Pasaules panorāma

Britu valdībai plāns migrantus izraidīt uz Ruandu

Pasaules panorāma

Zīmju valodā. Pasaules Panorāma

Honkongas demokrātijas aktīvistiem draud mūža ieslodzījums

Honkongas tiesa notiesā 14 demokrātijas aktīvistus par «vēršanos pret valsts varu»

Honkongas tiesa ceturtdien atzina par vainīgiem 14 demokrātijas aktīvistus, kas bija apsūdzēti sazvērestībā ar nodomu gāzt valdību. Honkongā šī ir lielākā šāda veida tiesas prāva, kopš komunistiskā Ķīna piespieda Honkongu pieņemt bargu nacionālās drošības likumu, kura galvenais mērķis ir apspiest sabiedrības protestus.

Honkonga kā bijusī Lielbritānijas kolonija kopš 1997. gada atkal ir iekļauta Ķīnas sastāvā, bet tai ir autonomas teritorijas statuss.

Honkongā ir atšķirīga tieslietu sistēma, un tās pilsoņi bauda plašākas tiesības nekā kontinentālajā Ķīnā. Taču Pekinas spiediens arvien ir jūtams.

Tiesas process tika uzsākts pret 47 Honkongas demokrātijas aktīvistiem. Viņi tika aizturēti pirms trim gadiem, kad protestētāji izgāja ielās,  pieprasot, lai no amata atkāpjas Pekinas atbalstītā Honkongas valdības vadītāja Kerija Lama un lai tiktu sarīkotas demokrātiskas vēlēšanas. Taču cīņa pret komunistiskās Ķīnas ietekmes pieaugumu ir beigusies ar represijām.

47 apsūdzēto cilvēku vidū ir studenti, juristi, uzņēmēji, mediķi – astoņas sievietes un 39 vīrieši.

Viņi ir daļa no tiem, kuri 2019. gadā organizēja protestus ielās un mēnešiem ilgi cīnījās un pieprasīja pārmaiņas par spīti Pekinas brīdinājumiem, ka tas var beigties slikti.

Honkonga pret Ķīnas diktātu protestē jau gadiem, bet nesenākie plašie un ilgstošie protesti uzvirmoja 2019. gada jūnija sākumā.

Protestus izraisīja valdības likumprojekts, ka aizdomās turamos par vēršanos pret valdību turpmāk izdos Ķīnai. Lai gan protestētāju spiediena rezultātā Honkongas parlaments likumprojektu atlika, tie pārauga plašā kustībā.

Hana Pojinga ir aktīviste un ieslodzītā Leunga Kokvanga dzīvesbiedre. Viņa katru dienu dodas uz cietumu, lai satiktu savu vīru un runātu ar viņu atļautās piecpadsmit minūtes. Leungs ir viens no tiem, kurš tiesā neatzīst savu vainu un paliek uzticīgs demokrātijas idejai.

"Es neuztraucos un pilnībā piekrītu viņa lēmumam. Tiesā viņš teica, ka nav ne pie kā vainīgs. Un arī es to tā redzu. Protams, citiem cilvēkiem var būt citi uzskati. Bet man un manam vīram ir vienādas vērtības un mēs dzīvojam ar tīru sirdsapziņu. Šis iznākums vairs nav mūsu rokās," atzina Hana.

31 no 47 apsūdzētajiem atzina savu vainu, cerot uz maigāku spriedumu.

Honkongas tiesa ceturtdien attaisnoja divus apsūdzētos, bet pārējos 14 atzina par vainīgiem.

Tuvāko mēnešu laikā tiesa pasludinās spriedumu par konkrētiem ieslodzījuma termiņiem, ar ko tiks sodīti notiesātie. Viņiem par "vēršanos pret valsts varu" draud pat mūža ielsodzījums.

Starptautiskās cilvēktiesību aizsardzības organizācijas paudušas sašutumu par Ķīnas komunistiskā režīma centieniem ierobežot demokrātiju Honkongā.

"Demokrātija nav noziegums, lai ko arī teiktu Ķīnas valdība un tās ieceltā Honkongas tiesa," uzsver cilvēktiesību organizācijas "Human Rights Watch" pārstāve Maja Vana.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti