Dienas notikumu apskats

Berlīnē atkal atvēries uzbrukumā cietušais Ziemassvētku tirdziņš

Dienas notikumu apskats

Ražīgs gads zinātnē: atklāti 48 asteroīdi un sperts solis malārijas ārstēšanā

Alepo iedzīvotāju evakuācija tuvojas noslēgumam

Alepo iedzīvotāju evakuācija tuvojas noslēgumam

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Noslēgumam tuvojas civiliedzīvotāju un kaujinieku evakuācija no Sīrijas Alepo pilsētas daļas, ko vēl kontrolē nemiernieki, paziņojusi Starptautiskā Sarkanā Krusta komiteja. Bet Apvienotās Nācijas apstiprinājušas, ka Alepo ieradušies vairāki desmiti novērotāju.  

Kopš pagājušās nedēļas vidū sākās evakuācijas operācijas, Alepo pametuši vairāk nekā 30 000 cilvēku. Evakuācijas turpinās arī no valdības kontrolētiem, nemiernieku aplenkumā esošiem ciematiem uz rietumiem no Alepo.  

Alepo nemiernieku kvartālu evakuācijai tuvojoties noslēgumam, naktī uz ceturtdienu no tiem evakuēti vairāk nekā 4000 kaujinieku.  Saskaņā ar Sarkanā Krusta komitejas pārstāves Ingi Sedki teikto, atlikušo civiliedzīvotāju un kaujinieku evakuācijai no nemiernieku kontrolētās Alepo daļas vajadzētu būt pabeigtai līdz ceturtdienas naktij vai piektdien.

Savu kārtu joprojām vēl gaida vairāki tūkstoši cilvēku. Saskaņā ar Sarkanā Krusta aplēsēm, kopš evakuācijas sākšanas pirms nedēļas pilsētu pametuši gandrīz 35 000 cilvēku - gan civiliedzīvotāji, gan kaujinieki. Viņi autobusos un automašīnās tiek vesti uz nemiernieku kontrolētu teritoriju uz rietumiem no Alepo un Idlibas provinci.

Sarkanais Krusts norāda, ka process noritējis lēnāk, nekā gaidīts, tostarp sniega, vēja un automašīnu sliktā stāvokļa dēļ.

Pēc intensīvas Sīrijas armijas ofensīvas novembra nogalē un decembra sākumā režīma spēkiem izdevās ieņemt lielāko daļu no nemiernieku pēdējos gados kontrolētās, ilgstoši aplenktās pilsētas austrumu daļas. Tagad kaujinieku pārziņā palikuši tikai aptuveni 2,5 kvadrātkilometri.

Sīrijas prezidenta Bašara al Asada režīms gaida, ka evakuācijas tiks pabeigtas, lai karavīri varētu ieiet šajā teritorijā un pilsētu pārņemt pilnīgā kontrolē.

Saskaņā ar vienošanos, kuru palīdzēja noslēgt Krievija un Turcija, evakuācija turpinās arī no diviem Sīrijas valdības kontrolētajiem, nemiernieku aplenktajiem šiītu ciematiem Idlibas provincē - Fuas un Kafrajas. Pēdējās dienās šos ciematus izdevies pamest aptuveni tūkstotim cilvēku. Viņi īpaši norīkotos autobusos tiek vesti uz valdības kontrolēto Alepo.

Tikmēr Apvienotās Nācijas uz Alepo nosūtījušas 31 novērotāju, lai uzraudzītu evakuācijas pēdējos etapus, šodien apstiprināja organizācija.

Iepriekš pirmdien ANO Drošības padome bija vienbalsīgi atbalstījusi ANO novērotāju nosūtīšanu uz Alepo, lai uzraudzītu evakuāciju un ziņotu par pilsētā palikušo civiliedzīvotāju stāvokli.

Vienlaikus Krievijas aizsardzības ministrs Sergejs Šoigu ceturtdien paziņoja, ka Krievijas kara lidmašīnas īstenojušas 18 800 uzlidojumu kopš kampaņas sākuma pērn rudenī Sīrijas prezidenta Asada režīma atbalstam. Saskaņā ar Šoigu teikto, tostarp šajos uzlidojums nogalināti 35 000 kaujinieku. Maskava allaž uzstājusi, ka Sīrijā cīnās pret teroristiem, bet cilvēktiesību organizācijas apsūdzējušas Krieviju un Sīriju par vēršanos arī pret civiliedzīvotājiem un kara noziegumu pastrādāšanu.

ANO Ģenerālā asambleja trešdien nobalsoja par īpašas komisijas izveidošanu, kuras uzdevums būs palīdzēt dokumentēt un izmeklēt nopietnākos starptautisko tiesību pārkāpumus Sīrijā, tostarp iespējamus kara noziegumus un noziegumus pret cilvēci.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti