ASV Senātā nākamnedēļ sāksies prezidenta Trampa impīčmenta prāva

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 4 mēnešiem.

ASV prezidenta Donalda Trampa impīčmenta lieta nodota izskatīšanai ASV Senātā, kur jau nākamnedēļ paredzēts sākties impīčmenta prāvai. Par impīčmenta procesa nodošanu Senātam trešdien, 15. janvārī, nobalsoja ASV Pārstāvju palāta. Trampa impīčmenta prāvas apsūdzības pusi vadīs Pārstāvju palatās Izlūkošanas komitejas priekšsēdētājs Adams Šifs no Demokrātu partijas. Kaut maz ticams, ka Senāts nobalsos par Trampa atcelšanu no amata, prāva var ietekmēt elektorāta noskaņojumu pirms rudenī paredzētajām ASV prezidenta vēlēšanām.

ĪSUMĀ:

  • Impīčmenta prāva Kongresa augšpalātā sāksies nākamotrdien un varētu ilgt vairākas nedēļas.
  • Tramps apsūdzēts par varas ļaunprātīgu izmantošanu un šķēršļu likšanu Kongresam.
  • ASV Augstākās tiesas priekšsēdētājs dos zvērestu, lai vadītu impīčmenta tiesu Senātā.
  • Tramps apsūdzības kategoriski noraida un impīčmenta prāvu sauc par "raganu medībām".
  • Trampa atstādināšana no amata impīčmenta prāvā ir maz ticama.
  • Jautājums – kā impīčments ietekmēs prezidenta vēlēšanas un vēlētāju noskaņojumu.

ASV Senātā sāksies prezidenta Trampa impīčmenta prāva
00:00 / 05:00
Lejuplādēt
Mēnesi pēc tam, kad Demokrātu partijas kontrolētā Kongresa apakšpalāta Pārstāvju palāta nobalsoja par oficiālu impīčmenta apsūdzību izvirzīšanu prezidentam Donaldam Trampam, tiesai gatavojas augšpalāta Senāts.

 

Gaidāms, ka impīčmenta prāva Kongresa augšpalātā sāksies jau nākamnedēļ otrdien, un process varētu ilgt vairākas nedēļas. Tiesneša lomu pildīs Senāta 100 senatori.

Tramps kļuvis tikai par trešo prezidentu ASV vēsturē, pret kuru sākts impīčments. Viņš apsūdzēts par varas ļaunprātīgu izmantošanu un šķēršļu likšanu Kongresam.

Tramps apsūdzēts, ka pērn aizkavēja ASV militāro palīdzību Ukrainai, lai gūtu personīgu politisko labumu. Proti, ka Tramps izdarījis spiedienu uz Kijevu sākt izmeklēšanu pret bijušo viceprezidentu un Trampa politisko sāncensi, iespējamo demokrātu kandidātu uz prezidenta amatu Džo Baidenu un viņa dēla Hantera darbu Ukrainas gāzes kompānijā.

Ceturtdien, 16. janvārī, vai piektdien, 17. janvārī, ASV Augstākās tiesas priekšsēdētājs Džons Robertss dos zvērestu, lai vadītu impīčmenta tiesu Senātā.

Demokrātu partijas līdere Pārstāvju palātā Nensija Pelosi uzstājusi, lai Republikāņu partijas kontrolētais Senāts prāvas ietvaros izsauc lieciniekus un pieprasa dokumentus no Baltā nama. Nesen bijušais Baltā nama nacionālās drošības padomnieks Džons Boltons negaidīti paziņoja, ka ir gatavs liecināt Trampa impīčmenta prāvā, ja tiktu izsaukts to darīt.

Tramps apsūdzības kategoriski noraida un impīčmenta prāvu sauc par "raganu medībām".

Šonedēļ Demokrātu partija arī publicēja jaunus dokumentus saistībā ar apsūdzībām pret Trampu par spiediena izdarīšanu uz Ukrainu. Tie ir vēstules, piezīmes un zibatmiņas no Ļeva Parnasa - Trampa personīgā advokāta Rūdija Džuliāni ukraiņu izcelsmes līdzgaitnieka, pret kuru ASV izvirzītas apsūdzības par kampaņas finansēšanas pārkāpumiem.

Dokumenti liecina, ka Parnass regulāri kontaktējās ar Džuliāni un Ukrainas amatpersonām, ka Parnass un Džuliāni apsprieduši ASV vēstnieces Ukrainā Marijas Jovanovičas atcelšanu. Vairākas īsziņas arī liecina, ka vēstnieci izsekoja. Bet kādā ar roku rakstītā Parnasa piezīmē minēts par lūgumu Ukrainas prezidentam Volodimiram Zelenskim izmeklēt "Baidena lietu".

Trampa atstādināšana no amata impīčmenta prāvā gan ir maz ticama. Senātā vairākums ir Trampa Republikāņu partijai, bet, lai prezidentu atceltu no amata, par to jānobalso vismaz divām trešdaļām senatoru.

Tomēr atklāts ir jautājums, kā impīčmenta process ietekmēs vēlētāju noskaņojumu un prezidenta vēlēšanu iznākumu šogad novembrī. Tramps kandidēs uz otru termiņu amatā, un Demokrātu partijai jāgatavojas stāties viņam pretim.

Februārī ar Aiovas štatu sāksies demokrātu priekšvēlēšanu sezona, kurā partijas biedri izvēlēs, kurš tad tiks nominēts kā Demokrātu partijas kandidāts uz ASV prezidenta amatu. Par nomināciju cīnās vairāk nekā 10 politiķi. Viņi cenšas darīt visu, lai uzvarētu pirmajās priekšvēlēšanās Aiovā un nodrošinātu izrāvienu tālākajai cīņai.

Zvejojot vēlētāju balsis, šonedēļ televīzijas debatēs Aiovā demokrātu kandidāti iesaistījās viedokļu apmaiņā par karu, militārajiem konfliktiem un citiem jautājumiem. Arī par to, vai sieviete var kļūt par ASV prezidentu. Temats kļuva aktuāls pēc telekanāla CNN ziņotā, ka viens no vadošajiem kandidātiem Bērnijs Sanderss 2018. gadā tikšanās laikā ar senatori Elizabeti Vorenu – vēl vienu kandidāti, viņai teicis, ka netic tam, ka sieviete varētu vēlēšanās sakaut Trampu. Vorena teica, ka Sanderss tiešām tā sacījis, bet Sanderss to kategoriski noliedza.

"Es to neteicu. Un es šai diskusijai nevēlos tērēt daudz laika, jo tas ir tieši tas, ko vēlas Donalds Tramps un varbūt atsevišķi mediji. Ikviens, kurš mani pazīst, zina, ka tas ir neiedomājami, ka es varētu domāt, ka sieviete nevarētu būt Savienoto Valstu prezidente. Ieejiet "jūtubā", tur ir video ar mani, kur es jau pirms 30 gadiem runāju par to, ka sieviete varētu kļūt par Savienoto Valstu prezidenti," paziņoja Sanderss.

Vorena uz to atbildēja, ka nevēlas strīdēties ar Sandersu, taču teica, ka "jautājums par to, vai sieviete var vai nevar būt prezidente, ir aktualizēts un pienācis laiks tam pievērsties". Tad viņa sevi prezentēja kā Demokrātu partiju apvienojoša kandidāte.

"Īstie draudi mums kā demokrātiem ir izvēlēties tādu kandidātu, kas nespēj apvienot partiju, vai kādu, kas par pašsaprotamu uzskata lielas daļas vēlētāju atbalstu.

Mums vajadzīgs tāds kandidāts, kas spēs aizraut visus Demokrātu partijas spārnus, spēs iesaistīt visus un būs demokrātu kandidāts, kam varēs ticēt," paziņoja Vorena.

Aptaujas liecina, ka lielākais atbalsts Aiovā ir bijušajam viceprezidentam Džo Baidenam, taču neko tālu neatpaliek arī Sanderss un Vorena.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti