ASV publicētas eksprezidenta Trampa nodokļu deklarācijas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 5 mēnešiem.

ASV Kongresa Pārstāvju palātas budžeta komiteja piektdien publiskojusi bijušā ASV prezidenta Donalda Trampa pēdējo sešu gadu nodokļu deklarācijas.

Sagaidāms, ka šie dokumenti sniegs sabiedrībai informāciju par to, vai Tramps savas prezidentūras laikā ir pietiekamā apmērā nomaksājis nodokļus, vai ieguvis kādus līdzekļus no ārvalstīm.

ASV publicētas eksprezidenta Trampa nodokļu deklarācijas
00:00 / 02:57
Lejuplādēt

Bijušā prezidenta Trampa nodokļu deklarāciju publiskošana ir bijusi dažādu politisko kaislību uzmanības centrā jau gadiem ilgi.

Tramps ir pirmais ASV prezidents, kurš šādas deklarācijas neiesniedza brīvprātīgi, tāpēc pieprasījumu tās iesniegt un pēc tam arī publiskot izsniedza ASV Kongresa Pārstāvju palātas kontrolētā budžeta komiteja.

Vēlāk par šo dokumentu publiskošanu savu atzinumu sniedza arī ASV Augstākā tiesa. Beidzot šie ilgi gaidītie dokumenti nonāks arī atklātībā, protams, rediģētā veidā.

Trampa juristi neatlaidīgi apgalvoja, ka Kongress nekad nav izmantojis savas likumdevēja pilnvaras, lai piespiestu kādu prezidentu publiskot viņa nodokļu atskaites, jo šādam lēmumam būtu tālejošas sekas.

Arī šodien izplatītā video Tramps norādījis, ka Kongresa komitejas rīcība ir kliedzoša varas ļaunprātīga izmantošana un pilnīgi nekonstitucionāla rīcība.

Pēc Trampa vārdiem, šīs ir kārtējās politiskās raganu medības.

Arī citi vadošie republikāņi ir izteikušies, ka nodokļu deklarāciju publiskošana radīs bīstamu politisku instrumentu, kas faktiski likvidē amerikāņu privātuma politiku, kas ir bijusi spēkā kopš Votergeitas reformas.

Taču, kā uzskata demokrāti, sabiedrība ir pelnījusi uzzināt patiesību. Arī raidsabiedrības CBS komentētāja Rebeka Roifa ir pārliecināta, ka nodokļu deklarāciju publiskošana varētu palīdzēt kliedēt vairākas sabiedrībā valdošās sazvērestības teorijas.

"Viena no lietām, ko mēs jau zinām, ir, ka bijušais prezidents 2018. un 2019. gadā ir deklarējis zināmu apjomu ienākumu, par kuriem viņš ir samaksājis aptuveni miljonu dolāru nodokļos. Taču jau 2020. gadā viņš ir ziņojis par pamatīgiem zaudējumiem, kas viņam nodokļus maksāt neliek. Tieši tā viņš rīkojās pirms stāšanās prezidenta amatā," norāda Roifa.

"Manuprāt, cilvēki vēlas noskaidrot, kas tad šajā gadā notika, kādi bija viņa ienākumi un kur tie pazuda?

Otrkārt, cilvēki vēlas zināt, kādi bija ienākumu avoti viņa prezidentūras laikā. Bija ļoti daudz jautājumu un spekulāciju par viņa iespējamām saiknēm ar ārvalstu varām.

Tāpēc šīs deklarācijas var dot ieskatu tajā, vai viņš saņēma naudu no ārpuses, cik daudz un kurš maksāja?"

Komentētāji arī norāda, ka šīs nodokļu deklarācijas nesniegs priekšstatu par to, cik bagāts ir Tramps un viņa sieva Melānija, taču lielāka skaidrība par dažādiem darījumiem un to peļņu vai kontiem ārvalstu bankās un citās valstīs nomaksātiem nodokļiem tiks gūta.

Dokumentu publiskošana notiek vien dažas dienas pirms tam, kad kontroli pār Kongresa Pārstāvju palātu atkal atgūs Republikāņu partijas pārstāvji.

Tas varētu liecināt, ka Trampa finanšu izmeklēšana tuvākajā laikā tiks pārtraukta. No otras puses, ir iespējams, ka šādas izmeklēšanas varētu turpināt demokrātu kontrolētais Senāts.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti