«Vagner» vadonis Prigožins apbedīts slēgtā bēru ceremonijā

Pagājušonedēļ aviokatastrofā bojāgājušā "Vagner" grupējuma vadoņa Jevgēņija Prigožina preses dienests vēsta, ka otrdien Sanktpēterburgā notikušas Prigožina bēres. Saskaņā ar tuvinieku pausto vēlmi bēru ceremonijā piedalījās tikai ģimenes locekļi un Prigožina tuvākie draugi.

"Atvadīšanās no Jevgeņija Viktoroviča notika slēgtā formātā. Tie, kas vēlas atvadīties, var apmeklēt Porohovas kapsētu," teikts paziņojumā.

Kapsētas administrācija telekanālam "Doždj" pavēstīja, ka Prigožins apbedīts blakus savam tēvam.

Kā vēsta izdevums "Agenstvo", Prigožina bērēs piedalījušies ap 20-30 cilvēku. Lai gan Putina režīms savulaik Prigožinam bija piešķīris "Krievijas varoņa" titulu, bēres notikušas bez militārā goda izrādīšanas, viesu vidū nebija cilvēku formā.

Krievijas diktatora Vladimira Putina preses sekretārs Dmitrijs Peskovs iepriekš vēstīja, ka Putins neplāno apmeklēt Prigožina bēru ceremoniju. Kā zināms, saskaņā ar vienu no Prigožina nāves cēloņu versijām tieši Putins pavēlēja likvidēt Prigožinu.

"Prezidenta klātbūtne nav paredzēta. Mums nav informācijas par bērēm," teica Peskovs, kurš piebilda, ka lēmums par Prigožina bēru organizēšanu ir viņa tuvinieku ziņā.

Pagājušonedēļ aviokatastrofā līdz ar Prigožinu gāja bojā vēl deviņi citi cilvēki, kuru vidū bija arī "Vagner" vadoņa tuvākie rokaspuiši.

Sanktpēterburgā otrdien notikušas arī Prigožina līdzgaitnieka Valērija Čekalova bēres, vēsta portāls "Fontanka.ru".

"Vagner" vadoņa Jevgeņija Prigožina līdzgaitnieka Valērija Čekalova bēres Sanktpēterburgā
"Vagner" vadoņa Jevgeņija Prigožina līdzgaitnieka Valērija Čekalova bēres Sanktpēterburgā

Savukārt Prigožina labo roku Dmitriju Utkinu, no kura segvārda "Vagner" grupējums ieguva savu nosaukumu, varētu apbedīt ceturtdien Maskavā.

Krievijā pēc Prigožina nāves daudzviet izveidoti improvizēti memoriāli, kur cilvēki noliek ziedus un apraud bojāgājušo bandītu vadoni.

Sanktpēterburgā pie "Vagner" grupējuma galvenās mītnes ļaudis sēro par grupējuma vadoņa Je...
Sanktpēterburgā pie "Vagner" grupējuma galvenās mītnes ļaudis sēro par grupējuma vadoņa Jevgeņija Prigožina nāvi aviokatastrofā

Prigožins ar savu kolorīto leksiku un Maskavas amatpersonām veltīto kritiku bija ieguvis zināmu popularitāti Krievijā, bet tieši tādēļ viņš kļuva bīstams Putina režīmam.

Putins bija raksturojis Prigožinu kā "nodevēju", taču vienlaikus par līdzdalību kara noziegumos Ukrainā "Vagner" vadonim bija arī piešķirts Krievijas augstākais apbalvojums "Krievijas varonis".

Tādēļ Kremlim bija izdevīgi, lai Prigožina bēres notiktu bez liekas publicitātes, kas varētu vairot saspīlējumu sabiedrībā.

Rietumu eksperti vērtē, kas tālāk notiks ar "Vagner" algotņu grupējumu

Krievijas izmeklētāji vēl nav publicējuši secinājumus par Prigožina lidmašīnas katastrofas cēloņiem, bet Rietumu izlūkdienesti uzskata, ka "Vagner" vadoņa lidmašīna tika uzspridzināta.

ASV prezidents Džo Baidens pieļāvis, ka šo atentātu lika sarīkot Putins, jo "Krievijā maz kas notiek bez viņa ziņas".

Igaunijas drošības eksperts Rainers Sakss norādīja, ka Krievijas prezidenta Vladimira Putina acīs Prigožins bija nodevējs. Tomēr nav skaidrs, kāpēc Prigožina gadījumā netika pieņemts lēmumus par viņa nodošanu tiesu varas rokās.

Rainers Sakss
00:00 / 00:33
Lejuplādēt

"Krievijā tiesu vara kopumā ļoti ātri izpilda lēmumus, kuriem jau iepriekš tika dots politisks vērtējums," norādīja Sakss.

"Neskatoties uz to ka, Krievijas specdienesti pret nodevējiem izturas nedaudz savādāk, redzam, ka Krievijas prezidents ir nonācis situācijā, kurā viņš ir spiests veikt nestandarta darbības un sākt kaut ko skaidrot.

Viņš vispār nevēlas atstāt iespaidu, ka viņš būtu organizējis Prigožina bojāeju personīgi," vērtēja eksperts.

Pēc igauņu drošības eksperta domām, ir jāvēro, kā situācija Krievijā attīstīsies turpmākajos mēnešos. Sakss pauda uzskatu, ka "Vagner" grupējums tiks pilnībā apklusināts un izformēts, neskatoties uz to, ka tas ir kļuvis par sava veida brendu Krievijā.

Tikmēr Lietuvas prezidents Gitans Nausēda pauda, ka nevar izslēgt varbūtību, ka daļa Baltkrievijā izvietoto algotņu grupējuma "Vagner" kaujinieku mēģinās nokļūt Rietumeiropā.

"Mēs šobrīd prātojam, ko bez sava vadoņa palikušie "Vagner" algotņu grupējuma kaujinieki varētu darīt Baltkrievijas teritorijā", sacīja Nausēda "Viņu finansējuma jautājums arī paliek atvērts. Kas viņiem tur maksās naudu? Kas notiks tad, kad viņi nespēs atrast jaunus finansējuma avotus? "Vagner" algotņiem neizbēgami būs jāpārvietojas citur. Tie ir cilvēki, kuri vēlas pelnīt naudu."

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda par "Vagner" algotņu grupējuma nākotni
00:00 / 00:43
Lejuplādēt

Nausēda arī piebilda, ka vismaz šobrīd "Vagner" algotņi nav iesaistījušies procesos, kas saistīti ar nelegālo imigrāciju Lietuvā:

"Es to varu apgalvot, runājot par [Lietuvas-Baltkrievijas] robežu, es nerunāju par Poliju."

KONTEKSTS:

Prigožinam piederošā lidmašīna Tveras apgabalā avarēja 23. augustā. Krievijas federālā aviācijas pārvalde "Rosaviacija" dažas stundas pēc avārijas publicēja sarakstu ar 10 personām, kas atradušās lidmašīnā. Sarakstā bija arī Prigožina, kā arī par viņa labo roku uzskatītā "Vagner" militārā komandiera Dmitrija Utkina vārdi.

Daudzi apšaubīja informāciju, ka Prigožins patiešām bijis uz lidmašīnas klāja un ir gājis bojā, taču nebija liecību, ka tas bijis inscenējums. Upuri bija stipri apdeguši, un viņu identificēšanai bija vajadzīga DNS ekspertīze. Lidmašīnas avārijas iemesli nav zināmi.

23. augustā apritēja tieši divi mēneši kopš Prigožina mēģinājuma gāzt Krievijas militāro vadību.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti