Asads: Ja Sīrijas režīms kritīs, nestabilitāte izpletīsies pa visu Tuvo Austrumu reģionu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Sīrijas prezidents Bašars al Asads pēc ilgākas klusēšanas atkal nācis klajā ar televīzijas uzrunu, brīdinot par nestabilitāti visos Tuvajos Austrumos gadījumā, ja Sīrijas režīms kritīs. Viņš arī apsūdzējis vairākas kaimiņvalstis patvēruma sniegšanā teroristiem. Bet tikmēr ASV paziņojušas, ka aprīļa beigās Sīrijas jautājums tiks apspriesta ar Tuvo Austrumu valstu līderiem.

Turpinoties Sīrijas pilsoņu karam, arvien lielāka masu mediju interese tiek pievērsta tam, kāpēc šajā situācijā tik maz ir dzirdams par pašu Sīrijas prezidentu Bašaru al Asadu. Jau ilgu laiku viņš nav parādījies sabiedrībā, kā arī nebija sniedzis intervijas masu saziņas līdzekļiem. Taču valar Turcijas televīzijas kanāls „Ulusal Kanal” pārraidījis interviju ar Asadu. Tajā viņš paziņojis, ka visas izskanējušās baumas par viņa atrašanās vietu ir nepatiesas. Asads norādījis, ka no neviena neslēpjas, turpina uzturēties savā mājā, nevis Irānā vai uz kāda krievu karakuģa. Pēc viņa vārdiem, visas ziņas par Sīrijas prezidenta nāvi vai bēgšanu no valsts izplata Sīrijas ienaidnieki, un tādu esot daudz:

„Mums apkārt ir valstis, kas palīdz teroristiem un ļauj viņiem iekļūt Sīrijā. Protams, ne visas valstis to dara ar nodomu. Irāka, piemēram ir pret teroristu iefiltrēšanos, taču šajā valstī ir īpaša situācija un tā nav spējīga kontrolēt savas robežas. Libānā ir atsevišķi grupējumi, kas palīdz cilvēkiem, kas vēlas iefiltrēties Sīrijā. Turcijas valdība oficiāli nodrošina patvērumu teroristiem un nosūta viņus uz Sīriju. Teroristi mūsu valstī nokļūst arī caur Jordāniju."

Pēc Bašara al Asada vārdiem, gadījumā, ja viņa režīms kritīs, nestabilitāte var izplesties arī pa visu Tuvo Austrumu reģionu un kaimiņvalstis to ļoti labi apzinoties. Prezidents arī pieļauj, ka domino efekts var izplatīties arī daudz tālāk aiz Tuvo Austrumu robežām. Komentējot Arābu līgas apgalvojumus par to, ka Bašars al Asads ir zaudējis leģitimitāti kā prezidents, Bašars al Asads atbildējis, ka pašai Arābu līgai ir problēmas ar leģitimitāti, jo šai organizācijai nav tiesību piešķirt kādam likumīgās funkcijas, vai tās atņemt. Asads arī norādījis, ka joprojām ir likumīgs valsts prezidents, jo viņam šādas pilnvaras ir piešķīrusi tauta.

Tikmēr Amerikas Savienotās Valstis paziņojušas, ka ASV prezidents Baraks Obama tuvāko nedēļu laikā situāciju Sīrijā apspriedīs ar Jordānijas, Turcijas, Kataras un Apvienoto Arābu emirātu līderiem. Gan Jordānija, gan Turcija ir vienas no aktīvākajām Sīrijas opozīcijas atbalstītājām, taču tajās patvērumu raduši arī simtiem tūkstoši sīriešu bēgļu. Bašars Al Asads paudis pārliecību, ka pašreizējais konflikts pirmo var skart tieši Turciju.

Sagaidāms, ka nākamajā nedēļā Baraks Obama tiksies arī ar ANO ģenerālsekretāru Banu Kimūnu, lai paustu pateicību par Apvienoto Nāciju personāla lielo ieguldījumu, sniedzot palīdzību grūtībās nonākušajiem Sīrijas iedzīvotājiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti