Kazahstānas līderis: mums nav vajadzīgi kodolieroči

Kazahstānas prezidents Kasims Žomarts Tokajevs pirmdien nācis klajā ar paziņojumu, ka Kazahstāna nesaskata vajadzību pievienoties Krievijas un Baltkrievijas savienībai, piebilstot, ka viņa valstij arī nav nepieciešamības pēc kodolieročiem.

Kā zināms, pagājušonedēļ Krievija un Baltkrievija parakstīja līgumu par Krievijas kodolieroču izvietošanu Baltkrievijas teritorijā, par ko abu valstu līderi vienojās martā.

"Nesen Baltkrievijas prezidents Aleksandrs Lukašenko mudināja Kazahstānu pievienoties [Krievijas un Baltkrievijas] valstu savienībai. Es ļoti novērtēju viņa joku. Tomēr es domāju, ka tas nav nepieciešams, jo pastāv arī citas integrācijas savienības, galvenokārt Eirāzijas Ekonomiskā savienība," norāda Tokajevs.

"Kas attiecas uz kodolieročiem – mums tie nav vajadzīgi, jo esam pievienojušies Kodolieroču neizplatīšanas līgumam un Kodolieroču izmēģinājumu aizlieguma līgumam.

Mēs esam stingri apņēmušies pildīt saistības saskaņā ar šiem starptautiskajiem dokumentiem," uzsvēra Tokajevs.

Kazahstāna bija viena no valstīm, kas pēc PSRS sabrukuma mantoja Padomju Savienības kodolieroču arsenālu. Taču 90. gados Kazahstāna, Ukraina un Baltkrievija piekrita atteikties no kodolieročiem un nodot tos Krievijas kā PSRS juridiskās mantinieces rokās.

Apmaiņā pret atteikšanos no kodolieročiem šīs valstis saņēma 1994. gada Budapeštas memorandā iekļautās drošības garantijas, taču Krievijas uzbrukums Ukrainai apliecinājis, ka tās nedarbojas, tāpēc Ukrainā daudzi nožēlo atteikšanos no kodolieročiem.

Krievu nacionālisti nereti izteikuši draudus arī Kazahstānai, jo Kazahstānas ziemeļos dzīvo daudz krievu un Maskavā daudzi to uzskata par "savu teritoriju".

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti