Rīta Panorāma

Grupa "The Hobos" kopā ar Ralfu Eilandu atgriežas uz skatuves

Rīta Panorāma

Rumānijas kalnos uzziedējušas savvaļas narcises

Apšaudē ASV skolā 21 bojā gājušie

Apšaudē ASV skolā 21 bojāgājušais

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

18 gadus vecs uzbrucējs otrdien nošāvis 19 skolēnus un divus pieaugušos pamatskolā ASV Teksasas štata Uvaldes pilsētā. Pats uzbrucējs ticis nogalināts, ierodoties drošības spēkiem. Šis uzbrukums kārtējo reizi aktualizējis jautājumu par nepieciešamību ASV pastiprināt ieroču kontroli. 

Apšaudē ASV skolā 21 bojāgājušais
00:00 / 02:29
Lejuplādēt

Štata gubernators Gregs Ebots preses konferencē paziņoja, ka uzbrucējs Salvadors Ramoss vispirms sašāvis savu vecmāmiņu, kas patlaban ir kritiskā stāvoklī slimnīcā. Pēc tam viņš devās uz skolu, kur atklāja uguni ar šaujamieroci. "Viņš šāva un nogalināja, šausmīgi un neizprotami," sacīja gubernators. Uzbrucēju – vietējo iedzīvotāju, nogalināja policisti, bet skolēni mazās grupās policijas eskorta pavadībā pameta izglītības iestādi. Robas pamatskolā ir vairāk nekā 500 skolēnu, kas lielākoties ir latīņamerikāņi un no trūcīgām ģimenēm. 

Šis bija upuru skaita ziņā traģiskākais incidents ASV skolās kopš 2012. gadā notikušās apšaudes Konektikutas štata Sendihukas skolā, kurā tika nogalināti 20 bērni un seši skolas darbinieki.

Policija uzskata, ka Ramoss ir darbojies vienatnē. Kā liecina ASV mediju sniegtā informācija, viņu neitralizējis Robežsardzes dienesta taktisko uzdevumu vienības kareivis. Vēl divi virsnieki cietuši, taču ir cerība, ka viņi izdzīvos.

Uzbrucējs vien dažas dienas pirms uzbrukuma sociālās saziņas vietnē “Instagram” bija publicējis fotoattēlu ar automātiskajiem ieročiem. Arī neilgi pirms apšaudes publicētas bildes, kurās viņš redzams ar patronu aptveri rokās.
Policija un atbildīgie dienesti ir uzsākuši izmeklēšanu, apkopojot liecinieku sniegtās ziņas un izpētot novērošanas kameru ierakstus, lai gūtu plašāku priekšstatu par notikušo. Policija ir lūgusi cienīt ģimeņu privātumu. Un, kā norādīja Teksasas Sabiedriskās kārtības dienesta Leitnants Kriss Olivarezs, pašlaik notikušo vēl ir grūti aptvert.

“Pašlaik ir ļoti grūti uz to visu skatīties plašākā kontekstā gan kā tēvam, gan kā virsniekam, kurš pats ir gājis šajā skolā. Ģimenes ir zaudējušas savus bērnus. Ir jāpadomā arī par mazajiem lieciniekiem, šiem bērniem – kādu traumu tas viņiem nodarīs? Šādā mazā kopienā, kā Uvaldē, ietekmēts tiek ikkatrs no mums. Tāpēc ir ļoti svarīgi, lai mēs turpinām izrādīt līdzjūtību ģimenēm un aizlūgt par upuriem, jo mēs visi esam iesaistīti šajā traģiskajā incidentā,” atzīmēja Olivarezs.

Baltā nama administrācija lika nolaist valsts karogus pusmastā, sērojot par jaunās traģēdijas upuriem. ASV prezidents Džo Baidens īpašā uzrunā lūdza amerikāņus iestāties pret ieroču lobiju un izdarīt spiedienu uz Kongresa locekļiem, lai tie pieņemtu saprātīgus ieroču kontroles likumus. Viņš arī uzdeva retorisku jautājumu iedzīvotājiem, kāpēc šādas traģiskas apšaudes visbiežāk notiek tieši ASV. 

Jāpiebilst, ka vēl tikai pirms gada Teksasas štats ievērojami paplašināja ieroču lietošanas noteikumus. Tā, piemēram, štata gubernators Ebots, solot padarīt Teksasu par brīvības bastionu, parakstīja vairākus pretrunīgi vērtētus likumus, tostarp, atļaujot likumpaklausīgiem teksasiešiem no 21 gada vecuma nēsāt šaujamieročus sabiedriskās vietās bez nepieciešamās atļaujas. Tāpat Teksasa ir padarīta par konstitūcijas otrā labojuma patvērumu, pasargājot to no jauna federālā līmeņa ieroču kontroles regulējuma.

Savu līdzjūtību bojāgājušo tuviniekiem jau izteikuši vairāki pasaules līderi, tostarp Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis un katoļu baznīcas pāvests Francisks.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti