Ar Kremļa svētību Kadirova «dzelzs tvēriens» neatslābst un neatslābs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Ramzans Kadirovs, kurš kādreiz gluži tāpat kā viņa tēvs Ahmeds Kadirovs bija cīnītājs par neatkarīgu Čečeniju, tagad tiek dēvēts par Krievijas prezidenta Vladimira Putina vicekarali.

Vēl savas valsts vadītāja karjeras sākumā viņš krievu valodā iznākošajam starptautiskajam izdevumam “GQ” daiļrunīgā intervijā pauda, ka “Putins jāieceļ par prezidentu uz mūžu. (..) Nepieciešama stingra vara. Demokrātija – tas ir amerikāņu izdomājums”. Kadirova kārts ļāva Kremlim apklusināt nemierus Čečenijā, bet cena ir cilvēktiesības un personiskā brīvība. Nule Čečenijā apcietināts sabiedriskās organizācijas “Memoriāls” pārstāvis, kas bija pēdējā iespēja meklēt glābiņu apdraudētām iedzīvotāju grupām.

Panākums Čečenijā - lai cilvēktiesību līmenis būtu kā citur Krievijā

Mūziķis Zelimhans Bakajevs pagājušogad pazuda bez vēsts. Vēlāk kļuva skaidrs, ka viņš kritis čečenu drošības dienestu nežēlastībā par to, ka bijis homoseksuāls.

Tādi cilvēki Čečenijā nonāk tā sauktajos geju cietumos, kur viņus sit, izsmej un spīdzina. Viens no upuriem bija Maksims Lapunovs.

“Viņi mani sita un kliedza, ka esmu gejs un ka tādi cilvēki jānogalina. Viņi man galvā uzmauca plastmasas maisiņu, kad veda ārā no kameras,” stāsta Lapunovs. “Manu galvu pārsēja ar skoču un atstāja tikai nelielu caurumu, pa ko elpot. Viņi spēcīgi sita manas kājas un rokas. Kad pametu Čečeniju, knapi varēju rāpot,” norāda Lapunovs.

Cieš arī upuru aizstāvji un režīma kritiķi. ASV par to Kadirovam piemēroja sankcijas.

To dēļ viņš zaudējis pat savu popularitāti iemantojušo “Instagram” kontu

Bet vairākas Eiropas valstis, tostarp Lietuva, devušas patvērumu vajātajiem. Ziemeļkaukāza republika starptautisko kritiku ignorē. Režīma brutalitāte ievērojami pārspēj jebkādus pārkāpumus Maskavas kontrolētajā Krievijā. “Man radās sajūta, ka katrā ciematā vai katrā lielā ģimenē ir kāds, kurš cietis no režīma attieksmes,” saka LTV žurnāliste Olga Dragiļeva, kas ir ziņojusi gan no Maskavas, gan no Čečenijas.

Viņa norāda, ka Čečenijai būtu liels progress, ja tur cilvēktiesību līmenis būtu līdzvērtīgs pārējās Krievijas cilvēktiesību līmenim.

Kadirova un Putina simbioze

Kadirovs visas apsūdzības dēvē par ārzemju aģentu provokācijām. Bet aiz milzīgās Kadirova patvaļas slēpjas tieši Putina lielais atbalsts. Tas ir abpusēji izdevīgs uzstādījums. “Čečenija ir apgabals Krievijā, kurš ieņem īpašu statusu. Daudzi saka, ka nevis Čečenija pievienota Krievijai, bet otrādi – Krievija pievienota Čečenijai. Jo pēc diviem kariem starp Krieviju un Čečeniju ir izveidojusies vienošanās, ka čečenu līderis saglabā kontroli pār nemierniekiem un izveido lojālu režīmu Putinam. Tās ir tādas vasaļu un hercogu attiecības,” komentē politologs Kārlis Daukšts.

Čečenu karā Kadirovi sākotnēji cīnījas par reģiona neatkarību, bet vēlāk pārgāja Krievijas pusē un izvērsa veiksmīgu kampaņu pret čečenu separātistiem. Kopš Putins 2007.gadā iecēla Kadirovu par republikas līderi, reģions pieredzējis zināmu stabilitāti.

“Kamēr tas ir izdevīgi Krievijas varai, kamēr ar spēku nav jānomierina čečenu ekstrēmisma viļņi, tikmēr tas Putinam un Krievijai ir izdevīgi.

Kamēr saglabājas abi režīmi, viņi viens otru atbalstīs. Viss būs atkarīgs no tā, kādas būs darbības pēc Putina ievēlēšanas šī gada martā,” norāda Daukšts.

Kadirova režīmu balsta Krievijas nauda un cītīgi būvētais personības kults. Nosacīto stabilitāti varētu izaicināt jaunas alkas pēc neatkarības vai Kadirova konflikts ar Putinu. Konflikti jau notiek – Čečenija cenšas veidot savu ārpolitiku un drošības struktūras faktiski savstarpēji konkurē. Represijās esot kritis pat Krievijas nacionālās gvardes karavīrs. Bet kamēr vien Kadirova represīvais režīms neļauj dumpiniekiem vaļu, neērtā laulība turpināsies.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti