Labrīt

Pacienā puķes ar melleņu kompotu! Brīvlaika darbiņš

Labrīt

Skaņas dancināšana. Brīvlaika darbiņš

Arī Eiropas Savienības institūcijās atklājas sieviešu seksuālas aizskaršanas gadījumi

Arī Eiropas Savienības institūcijās atklājas sieviešu seksuālas aizskaršanas gadījumi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Eiropas Parlaments (EP) Strasbūrā ceturtdien, 26.oktobrī, balsos par kopēju rezolūciju, kurā aicinās izmeklēt sieviešu seksuālas aizskaršanas gadījumus pašā Eiropas Parlamentā. Pēdējās dienās vairāki Rietumu mediji ziņo par šādiem gadījumiem, kas notikuši Eiropas institūcijā un kur upuriem ir nācies klusēt. Sievietes laikrakstiem atklājušas, ka viņām ir ārkārtīgi grūti pierādīt nodarījumu, jo sistēma ierobežo viņu iespējas vērsties pēc palīdzības policijā.

Holivudas skandāls, kurā vairāku sieviešu aizskaršanā un izvarošanā vaino pazīstamo Holivudas producentu Hārviju Vainstainu, ir atvēris ilgi aizturētas slūžas, un arvien atklātāk par šo problēmu sievietes sākušas runāt arī citur pasaulē, iesaistoties interneta akcijā „MeeToo” jeb „Es arī”. Šī atklātības plūsma nav gājusi secen arī Eiropas Savienības institūcijām. Vairāki Rietumu mediji pēdējās dienās, atsaucoties uz avotu liecībām, ir rakstījuši par izvarošanas un aizskāruma gadījumiem Eiropas Parlamentā.

Briselē pazīstamais izdevums "Politico" atklāj, ka pēc aicinājuma anonīmi iesniegt savas liecības pie viņiem vērsušās vairāk nekā 80 personas - gan sievietes, gan vīrieši - ar savas pieredzes stāstiem gan par izvarošanu, gan uzmākšanos. Izdevums ir izveidojis īpašu mājaslapu, kurā var sniegt liecības.

„Politico” atklājis, ka seksa pakalpojumi tiek pieprasīti, lai iegūtu labāku darba pozīciju vai kontaktus. Līdzīgi raksta arī izdevums „The Sunday Times”,

kura aprakstītās liecības ir ļoti skarbas un, tiesa, vārdā nenosaukti, bet ir minēts, ka varmācību īstenojuši deputāti, un viens no viņiem ir no Vācijas Tas viss Eiropas Parlamentā ir radījis trauksmi.

Vēl vakar EP sēdē Francijas pilsētā Strasbūrā par to notika plašas debates, kurās, tiesa gan, lielākoties uzstājās deputātes sievietes. Vairākas no viņām turēja rokās baltas lapas ar uzrakstu „MeeToo” jeb „Es arī”. Starp viņām arī deputāte no Vācijas Terija Raintke.

„Es arī esmu bijusi seksuāli aizskarta, gluži tāpat kā miljoni citu sieviešu Eiropas Savienībā. Man liekas, ka ir laiks beidzot pateikt, ka nevis mums vajadzētu par to kaunēties, bet gan varmākām. Seksuālā uzmākšanās ir tik izplatīta problēma visā Eiropas Savienībā. Mums vajadzēs likuma soļus, lai ar to cīnītos. Pievienošanās Stambulas konvencijai ir pirmais solis, taču mums vajadzēs direktīvu, kas pasargā sievietes no vardarbības,” saka Raintke.

Šī nebūt nav pirmā reize, kad Eiropas Parlamentā notiek debates par šo problēmu. Iepriekš plenārsesijā jautājums jau bija izcelts aizvadītā gada februārī, un deputāti jau iepriekš ir pieņēmuši vairākas rezolūcijas, taču acīmredzami situācija īpaši nav mainījusies.

Pret aizskārumu un seksuālu uzmākšanos ikvienu cilvēku, kurš strādā Eiropas Parlamentā, teorētiski aizsargā Eiropas Parlamenta iekšējie kārtības ruļļi, taču mediju vēstītais liecina, ka sievietes, kuras piedzīvojušas uzmākšanos un izvarošanu, institūcijās nav pasargātas. Izdevums „Politico” raksta, ka vairākas no viņām, kuras strādā par asistentēm vai deputātu palīdzēm, norādījušas, ka neuzdrīkstas par to ziņot, baidoties zaudēt darbu, kā arī neuzticas tiem institūcijā izveidotajiem dienestiem, kuriem būtu viņas jāsargā.

Eiropas Parlamenta prezidents Antonio Tajāni vēl nedēļas sākumā gan pavēstīja, ka Eiropas Parlamentā izveidotā komiteja, kas izskata uzmākšanās gadījumus, līdz šim neesot saņēmusi nevienu sūdzību. Taču „Politico” raksta - četras parlamenta darbinieces apgalvo, ka ir iesniegušas sūdzības, no kurām divas ir par izvarošanu. Parlamenta priekšsēdētājs vēlāk atzina, ka ir šokēts par šiem notikumiem un solīja pievērst lielāku uzmanību tam, lai šo notikumu izmeklēšanai būtu viss nepieciešamais.

„Klusēšanas kultūra,” tā notiekošo institūcijā nodēvējis laikraksts, norādot, ka avoti min gadījumus, kad pēc parlamenta darbinieku uzmākšanās pat viņu priekšnieki deputāti nav zinājuši, kur vērsties, un galu galā sievietes aicinātas nomierināties un šos gadījumus aizmirst. Turklāt milzīgā slēgtā un birokrātiskā sistēma pasargā EP darbiniekus no iespējas stāties likuma priekšā.

Jau šodien Eiropas Parlamentā notiks balsojums par kopīgu rezolūciju, kurā aicinās arī piesaistīt ekspertus no malas situācijas izvērtēšanai.

Akcijai „MeeToo” vēršoties plašumā, visticamāk, arvien vairāk sieviešu varētu būt gatavas atklāt savu pieredzi medijiem, tādējādi izdarot lielāku spiedienu uz izmeklēšanu.

Jautājumi neiet secen arī citām Eiropas Savienības institūcijām, arī Eiropas Komisijai, kurā strādā vairāk nekā 30 000 darbinieku.

Par to, kā šim notikumam seko līdzi Eiropas Komisijā, atbildēja tās pārstāvis Aleksandrs Vinteršteins, sakot, ka institūcijā ir nulles tolerance pret šādiem gadījumiem. Viņš norādīja, ka Eiropas Komisijā pastāv stingri iekšējie noteikumi un strādā ētikas policija, pie kuras var vērsties ar sūdzībām. Taču to, vai šādi gadījumi ir bijuši, viņš plašāk neatklāja.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti