Rīta Panorāma

Polija daļēji atceļ pretrunīgi vērtēto tiesu reformu

Rīta Panorāma

Intervija ar Latvijas Lielo pilsētu asociācijas izpilddirektoru Viktoru Valaini

ANO paspārnē diskutē par okeānu un jūru saglabāšanu

ANO paspārnē diskutē par okeānu un jūru saglabāšanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Portugāles galvaspilsētā Lisabonā šonedēļ notiek Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) un Portugāles un Kenijas valdību rīkots forums par okeānu un jūru eksosistēmu saglabāšanu. ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs atklāšanas ceremonijā uzsvēra, ka bez vesela okeāna nav iespējama cilvēces pastāvēšana.

"Mums nevar būt veselīga planēta bez veselīga okeāna. Mūsu nespēja rūpēties par to ietekmēs visu šīs desmitgades attīstības programmu.

Okeāns rada vairāk nekā pusi no skābekļa, ko mēs elpojam. Tas ir galvenais iztikas avots vairāk nekā vienam miljardam cilvēku.

Nozarēs, kas saistītas ar okeānu, ir nodarbināti miljoniem cilvēku. Veselīgs un produktīvs okeāns ir ļoti svarīgs mūsu kopīgajai nākotnei," norādīja ANO ģenerālsekretārs.

Okeānā mīt apmēram 80% no visiem pasaules dzīvajiem organismiem, okeāni absorbē ceturto daļu no kopējās oglekļa dioksīda un 90% no papildu siltuma emisijas. Tomēr līdz šim izpētīta tikai niecīga daļa no zemūdens pasaules, un tā sakaras ar milzīgām problēmām.

Katru gadu okeānā nonāk astoņi miljoni tonnu plastmasas atkritumu, bet pārmērīga resursu izmantošana un globālā sasilšana nopietni apdraud trauslo ekosistēmu.

ANO vadītājs aicināja šajā desmitgadē izpētīt vismaz 80% okeāna gultnes un šajā procesā izmantot modernās tehnoloģijas un inovācijas. Nepieciešams arī attīstīt atjaunojamās enerģijas un pārtikas ražošanu, mazināt piesārņojumu un īstenot citus pasākumus.

Eksperti vienlaikus uzsvēra, ka neviens forums nevar atrisināt šīs problēmas, bet var tikai nospraust vadlīnijas. Konkrēti pasākumi jāīsteno valstīm, kas atrodas jūru un okeānu krastos. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti