ASV aicina īstenot nopietnus soļus spiediena palielināšanai pret Irānu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 6 mēnešiem.

ASV ceturtdien, 7. novembrī, aicinājusi īstenot nopietnus soļus spiediena palielināšanai pret Irānu. Savienotās Valstis šādi reaģējušas pēc tam, kad Irāna paziņojusi par urāna gāzes iepildīšanu centrifūgās Fordo bagātināšanas centrā, tādējādi turpinot atkāpšanos no 2015. gada kodolvienošanās ar pasaules lielvarām. Savukārt Eiropas Savienība (ES) paudusi bažas par to, ka Irāna bloķējusi ANO inspektores iekļūšanu kodolstacijā Natanzā.

ĪSUMĀ:

  • Irānas prezidents paziņojis, ka šonedēļ tiks uzsākta urāna gāzes iepildīšana centrifūgās.
  • ES uzsvēra, ka tā joprojām ir apņēmības pilna ievērot  2015. gada kodolvienošanos.
  • Makrons: nākamās nedēļas tiks veltītas tam, lai īstenotu lielāku spiedienu pret Irānu. 
  • Krievija pauda bažas par Irānas paziņojumiem, norādot - Eiropai jādara savs darbs.
  • ASV aicināja valstis īstenot nopietnus pasākumus spiediena palielināšanai pret Irānu.

ASV aicina īstenot nopietnus soļus spiediena palielināšanai pret Irānu
00:00 / 03:30
Lejuplādēt
Irāna jau nedēļas sākumā paziņoja, ka pašreiz saražo piecus kilogramus bagātinātā urāna dienā un valsts ir divkāršojusi moderno centrifūgu skaitu, kas tiek darbinātas. Saskaņā ar 2015. gada kodolvienošanos, līdz šim centrifūgas darbojās bez urāna gāzes, taču Irānas prezidents Hasans Ruhani paziņoja, ka šonedēļ tiks uzsākta urāna gāzes iepildīšana 1044 centrifūgās.

 

Pēc Irānas paziņojumiem ES uzsvēra, ka tā joprojām ir apņēmības pilna ievērot vienošanos un tā jau iepriekš ir mudinājusi Irānu atsaukt tamlīdzīgus pasākumus un atturēties arī no citiem pasākumiem, kas varētu graut kodolvienošanos. Savu viedokli par situāciju vizītē Ķīnā pauda arī Francijas prezidents Emanuels Makrons.

"15 mēnešus, par spīti ASV politikas maiņai, eiropieši ir spējuši uzturēt šo līgumu pie dzīvības.

Nākamās nedēļas tiks veltītas tam, lai īstenotu lielāku spiedienu pret Irānu, lai tā atgrieztos pie saistību pildīšanas.

Mums kopā ar partneriem jāturpina strādāt pie deeskalācijas, un tā ir iespējama tad, ja ASV un Irāna atsāks pie tā strādāt, balstoties savstarpējā uzticībā, un šīs valstis būs gatavas veikt noteiktus soļus," teica Makrons.

Turpinot atkāpšanos no 2015. gada kodolvienošanās ar pasaules lielvarām, Irāna paziņoja, ka ceturtdienas rītā sākta urāna gāzes injicēšana Fordo bagātināšanas centrā. Tas tiek uztverts kā mēģinājums izdarīt spiedienu uz Eiropas valstīm piedāvāt risinājumus, kā Irāna varētu pārdot savu jēlnaftu ārvalstīs un izvairīties no sankcijām, kuras noteicis ASV prezidents Donalds Tramps.

Krievijas ārlietu ministrs Sergejs Lavrovs pauda bažas par Irānas paziņojumiem, tomēr norādīja, ka arī Eiropas valstīm jādara savs darbs.

Viņaprāt, Eiropas valstis prasa Irānai izpildīt visas saistības bez iebildumiem, taču pašas nav ar mieru kaut ko dot apmaiņā.

Savukārt ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo, reaģējot uz Irānas darbībām, izplatīja paziņojumu, aicinot valstis īstenot nopietnus pasākumus spiediena palielināšanai pret Irānu. Viņaprāt, ilgstošās Irānas kodolprovokācijas prasa šādu rīcību.

Tikmēr Irānas Atomenerģētikas organizācija paziņoja, ka pagājušajā nedēļā ir bloķējusi Apvienoto Nāciju Organizācijas paspārnē esošās Starptautiskās Atomenerģijas aģentūras inspektores iekļūšanu kodolstacijā Natanzā.

Irāna norādīja, ka inspektorei piekļuve liegta, jo bija aizdomas, ka viņai varētu būt līdzi "aizdomīgs materiāls". Tomēr netiek norādīts, vai un kas sievietei bijis līdzi.

ES paudusi bažas par notikušo un aicinājusi Irānu nodrošināt to, lai šādi incidenti vairs neatkārtotos. Starptautiskā Atomenerģijas aģentūra nav komentējusi notikušo.

ASV prezidents pagājušā gada maijā paziņoja, ka Vašingtona izstājas no 2015. gadā noslēgtās kodolvienošanās ar Irānu un atjauno pēc šīs vienošanās apturētās sankcijas. Pārējās lielvalstis, kas parakstīja šo vienošanos - Lielbritānija, Francija, Vācija, Ķīna un Krievija -, ir centušās to saglabāt. Teherāna tomēr uzskata, ka Eiropas valstis nav ievērojušas savas saistības, un ir pakāpeniski atkāpusies no vienošanās izpildes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti