Pasaules panorāma

Frontē un parlamentā – kā valsti aizstāv sievietes Ukrainā

Pasaules panorāma

Pasaules panorāma. Sievietes karā un situācija Izraēlā

Ukraina cīnās ar "zvanu centru" krāpniekiem

Ukraina cīnās ar viltus «zvanu centriem», krāpnieku nagos krituši arī Latvijas pilsoņi

Pēdējos mēnešos Ukrainas likumsargi kopā ar ārvalstu dienestiem likvidējuši vairākas noziedzīgas grupas, kas bija izveidojušas tā sauktos "zvanu centrus" un izkrāpa Eiropas Savienības pilsoņiem lielas naudas summas. Latvijā šo noziedznieku rīcības dēļ cietuši vismaz 14 pilsoņi.

Policija nupat veikusi kratīšanu vairākās vietās Kijivā. Likumsargiem izdevās noskaidrot un aizturēt 8 kārtējās krāpnieciskās shēmas organizētājus.

"Noziedzīgajā grupā bija ap 40 Ukrainas pilsoņu no dažādiem reģioniem. Viņi pastrādāja noziedzīgas darbības Čehijas teritorijā. Grupas dalībnieki bija izveidojuši zvanu centrus, un izkrāpa naudu no Čehijas Republikas pilsoņiem," stāstīja Ukrainas Nacionālās policijas Izmeklēšanas pārvaldes priekšnieka vietnieks Jakivs Meļņiks.

Tā saukto "zvanu centru" operatori potenciālos upurus atrada Čehijas tiešsaistes iepirkšanās vietnēs.

Izmantojot izsmalcinātas sociālās inženierijas metodes un saziņas algoritmus, krāpnieki psiholoģiski apstrādāja sarunu biedrus un pārliecināja noklikšķināt uz pikšķerēšanas saitēm, lai samaksātu par precēm vai pakalpojumiem.

Kad cilvēki ievadīja maksājumu datus, blēži tika klāt banku kontiem, kurus iztukšoja. Upuru naudu pārsūtīja vai pārvērta kriptovalūtā.

Katram kriminālās grupas dalībniekam bija savs uzdevums. Tā sauktie "koderi" - datorprogrammu rakstīšanas speciālisti - veidoja, atjaunināja, uzturēja "Telegram" robotu un pikšķerēšanas resursu darbu, kā arī nodrošināja grupas dalībnieku anonimitāti internetā. 

Septembrī Ukraina jau izdeva Čehijai piecus kādas citas starptautiskas noziedzīgas grupas dalībniekus, kuri bija izveidojuši "zvanu centrus" pilsētā Dņipro, no kurienes apkrāpa ap 600 Čehijas pilsoņu, izmānot vairāk nekā 7,5 miljonus eiro.

"Ļaundari zvanīja Čehijas banku klientiem, sevi piesakot kā bankas drošības dienesta darbiniekus. Krāpnieki apgalvoja, ka viņu konti ir uzlauzti, un ieteica steidzami pārskaitīt visus ietaupījumus uz citu, "drošo kontu". Pēc tam cietušajam zvanīja cits grupējuma dalībnieks, uzdodoties par policistu, un apstiprināja pirmā zvanītāja vārdu patiesumu un ieteica nekavējoties izpildīt "bankas darbinieka" lūgumu," teica Ukrainas Nacionālās policijas pārstāve Anna Seļeznova.

Ukrainas kiberpolicija, sadarbībā ar Latvijas tiesībsargiem martā un augustā likvidēja krāpnieku grupējumu, kas pēc līdzīgas shēmas iztukšoja pārsvarā Latvijas pilsoņu kontus.

Krāpnieki zvanīja cilvēkiem, kuru datus nopirka "DarkNet" jeb tumšajā tīklā. Ukrainas policijas materiālos bija redzams, ka blēži tikuši klāt vismaz viena "SEB bankas" klienta kontam, kurā bija 600 eiro. Par cietušiem atzīti vismaz 14 Latvijas pilsoņi. Uz krāpnieku "āķa" uzķērās arī Polijas, Čehijas, Lietuvas un Slovākijas iedzīvotāji.

"Personu grupa bija izveidojusi starptautisku noziedzīgu shēmu ar mēneša apgrozījumu 5 miljoni hrivnu. Tās organizēšanā iesaistīta tā sauktā likumīgā zagļa ar iesauku "Laša Svans" uzticības persona. Un vēl divi Dņipro iedzīvotāji. Viņi un vēl septiņi noziedzīgā grupējuma dalībnieki (Ukrainas pilsētā) Kamjanskā izveidoja plašu krāpniecisku "zvanu centru" tīklu, kurā nodarbināja vairāk nekā 60 cilvēku," skaidroja Ukrainas Nacionālās policijas pārstāve Аļona Ļutnicka.

Ukrainā aizturēja 15 krāpniekus, bet Latvijā – piecus. Saskaņā ar Ukrainas krimināllikumu, aizdomās turamajiem draud brīvības atņemšana līdz divpadsmit gadiem un mantas konfiskācija.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti