicinātu enerģētisko drošību. Turklāt tas viss iet roku rokā ar sloga samazināšanu strādnieku un vidusšķiras ģimenēm. Tā kā pieņemiet to! Pieņemiet to Amerikas iedzīvotājiem. Pieņemiet to Amerikai!”

Demokrātiem ASV Senātā ir tikai 50 balsis no 100. Tādēļ viņiem ir vajadzīga visu savu senatoru un arī viceprezidentes Kamalas Harisas balsis, lai apstiprinātu šo likumprojektu. Menčins pārstāv konservatīvo Rietumvirdžīnijas štatu un līdz šim ir atteicies balsot par izdevumu palielināšanu dažādām nozarēm, apgalvojot, ka papildu tēriņi var vēl vairāk palielināt inflāciju.

Tomēr, kā norāda laikraksts „Washington Post”, zvans no bijušā prezidenta Baraka Obamas finanšu ministra Lerija Samersa palīdzēja mainīt Menčina viedokli. Intervijā CNN Samerss atteicās to komentēt, bet uzsvēra, ka piedāvātais likums inflāciju mazinās, nevis palielinās.

„Šis likums samazina budžeta deficītu, kas savukārt mazina pieprasījumu. Otrkārt, šis likums samazina cenas. Tas mazinās recepšu zāļu cenas un nodrošinās nodokļu maksātājiem izdevīgākus nosacījumus. Treškārt, tas palielinās piedāvājumu, jo tiks subsidēta un atbalstīta mūsu pāreja uz atjaunojamiem enerģijas veidiem. Līdz ar to būs mazāks pieprasījums, lielāks piedāvājums un zemākas cenas. Visi šie faktori ir saistīti ar inflācijas mazināšanu,” sacīja Samerss.

Tagad Demokrātiskās partijas vadībai ir jānodrošina, ka arī visi pārējie senatori tuvāko nedēļu laikā atbalsta šo likumprojektu. Tad septembrī par to varētu balsot Pārstāvju palāta.

Šis likumprojekts ir krietni pieticīgāks nekā sākotnējais 3,5 miljardu dolāru plāns.

Tajā nav nedz apmaksātu bērna kopšanas atvaļinājumu, nedz lielāku nodokļu atlaižu ģimenēm ar bērniem. Tomēr, kā saka daudzi demokrāti, tas ir vairāk nekā nekas. Turklāt šī likuma pieņemšana ļaus Baidenam izpildīt dažus no saviem galvenajiem kampaņas solījumiem, kas ir cīņa ar klimata pārmaiņām, veselības aprūpes izmaksu samazināšana un turīgo iedzīvotāju aplikšana ar lielākiem nodokļiem.

Pārstāvju palātas deputāte Premila Džejepala no Sietlas izteica cerību, ka šoreiz demokrātiem pietiks balsu: „Es domāju, ka tas būs ļoti, ļoti liels solis uz priekšu, ja vien mēs spēsim to panākt. Un es ticu, ka mēs spēsim to izdarīt. Gads tika pavadīts sarežģītās sarunās – viens solis uz priekšu, četri atpakaļ. Bet es domāju, ka tagad mēs esam ļoti, ļoti tuvu. Turklāt jebkura no lietām, kas ir iekļauta šajā likumā, ir būtisks sasniegums.”

Turpretī republikāņi ir kategoriski pret piedāvāto plānu un dēvē to par neprātīgu nodokļu un izdevumu palielināšanu, kas amerikāņiem neesot pa prātam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti