Aicina ikvienu spriest par kopējo Eiropas lauksaimniecības politikas nākotni

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem un 3 mēnešiem.

Eiropas Komisija (EK) sākusi pirmo posmu kopējās lauksaimniecības politikas modernizācijā un vienkāršošanā. Ir izsludināta sabiedriskā apspriešana, kas ilgs trīs mēnešus un kuras laikā lauksaimniekiem, iedzīvotājiem, organizācijām un visiem citiem interesentiem būs iespēja paust viedokli par kopējās lauksaimniecības politikas nākotni. Saņemtie viedokļi palīdzēs EK izvirzīt nākotnes prioritātes lauksaimniecības politikā. 

Kopējās lauksaimniecības politikas pirmsākumi meklējami jau tālajā 1962.gadā, un tā ir viena no Eiropas Savienības (ES)  vissenākajām politikas jomām, kas gadu gaitā ir vairākkārt tikusi pilnveidota, lai risinātu mainīgās problēmas lauksaimniecības tirgos. Pēdējā lielākā šīs politikas reforma tika veikta salīdzinoši nesen - 2013.gadā, taču kopš tā brīža ir parādījusies virkne jaunu izaicinājumu, piemēram, lielāka tirgus nenoteiktība un cenu kritums, jaunas starptautiskas saistības attiecībā uz klimata pārmaiņām un ilgtspējīgu attīstību.

Lai pielāgotu Eiropas Savienības kopējo lauksaimniecības politiku 21. gadsimta izaicinājumiem, Eiropas Komisija ir izsludinājusi sabiedrisko apspriešanu, kuras laikā visi interesenti – gan pilsoņi, gan uzņēmumi –, kas ir ieinteresēti Eiropas pārtikas un lauksaimniecības nākotnē, varētu paust savus ieteikumus turpmākās politikas uzlabošanai. Kā paziņojis Eiropas lauksaimniecības komisārs Fils Hogans, pašlaik kopējā lauksaimniecības politika vienkāršajiem lauksaimniekiem ir pārāk sarežģīta. Tieši tāpēc

ir pienācis laiks uzlabot politikas instrumentus, lai veiksmīgāk atbalstītu lauksaimniekus krīzes brīžos, kā arī padarītu viņus noturīgākus un konkurētspējīgākus globalizētajā pasaulē.

"Kopējā lauksaimniecības politika jau tagad sniedz ievērojamus labumus un, apspriežot politikas iespējas nākotnei, es esmu pārliecināts, tā spēs sniegt vēl vairāk," pauda Hogans. "Taču šī politika ir jāuzlabo un pienācīgi jāfinansē. Pasaulē augstāko pārtikas standartu saglabāšana nenāk par brīvu. Un mūsu Eiropas ģimenes saimniecību modelis nav iespējams bez spēcīga politiska atbalsta. Šodien mēs speram pirmos soļus pretī vienkāršākai, ilgspējīgākai un daudz veiksmīgākais kopējai lauksaimniecības politikai."

Apspriešanas laikā tiek uzdoti 33 jautājumi, kas iekļauj gan ļoti plašus politikas jautājumus, gan konkrētus soļus, kā, piemēram, labāk pretoties klimata pārmaiņām.

Ar iegūtajiem rezultātiem komisārs Hogans gatavojas iepazīstināt jau jūlijā, bet vēlāk šos rezultātus Eiropas Komisija gatavojas izmantot, lai gada beigās sagatavotu un izdotu īpašu ziņojumu. Tajā būs secinājumi par kopējās lauksaimniecības politikas pašreizējo efektivitāti un iespējamajiem politikas risinājumiem nākotnē, pamatojoties uz ticamiem pierādījumiem. Šie secinājumi tad arī kalpos jaunās lauksaimniecības politikas piedāvājumam, ko paredzēts publiskot nākamgad.

Runājot par augstajiem pārtikas standartiem, Hogans paudis bažas par situāciju Lielbritānijā pēc tās gaidāmās izstāšanās no Eiropas Savienības. Komisārs pieļauj, ka Londonai, cenšoties noslēgt jaunu brīvās tirdzniecības līgumu ar ASV, var nākties pārtikas kvalitātes standartus samazināt, taču, veidojot attiecības ar pārējo Eiropas Savienību, nekādas piekāpšanās nebūšot.

Konsultāciju uzsākšanu atzinīgi novērtējusi Eiropas lauksaimnieku vadošā organizācija "Copa Cogeca", norādot, ka tā vietā, lai nāktu klajā ar revolucionāriem piedāvājumiem, ir nepieciešama kopējās lauksaimniecības politikas attīstība, jo lauksaimnieki joprojām mēģinot tikt skaidrībā ar 2014. līdz 2020. gada perioda reformām. Sagaidāms, ka organizācija centīsies lobēt vienkāršākus noteikumus, lielāku uzsvaru liekot uz risku menedžmentu, kā arī cenšoties panākt, lai lielāks atbalsts tiktu piešķirts lauksaimnieku kooperatīviem, ļaujot tiem apvienot spēkus plašākā sarunu procesā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti