Afganistānas aktīviste: Sievietes gatavas cīnīties par tiesībām mācīties augstskolā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Afganistānas jauniešu izmisumu un starptautiskās sabiedrības nosodījumu izsaucis Afganistānā valdošā radikālā grupējuma "Taliban" lēmums aizliegt sievietēm mācīties universitātēs. Sievietes uzsvēra, ka ir gatavas cīnīties par iespēju izglītoties.

ĪSUMĀ:

  • Pēc atgriešanās pie varas talibi solīja neierobežot cilvēktiesības, īpaši sievietēm.
  • Iepriekš meitenēm aizliedz vidusskolas, tagad – arī augstskolas.
  • Sievietes jau iziet ielās protestēt.
  • Starptautiskā sabiedrība nosoda "Taliban" lēmumus.

Afganistānas aktīviste: Sievietes gatavas cīnīties par tiesībām mācīties augstskolā
00:00 / 03:54
Lejuplādēt

Pēc "Taliban" atgriešanās pie varas 2021. gada augustā meitenēm aizliedza apmeklēt vidusskolas, bet šonedēļ islāmistu grupējums izsludināja aizliegumu sievietēm mācīties augstskolās. Talibi savu lēmumu pamatoja ar nepieciešamību aizsargāt "nacionālās intereses" un sieviešu "godu".

Jau dienu pēc aizlieguma izziņošanas bruņoti apsargi augstskolu kompleksos liedza iekļūt simtiem sieviešu. Pie vairākām augstskolām Kabulā bija sastājušās studentes, kuras vēlējās iekļūt mācību iestādēs. Lielākā daļa valsts un privāto augstskolu ziemā vairākas nedēļas ir slēgtas, tomēr to kompleksi pamatā studentiem un darbiniekiem ir atvērti.

Aizliegums izsauca sašutumu sabiedrībā, un galvaspilsētā Kabulā jau ir notikuši sieviešu protesti. Viena no protestu dalībniecēm Zulia Parsi sacīja, ka afgāņu sievietes nebaidās no talibiem un ir gatavas cīnīties par savām tiesībām.

"Afgāņu sievietes nebaidās no talibu varas. Viņas nebaidās no talibu noteiktajiem ierobežojumiem.

Sieviešu patiesās bailes ir par to, ka galu galā viņas tiks likvidētas, viņām nebūs iespējas būt sabiedrības daļai un nebūs nekādas iespējas strādāt vai iegūt izglītību," uzsvēra Parsi.

Pēc talibu valdības krišanas 2001. gadā sieviešu tiesības Afganistānā ievērojami uzlabojās, tāpēc grupējuma atgriešanās pie varas daudzos radīja bažas. Sākotnēji grupējums solīja ļaut sievietēm piedalīties sabiedrības dzīvē, bet ar piebildi, ka tam ir jānotiek, stingri ievērojot islāma likumus. Tomēr šie solījumi izrādījās tukši vārdi, jo talibi arvien vairāk ierobežo sieviešu tiesības un brīvības. Afgāņu sievietēm ir aizliegts strādāt atsevišķās profesijās, viņas nedrīkst apmeklēt parkus un sporta zāles. Garākos pārbraucienos no vienas pilsētas uz citu sievietes var doties tikai sev tuva vīrieša pavadībā.

Pētnieciskā žurnāliste Ramita Navai norādīja, ka sievietes ir zaudējušas gan visu iepriekš sasniegto, gan cerības uz normālu dzīvi nākotnē.

"Pēdējos 20 gadus sievietes ir bijušas ļoti aktīvas Afganistānā. Sievietēm ir bijis darbs gan valdībā, gan dažādās citās nozarēs visā valstī, viņas ir izglītojušās. Taču šobrīd tas viss viņām tiek atņemts, un viņas jūtas kā cietumnieces savās mājās. Pēdējos mēnešos notiek iejaukšanās sieviešu tiesībās un brīvībā, liedzot iespējas sievietēm vienām iziet no mājas," stāstīja Navai.

Starptautiskā sabiedrība ir nosodījusi talibu lēmumu aizliegt sievietēm iegūt izglītību. ASV valsts sekretārs Entonijs Blinkens paziņojis, ka talibi nevar cerēt kļūt par leģitīmu starptautiskās sabiedrības locekli, kamēr netiks ievērotas visas Afganistānā dzīvojošo cilvēku tiesības.

Savukārt Apvienoto Nāciju Organizācijas pārstāvis Stefāns Dujaričs sacīja, ka talibi nepilda savus solījumus: "Tas nepārprotami ir kārtējais talibu lauztais solījums. Kopš viņu stāšanās pie varas un arī pēdējos mēnešos sievietēm ir mazinājusies ne tikai pieeja izglītībai, bet arī sabiedriskām telpām, arī aizliegumi piedalīties sabiedriskās debatēs.

Tas ir vēl viens satraucošs solis. Ir grūti iedomāties, kā valsts varēs attīstīties un tikt galā ar visiem tās izaicinājumiem bez aktīvas sieviešu līdzdalības un izglītošanas."

Kopš "Taliban" atgriešanās pie varas Afganistānu ir pārņēmusi humānā krīze, un vairāk nekā puse no 39 miljoniem iedzīvotāju cieš badu. Nākamajā gadā humānā palīdzība būs nepieciešama vairāk nekā divām trešdaļām valsts iedzīvotāju. Valsts finansiālais stāvoklis ir ļoti smags, jo ārvalstis ir iesaldējušas Afganistānas centrālā bankas aktīvus gandrīz 10 miljardu ASV dolārus vērtībā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti