Eiropas Parlaments prasīs darba devējiem atklāt informāciju par algām un nodrošināt atalgojuma vienlīdzību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 1 mēneša.

Eiropas Parlaments (EP) ceturtdien pieņēma jaunus noteikumus, saskaņā ar kuriem Eiropas Savienības (ES)  dalībvalstīs turpmāk atalgojuma noteikšanā būs jāievēro dzimumneitrāli kritēriji un jāizmanto dzimumneitrālas darba novērtēšanas un klasifikācijas sistēmas. Šāda pieeja atvieglos atalgojuma līmeņu salīdzināšanu.

ĪSUMĀ:

  • Eiropas Savienībā par līdzvērtīgu darbu sievietes pelna par 13% mazāk nekā vīrieši
  • Darbinieki varēs saņemt informāciju par atalgojumu darbavietā
  • Ieviesīs sankcijas un sodus, lai uzņēmumus atturētu no noteikumu pārkāpšanas
  • Uzņēmumiem būs jāveic pasākumi, ja dzimumu atalgojumu atšķirība pārsniegs 5%

Saskaņā ar jaunajiem noteikumiem ES uzņēmumiem būs pienākums atklāt informāciju, ļaujot skaidrāk apzināt atšķirības vīriešu un sieviešu darba samaksā un ļaujot darbiniekiem vieglāk salīdzināt algas.

Amatu nosaukumos un vakanču paziņojumos būs jāizmanto dzimumneitrāla valoda, un, pieņemot cilvēkus darbā, būs jāraugās, lai šis process norisinātos nediskriminējoši.

Ja uzņēmuma algu pārskats parādīs, ka vīriešu un sieviešu darba samaksas atšķirība sasniedz vai pārsniedz 5%, darba devējam sadarbībā ar darbinieku pārstāvjiem būs kopīgi jāizvērtē uzņēmuma algas.

ES dalībvalstīm būs pienākums darba devējiem, kas noteikumus neievēros, piemērot iedarbīgas, samērīgas un atturošas sankcijas, piemēram, naudas sodus. Darba ņēmējam, kam pārkāpuma rezultātā būs nodarīts kaitējums, būs tiesības pieprasīt kompensāciju.

Pirmo reizi jaunajos noteikumos ir iekļautas nebināro personu tiesības un intersekcionālā diskriminācija jeb diskriminācija vairāku vienlaicīgu faktoru dēļ.

Noteikumos teikts, ka darba ņēmējiem un darbinieku pārstāvjiem būs tiesības saņemt skaidru un pilnīgu informāciju par individuālo un vidējo darba samaksas līmeni pa dzimumiem. Atalgojums vairs nedrīkstēs būt slepens.

Darba līgumos vairs nevarēs būt nosacījumi, kas aizliedz darba ņēmējiem atklāt savas algas lielumu vai pieprasīt informāciju par citu darbinieku algām tajā pašā vai citā amata kategorijā.

Risinot ar darba samaksu saistītas sūdzības, pierādīšanas pienākums gulsies ne vairs uz darba ņēmēja, bet gan uz darba devēja pleciem. Dalībvalstu likumos būs jāiestrādā jauna norma: ja darba ņēmējs vērsīsies tiesā ar sūdzību par vienlīdzīgas darba samaksas principa neievērošanu, pienākums pierādīt to, ka šāda diskriminācija nav notikusi, gulsies uz darba devēja pleciem.

Vienādas darba samaksas princips ir noteikts Līguma par Eiropas Savienības darbību 157. pantā. Tomēr visā Eiropas Savienībā dzimumu atalgojumu atšķirība joprojām ir aktuāla problēma un sievietes par līdzvērtīgu darbu saņem vidēji par 13% mazāk nekā vīrieši.

Situācija dažādās dalībvalstīs ir atšķirīga, taču ES vidējais rādītājs pēdējo desmit gadu laikā ir samazinājies tikai pavisam nedaudz.

"Šis tiesību akts skaidri parāda, ka mēs Eiropas Savienībā neakceptējam dzimumu diskrimināciju darba samaksas jomā," uzsver EP deputāte Kīra Marija Pētera Hansena no Dānijas.

"Vēsturiski sieviešu darbs ir bijis nepietiekami novērtēts un nepietiekami apmaksāts, un ar šo direktīvu mēs speram svarīgu soli uz to, lai nodrošinātu vienādu darba samaksu par līdzvērtīgu darbu."

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti