Panorāma

Aizvien neskaidrība par iestājpārbaudījumiem vidusskolās

Panorāma

Šomēnes pastiprināti uzraudzīs sabiedrisko kārtību Rīgā

Donaldam Trampam izvirza virkni apsūdzību

Bijušajam ASV prezidentam Trampam izvirzīta apsūdzība, būs jāstājas tiesas priekšā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 2 mēnešiem.

Iepriekšējās izmeklēšanas zvērinātie Ņujorkā ir nobalsojuši par apsūdzības izvirzīšanu bijušajam ASV prezidentam Donaldam Trampam saistībā ar maksājumiem, kas esot veikti pornoaktrisei Stormijai Danielsai pirms ASV prezidenta vēlēšanām 2016. gadā, ceturtdien ziņoja ASV mediji.

Tramps šo lietu nosaucis par "politiskās vajāšanas" izpausmi.

CNN, atsaucoties uz saviem avotiem, vēsta, ka Trampam varētu tikt izvirzīta apsūdzība 30 punktos par dažādiem pārkāpumiem.

Apsūdzība kriminālnoziegumā, kas aizzīmogotā veidā iesniegta Manhetenas apgabala prokuratūrai, domājams, tiks paziņota tuvāko dienu laikā, ziņoja laikraksts "The New York Times", atsaucoties uz četriem informētiem cilvēkiem.

76 gadus vecais Tramps kļūs par pirmo bijušo ASV prezidentu, kas apsūdzēts kriminālnoziegumā. Šī apsūdzība ir trieciens Trampa nodomiem kandidēt prezidenta vēlēšanās 2024. gadā.

Danielsa apgalvoja, ka viņai 2006. gadā bijusi dēka ar Trampu – viņš to noliedz –, un ka viņai 2016. gadā dažas dienas pirms ASV prezidenta vēlēšanām ar Trampa advokāta starpniecību samaksāti 130 000 dolāru, lai panāktu viņas klusēšanu.

Kad Tramps savam advokātam atlīdzināja šos izdevumus, maksājuma ierakstā teikts, ka tās bijušas "juridiskas izmaksas". Prokurori apgalvo: tas nozīmē, ka Tramps viltojis biznesa izdevumu ierakstus, kas Ņujorkā ir noziedzīgs nodarījums.

Tāpat pastāv iespēja, ka prokurori varētu apgalvot, ka šāda klusēšanas naudas izmaksa pārkāpj vēlēšanu likumu, jo mēģinājums slēpt savus maksājumus Stormijai Danielsai bija motivēts ar nevēlēšanos, lai par šo romānu uzzinātu vēlētāji.

Kā vēsta ASV mediji, atsaucoties uz vairākiem ar izmeklēšanu informētiem avotiem, Trampa apsūdzība kriminālnoziegumā, kas aizzīmogotā veidā iesniegta Manhetenas apgabala prokuratūrai, domājams, oficiāli tiks paziņota tuvāko dienu laikā.

Zvērinātie izmeklēšanas laikā kopš janvāra uzklausījuši vairākus lieciniekus, tostarp Trampa bijušo personīgo advokātu Maiklu Koenu.

Viņš ir atzinies "klusēšanas naudas" maksāšanā Danielsai, un 2018. gadā viņam par vairākiem noziegumiem tika piespriesti trīs gadi cietumā.

Manhetenas apgabala prokurora Elvina Brega birojs ir sazinājies ar Trampa advokātiem, lai "koordinētu viņa padošanos" Ņujorkas varasiestādēm apsūdzību nolasīšanai klātienē.

Bijušais prezidents, kurš uzstāj, ka ir "pilnībā bez vainas", var arī atteikties ierasties Ņujorkā. Tādā gadījumā varasiestādēm būtu viņš jāaiztur Floridas rezidencē, kur viņš dzīvo pēc prezidenta amata termiņa beigām 2021. gadā.

Tiek pieļauts, ka Tramps varētu izvairīties no došanās uz tiesu un vēlas sarīkot izrādi, panākot, lai Slepenā dienesta pārstāvji ierodas viņa Floridas štata rezidencē, aiztur viņu un rokudzelžos nogādā tiesā Ņujorkā.

Trampa advokāti gan vēsta, ka bijušo prezidentu nav paredzēts saslēgt rokudzelžos.

Savu atbalstītāju uzkurināšana un izvešana ielās varētu būt tieši tas, ko Tramps vēlas. Pie Manhetenas tiesas nama, kur otrdien gaidāma pirmā Trampa stāšanās tiesneša priekšā, jau ieviesti papildu drošības pasākumi.

Tikmēr Floridas gubernators Rons Desantiss, kurš ir iespējamais Trampa sāncensis cīņā par republikāņu nomināciju startam nākamā gada prezidenta vēlēšanās, paziņojis, ka štats nepalīdzēs Ņujorkas pavalstij bijušā prezidenta izdošanas prasības gadījumā.

Ņemot vērā gaidāmo oficiālo apsūdzību izvirzīšanu, neskaidra kļūst Trampa kandidēšana ASV prezidenta vēlēšanās 2024. gadā.

Tomēr, neskatoties uz kriminālapsūdzībām, Tramps varētu turpināt kampaņu, jo ASV konstitūcija neaizliedz apsūdzētai personai kandidēt.

Notiesāšanas gadījumā gan varētu būt ierobežojumi ieņemt augstāko amatu valstī. Tāpat ASV konstitūcijas 14. grozījums aizliedz vēlētā amatā būt personai, kas "bijusi iesaistīta dumpī vai nemieros". Un tieši tagad īpaša padome turpina izskatīt Trampa iesaisti uzbrukumā Kongresam. Tādēļ bijušajam prezidentam arī šajā lietā var draudēt apsūdzības.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti