Pasaules panorāma

Autoavārijā dzēš zviedru mākslinieka dzīvību

Pasaules panorāma

Pasaules panorāma

Afganistānā izdod 11 likumu žurnālistiem

Afganistānā bez darba palikuši 70% žurnālistu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 7 mēnešiem.

Afganistānas žurnālisti arvien ceļ trauksmi par situāciju valstī un aicina starptautisko sabiedrību ieklausīties viņu problēmās, jo preses un mediju brīvība bija viens no lielākajiem pēdējo 20 gadu sasniegumiem, kas tagad pazūd. Žurnālisti veikuši aptauju, kas parāda šokējošu realitāti.

Afganistānas Žurnālistu savienība, kas nav pārtraukusi darbu arī pēc “Taliban” režīma nākšanas pie varas, ir veikusi vairāku dienu ilgu aptauju, lai saprastu, kas notiek ar medijiem un to darbiniekiem.

Aptauja tika veikta 28 no 34 valsts provincēm, uzrunāti vairāk nekā 1000 žurnālistu. Aptaujas rāda, ka kopš “Taliban” ienākšanas darbu ir pārtraukuši 70 procenti Afganistānas mediju, un tik pat daudz žurnālistu ir bez darba, bet 30 procenti vēl cīnās.

"Taliban" man atņēma visu

Savu darbu cenšas nepārtraukt arī tie žurnālisti, kuri paguva Kabulas evakuācijas dienās no Afganistānas aizbēgt. Arī Zahra Džoja, kura jau vairāk nekā mēnesi uzturas Lielbritānijā, valdības ierādītā viesnīcā afgāņu bēgļiem.

Zahra stāsta: ““Rukhshana media”, ko vadu, ir interneta izdevums, bet man vēl jānoskaidro, kādi šajā ziņā ir Lielbritānijas likumi, lai es legāli varētu turpināt žurnālistes darbu. Taču cenšos turpināt publicēt  Afganistānas sieviešu stāstus no šīs pašas istabas. Man nav sava biroja, jo “Taliban” man visu atņēma.”

“Es ticu, ka šis ir cīņas un pretošanās laiks. Mums vajag turpināt darbu un cīnīties par savām tiesībām. Jo talibi ir atņēmuši Afganistānas sievietēm balsi, brīvību un finansiālo neatkarību. Un tas mums ir ļoti sāpīgi.”

Zahra atzīst, ka viņai nav nekādas skaidrības par tālāko dzīvi un nākotni, gluži kā daudzām citiem žurnālistiem, kuri ir pametuši dzimteni. Viņa netic, ka sarunas ar “Taliban” jebkad būtu iespējamas.

“Godīgi sakot, es neticu “Taliban”, uzskatu, ka viņi ir teroristu grupa. Viņi ir no vienas etniskās grupas, kuri vēlas pārņemt visu varu. Es nezinu, kā ar viņiem var runāt, kā viņi varētu mainīt savu uzvedību un sākt respektēt mūsu cilvēktiesības."

Jāstrādā atbilstoši šariata likumiem

Afganistānas Žurnālistu savienība tikmēr ir vērsusies pie jaunās “Taliban” valdības ar lūgumu izprast žurnālistu problēmas. Bet talibi ir atbildējuši, ka žurnālistiem ir jāseko šariata likumiem.

Valdības mediju un Informācijas centra direktors, ilggadējais “Taliban” runasvīrs Kari Muhammads Jusufs Ahmadi ir izdevis 11 noteikumus, pēc kuriem žurnālistiem turpmāk būtu jāvadās. To vidū ir liegums publicēt informāciju, kas ir pretrunā ar islāma likumiem vai kādā veidā aizvaino nacionālās personības, respektīvi pie varas esošus cilvēkus, kā arī instruē žurnālistus sagatavot materiālus saskaņā ar valdības biroju.

Starptautiskā organizācija  “Reportieri bez robežām” secina, ka šie likumi paver ceļu uz cenzūru un izrēķināšanos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti