Polijas un Ukrainas kravu pārvadātāju konflikts vairo neapmierinātību abās robežas pusēs

Kravu bloķēšana uz Polijas un Ukrainas robežas sagādā ievērojamus zaudējumus gan Eiropas Savienības valstīm, gan Ukrainai. Risinājums jārod steidzami, uzsvēris Latvijas ārlietu ministrs Krišjānis Kariņš ("Jaunā Vienotība"), tiekoties ar Polijas kolēģi Šimonu Šinkovski vel Senku.

Polijas ārlietu ministrs apliecinājis, ka tiekot strādāts, lai situācija drīzumā uzlabotos. Poļu kravas auto šoferi jau nedēļām bloķē galvenos robežpunktus ar Ukrainu, protestējot pret, viņuprāt, negodīgo konkurenci no ukraiņu kravu pārvadātāju puses.

Gaida rindā gandrīz nedēļu

Robežas abās pusēs izveidojušās kilometriem garas rindas, kurās stāv tūkstošiem kravas auto ar Ukrainas numuriem.

Gaisa temperatūra jau vairākas dienas noslīdējusi zem nulles. Bet ukrainis Volodimirs Muška jau gandrīz nedēļu dzīvo kravas automašīnas kabīnē, gaidot, kad beidzot varēs šķērsot Polijas robežu.

"Sešas dienas rindā. Tualetes nav. Ūdens nav. Nekā nav. Gaidām," stāsta Muška.

"Šobrīd es esmu rindā ar 2053. numuru. Dienā vidēji izbrauc 70 mašīnas," piebalso viņa kolēģis Ihors.

"Godīgi sakot, kad atbraucu, domāju, ka tā vienas reizes akcija. Poļi sanāks, pakliegs un viss. No poļiem tādu nejaucību negaidīju."

"Tā ir mūsu pazemošana. Es, mēs visi esam cilvēki. Tas nav pieņemami 21. gadsimtā un Eiropā," dusmojas ukraiņu šoferis Pjotrs.

Protestē pret negodīgo konkurenci

Ukrainas šoferi netiek tālāk, jo saniknotie Polijas kravas automašīnu vadītāji ir nobloķējuši piekļuvi Medikas robežpunktam. Tas ir viens no noslogotākajiem robežšķērsošanas punktiem ar Ukrainu.

Poļi jau kopš 6. novembra bloķē piekļuvi vēl trim robežpunktiem. Neatliekamā palīdzība un militārais aprīkojums ir vienīgās kravas, ko poļi laiž pāri robežai.

"Bloķējam. Mēs cīnāmies pret negodīgo konkurenci, ko rada Ukrainas tranzīta darbinieki," stāsta Polijas kravu pārvadātājs Ščepans Kšizinskis.

Kā apgalvo poļu autovadītāji, viņi ciešot zaudējumus, jo Ukrainas autopārvadājumu kompānijas par saviem pakalpojumiem piedāvājot zemāku cenu un pārvadājot kravas pa visu Eiropas Savienību.

Poļi negrasās piekāpties

"Mūsu uzņēmumi sāk bankrotēt, jo nespēj tikt galā ar tik lielu transporta masu, kas nelegāli iebrauc un izved mūsu kravas. Uzsveru – nelegāli, ar mūsu un Eiropas Savienības iestāžu piekrišanu," spriež Polijas kravu pārvadātāju pārstāvis Ādams Izdebskis.

Poļu šoferi pieprasa, lai atjaunots Eiropas Savienības atļauju režīms Ukrainas kravas mašīnām, ko atcēla pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā.

"Ir svarīgi palīdzēt. Bet mēs katra valsts, mēs nevaram palīdzēt, graujot paši savu ekonomiku, savus cilvēkus. Mēs nevaram Ukrainas labā iznīcināt savu valsti," uzsver Kšizinskis.

Poļu kravu pārvadāji nedomājot piekāpties. Polija šo jautājumu izvirzīs izskatīšanai gaidāmajā ES satiksmes ministru sanāksmē.

KONTEKSTS:

Jau kopš 6. novembra turpinās poļu autopārvadātāju organizētā kravu transporta blokāde uz robežas ar Ukrainu, kā rezultātā izveidojušās milzīgas rindas abās pusēs robežai gan Ukrainas pusē, gan arī Polijā.

Polijas kravu pārvadātāji šādā veidā protestē pret, viņuprāt, negodīgo Ukrainas uzņēmumu konkurenci.  

Poļu uzņēmēji vēsta, ka kaimiņvalsts transporta uzņēmumiem ir daudz zemākas izmaksas, tai skaitā atalgojums. Diskriminējoša esot arī elektronisko rindu sistēma Ukrainā, jo poļu pārvadātājiem jāgaida daudz ilgāk, pat ja reiss notiek bez kravas. 

Protesta akcijai pievienojušies arī Slovākijas kravu pārvadātāji.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti