Pētnieki: Papīra un bambusa salmiņi nav mazāk kaitīgi par plastmasas salmiņiem

Papīra un bambusa salmiņi satur vairāk kaitīgu vielu nekā to plastmasas alternatīva, atklājuši beļģu zinātnieki. To sastāvā konstatētas PFAS ķimikāliju grupas vielas jeb tā dēvētās "mūžīgās ķimikālijas". Zinātnieki gan piebilda, ka salmiņos atrasto ķīmisko savienojumu daudzums nav bīstams cilvēka veselībai.

Eksperimentā, ko veica Antverpenes Universitātē, kopumā pārbaudīti 39 dzeramie salmiņi no dažādiem ātrās ēdināšanas restorāniem. Tie bija izgatavoti no tādiem materiāliem kā papīrs, bambuss, stikls, tērauds vai plastmasa. Laboratorijā tika analizēts tas, cik daudz perfluoralkilsavienojumu (PFAS), arī sauktu par "mūžīgajām ķimikālijām", tie satur, ziņoja igauņu sabiedriskais medijs ERR.

PFAS ķimikāliju grupā ietilpst vairāk nekā 5000 dažādu vielu, un par "mūžīgajām ķimikālijām" tās dēvē ķīmisko savienojumu noturības un ķīmiskā inertuma dēļ. Lielākoties šādas ķimikālijas atgrūž ūdeni un tiek izmantotas ūdensnecaurlaidīgo apģērbu un teflona pannu ražošanā. Taču nonākot apkārtējā vidē, tās tur paliek ļoti ilgi.

Zinātnieki PFAS grupas vielas atrada gandrīz visos jeb 90% papīra salmiņu un 80% bambusa salmiņu. Šīs ķīmiskās vielas tika atrastas arī 75% plastmasas un 50% stikla salmiņu. 

Tērauda salmiņos PFAS netika atrasts, liecina Antverpenes Universitātes pētnieka Tīmo Grofena un viņa kolēģu veiktās pārbaudes.

Vienlaikus Grofens un pētījuma līdzautori atzina, ka PFAS salmiņos atrodams nelielā un cilvēkiem nekaitīgā daudzumā. Taču pārbaudēs iegūtie dati ļauj secināt, ka papīra un bambusa salmiņi nebūt nav drošāki videi un cilvēka veselībai kā iepriekš izmantotie plastmasas salmiņi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti