ASV ieroču kontroles reformai aizvien lielāka pretestība

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 11 gadiem un 2 mēnešiem.

ASV prezidents Baraks Obama kārtējo reizi aicinājis likumdevējus pieņemt likumus par jauno ieroču kontroles reformu. Taču šis aicinājums saskaras ar aizvien lielāku republikāņu partijas un ieroču lobiju pretestību. Republikāņi draudējuši bloķēt jebkādus balsojumus par šīm reformām. Pieaug arī bažas, ka netiks pieņemtas pat tās reformu sadaļas, kuras atbalsta abu partiju pārstāvji.

ASV prezidenta administrācijas ierosinātās ieroču kontroles reformas joprojām saskaras ar virkni nopietnu grūtību. Prezidents Baraks Obama ierosinājis pastiprināt ieroču pircēju pagātnes pārbaudes, ierobežot munīcijas aptveru izmērus līdz desmit patronām, kā arī aizliegt uzbrukuma ieročus. Taču Senāts ir paziņojis, ka vismaz uzbrukuma ieroču aizliegums neiegūs nepieciešamo balsu skaitu.

Viesojoties Konektikutas štatā, kas pagājušā gada nogalē piedzīvoja asiņainu uzbrukumu Ņūtaunas pamatskolai, Obama paziņojis, ka ir nepieciešams darīt visu iespējamo, lai cīnītos pret šādu incidentu atkārtošanos. Obamas vizīte Ņūtaunā notika tikai nedēļu pēc tam, kad Konektikutas štats ieviesa savus ieroču kontroles likumus. Līdzīgi iepriekš ir rīkojušies arī Kolorado un Ņujorkas štati un, pēc Obamas vārdiem, ir nepieciešams atstāt aiz muguras politiku, bet rīkoties tā, kā ir pareizi.

Tomēr līdzšinējās diskusijas ASV kongresā un pamatīgais ieroču lobiju spiediens Obamas iniciatīvas atbalstītājiem nav radījušas pārliecību pat par to, ka izdosies apstiprināt arī ierosinātās ieroču pircēju pagātnes pārbaudes. Lai arī šādu iniciatīvu atbalsta gandrīz 90% amerikāņu, politiķu vidū ir cits viedoklis. Republikāņu senatora Patrika Tumi un demokrāta Džo Mančini izstrādātajā likumprojekta kompromisā ierosināts noteikt biogrāfijas pārbaudes, taču izdarīt izņēmumu attiecībā uz tuviem radiniekiem un mednieku vidū.

Lai arī kompromisu meklēšana ir laikietilpīgs process, Demokrātu partija vēlas, lai par šo jautājumu tiktu balsots jau šajā nedēļā. Pret šo iniciatīvu iestājas Senāta republikāņu mazākuma līderis Mičs Makonnels, pievienojoties 13 senatoru grupai, kas balsojumu gatavojas bloķēt. Kā norāda rietumu prese, jautājumu izskatīšanai Senātā nav noteikti laika ierobežojumi, tāpēc mazākuma senatori var mēģināt ievilkt lēmuma pieņemšanu, iesniedzot dažādus labojumus un velkot garumā savas uzrunas. Senāta vairākuma līderis Harijs Rīds šādu rīcību uzskata par apkaunojošu.

Līdzīgu viedokli paudis arī ASV prezidents Baraks Obama: „Ja demokrātija darbotos tā, kā tai ir jādarbojas, un ja 90% iedzīvotāji atbalsta šādus ierosinājumus, īpaši pēc šādas traģēdijas, tad būtu jādomā, ka tai nevajadzētu būt smagai nastai. Un tomēr daži cilvēki Vašingtonā jau uzsver, ka viņi varētu izmantot dažādus politiskos gājienus, lai novērstu balsojumus par jebkuru no šīm reformām. Padomājiet par to! Viņi ne tikai saka, ka balsos pret reformām, kuras atbalsta gandrīz visi amerikāņi, viņi uzsver, ka pretosies pat jebkādam balsojumam par šiem jautājumiem. Viņi saka, ka jūsu viedoklim nav nozīmes. Un tas nav pareizi!”

Laikā, kad Kongresā iesniegto likumprojektu nākotne joprojām ir neskaidra, ASV prezidents Obama meklē arvien jaunus veidus, kā pārliecināt savus politiskos oponentus. Līdzīgi kā pirms jaunā gada, kad ASV atradās tā dēvētās fiskālās klints priekšā, Obama atkārtoti aicinājis iedzīvotājus izrādīt aktivitāti, rakstot par savām pārdomām „Twitterī” un tieši vēršoties pie saviem likumdevējiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti