Lietuva: Polijas lauksaimnieku robežas blokāde var būt ES brīvās pārvietošanās pārkāpums, no kura iegūst Krievija

Polijas lauksaimnieku plānotā autoceļa uz Lietuvas robežas blokāde varētu būt Eiropas Savienības (ES) brīvas preču un cilvēku kustības principa pārkāpums, pieļāva Lietuvas ekonomikas un inovāciju ministre Aušrine Armonaite, savukārt zemkopības ministrs Ķēstutis Navicks teica, ka Polijas lauksaimnieku neapmierinātība ir saprotama, tomēr protestus, kas paredz arī no piektdienas bloķēt ceļu uz robežas ar Lietuvu, ļaunprātīgi izmanto Krievija.

"Kravas automašīnas tiks novirzītas uz papildu stāvlaukumu, kur tās pārbaudīs un būs rindas," Armonaite par protesta kārtību ceturtdien teica radiostacijai "Žiniu radijas".

"Cik saprotu, personu plūsma netiks apturēta, tomēr mēs esam brīvā Eiropas Savienībā, kur preču un cilvēku kustībai jābūt brīvai," sacīja Lietuvas ekonomikas ministre, uzsverot, ka jebkāda brīvas kustības traucēšana varētu būt ES normu pārkāpums.

Kā teica Navicks, lielākā daļa protestējošo Polijas lauksaimnieku par labības cenas kritumu vaino Ukrainas produkciju, neņemot vērā, ka cenu ietekmē arī labības imports no Krievijas.

"Priekšnoteikumi lauksaimnieku neapmierinātībai Polijā ir bijuši jau mēnešiem ilgi, un ir acīmredzams, ka Krievija izmanto šo situāciju un turpinās to darīt," Lietuvas zemkopības ministrs ceturtdien sacīja intervijā Lietuvas sabiedriskajam radio.

"Izskatās, ka tiek mēģināts novērst uzmanību uz Ukrainas graudiem, aizmirstot, ka Krievija ir lielākā graudu audzētāja Eiropā, un fakts ir arī tas, ka tā ir sākusi 2023. gada ražas eksportu, jo īpaši kviešu, kas ir visvairāk tirgotā prece, un tas ir izraisījis cenu kritumu," viņš paskaidroja.

Ekonomikas ministre Armonaite arī norādīja uz problēmu, ko rada situācija, kad 13 Lietuvas vēstnieku, arī Polijā, iecelšana ir aizkavējusies prezidenta kancelejas un Ārlietu ministrijas strīdu dēļ.

Ministre uzsvēra, ka šajā situācijā Lietuvas vēstniekam Polijā vajadzēja atrasties Suvalku koridorā uz abu valstu robežas.

Lietuvas ārlietu ministrs Gabrieļus Landsberģis trešdien teica, ka Polijas lauksaimnieku plānotā autoceļa blokāde uz Polijas un Lietuvas robežas līdzinās hibrīdoperācijām.

Polijas lauksaimnieki no 1. marta plāno bloķēt ceļu pie bijušā Kalvarijas–Budzisko robežkontroles punkta ar Lietuvu. Plānots, ka blokāde ilgs aptuveni nedēļu. Protestu izraisījušas aizdomas, ka no Ukrainas importēti graudi tomēr nonāk Polijā caur Lietuvu. Protesta akcijas laikā Polijas lauksaimnieki kopā ar Polijas amatpersonām plāno apturēt un pārbaudīt kravas automašīnas, kurās tiek vesta lauksaimniecības produkcija.

Lai protestētu pret Ukrainas lauksaimniecības produktu eksportu, uz kuru netiek attiecinātas muitas nodevas, Polijas lauksaimnieki pēdējo nedēļu laikā centušies bloķēt Polijas un Ukrainas robežu, kā arī nozīmīgu autoceļu uz Vāciju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti