Dienas ziņas

Saziedo Gustava zobu labošanai

Dienas ziņas

Sāk atjaunot Latvijas vecā tipa kazas

ANO brīdina par badu Afganistānā

ANO brīdina par badu Afganistānā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Afganistānā šoziem draud bads trešajai daļai valsts iedzīvotāju, brīdina Apvienoto Nāciju Organizācija (ANO). Sausuma dēļ raža bijusi niecīga, sarukuši arī mājdzīvnieku ganāmpulki. Tikmēr sievietes aizvien aicina grupējumu "Taliban" ļaut vidusskolas solos atgriezties meitenēm.

Islāma fundamentālistu kustība "Taliban" pusotru mēnesi pēc Kabulas ieņemšanas turpina nostiprināt varu Afganistāna. Šonedēļ grupējums pavēstīja, ka uz laiku ievieš sešdesmitajos gados pieņemto monarhijas ēras konstitūciju, kas cita starpā garantēja sievietēm tiesības balsot. Tomēr talibi arī norādīja, ka tie pamatlikuma elementi, kas neatbilst viņu izsludinātā islāma emirāta vai šariata principiem, netiks ievēroti. Turpina pastiprināties bažas par sieviešu tiesību ievērošanu, tostarp par meiteņu iespēju iegūt izglītību vecākajās klasēs.

"Aicinām Afganistānas Islāma Emirāta varasiestādes pēc iespējas ātrāk atvērt skolas meitenēm, lai Afganistāna nodrošinātu drošu izglītības turpināšanu gan zēniem, gan meitenēm," sacīja afgāņu skolotāja Akela Noori.

Vienlaikus ANO sit trauksmes zvanus par Afganistānai draudošu badu apstākļos, kad pēc "Taliban" nākšanas pie varas starptautiskās palīdzības plūsmas apsīkušas. ANO norādīja, ka valstij draud bads sausuma dēļ – raža bijusi ļoti pieticīga jau otro reizi trīs gadu laikā.

Saskaņā ar ANO datiem, trešajai daļai jeb aptuveni 13 miljoniem Afganistānas iedzīvotāju šoziem var trūkt pārtikas.

"Man bija vairāk nekā 200 aitu, bet nu palikušas tikai 40," sacīja Herātas provinces iedzīvotājs Abduls Hakims.

"Sausuma dēļ nebija ūdens un zāles. Mēs nevarējām pabarot savus mājlopus, jo visas ražas tika iznīcinātas," atzina Herātas provinces iedzīvotājs Agha Šerens.

Tikmēr rietumvalstis turpina centienus izprast, kādēļ misija Afganistānā izgāzās un kādas ir mācības nākotnei. Otrdien, 28. septembrī, ASV Senāta Bruņoto spēku komisijas sēdē tika diskutēts par ASV karaspēka izvešanu no Afganistānas. ASV aizsardzības ministrs atzina, ka Afganistānas armijas straujais sabrukums ASV bija pārsteigums. Tāpat tika atgādināts, ka talibi joprojām nav sarāvuši saites ar teroristisko organizāciju "Al Qaeda".

""Al Qaeda" vai grupējums "Islāma valsts", kas vēlas uzbrukt ASV, joprojām ir ļoti reāla iespēja.

Draudi varētu parādīties nākamo 12 līdz 36 mēnešu laikā," uzsvēra Apvienotās štābu priekšnieku komitejas priekšnieks ģenerālis Marks Milijs.

Arī pašiem talibiem Afganistānā pastāv draudi – tam nedraudzīgā grupējuma "Islāma valsts" veidolā. Šodien ''Taliban'' paziņoja, ka viņu spēki  nogalinājuši vai aizturējuši vairākus radikālā grupējuma kaujiniekus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti