Gazas joslā drūzmā pie humānās palīdzības kravām nogalināti vairāk nekā 100 palestīnieši

Gazas joslā, drūzmējoties un cīnoties par humānās palīdzības kravu, bojā gājuši vismaz 100 palestīnieši. "Hamās" pārvaldītā Veselības ministrija notikušajā vainoja Izraēlas spēkus, apgalvojot, ka tās karaspēks tīši apšaudījis cilvēku pūli. Izraēla norādīja, ka tā rīkojusies, lai pasargātu savus karavīrus.

Ceturtdien Gazas joslā ieradās humānās palīdzības kravas. Taču tās sagaidīja kara, iznīcības un bada skartās teritorijas izmisušo iedzīvotāju pūlis. 

Oficiālā palestīniešu ziņu aģentūra WAFA, atsaucoties uz vietējiem avotiem, apgalvoja, ka Izraēlas spēki apšaudījuši tūkstošiem cilvēku no Gazas pilsētas un citiem ziemeļu rajoniem, kuri Nabulsi apļveida krustojumā gaidīja kravas automašīnas ar humāno palīdzību.

"Hamās" pārvaldītās Veselības ministrijas pārstāvis Ašrafs al Kudra paziņoja, ka agrā ceturtdienas rītā Nabulsi apļveida krustojumā nogalināti 112 cilvēki un vēl 760 tika ievainoti.

Kudra notikušajā vainoja Izraēlas spēkus, kas tur sarīkojuši "masu slaktiņu".

Tāpat ministrijas pārstāvis norādīja, ka vairāki desmiti cilvēku kritiskā vai smagā stāvoklī nogādāti netālu esošajā al-Šifas slimnīcā Gazas pilsētā un, ka šīs ārstniecības iestādes mediķi vairs nespēj visiem pienācīgi palīdzēt.

Feldšeris Faress Afana ziņu aģentūrai "Associated Press" pastāstīja, ka ātrās palīdzības brigādes notikuma vietā atradušas "desmitiem vai simtiem" cilvēku, kas gulējuši uz zemes.

Sociālajos tīklos arī publicēti videomateriāli, kuros redzams, kā Gazas pilsētā bojāgājušie tiek iekrauti tukšās palīdzības kravas automašīnās un ēzeļu pajūgā.

Arī Izraēlas spēki publicēja video, kurā redzama liela drūzmēšanās ap humānās palīdzības mašīnām. Daļa cilvēku pie tām esot apšaudīti, lai novērstu kravu izlaupīšanu un gādātu par Izraēlas karavīru drošību.

Izraēlas Aizsardzības spēku (IDF) paziņojumā arī teikts, ka vairāki desmiti cilvēku gājuši bojā, kad viņus notriekušas un pārbraukušas kravas automašīnas.

Šausminošie notikumi norisinājās vien dažas stundas pirms tam, kad Gazas Veselības ministrija, kuru pārvalda "Hamās", paziņoja, ka kopš Izraēlas un teroristu grupas kara sākuma nogalināti vairāk nekā 30 000 cilvēku, tai skaitā 21 000 bērnu un sieviešu.

Saskaņā ar ministrijas datiem pēdējo četru mēnešu laikā bez vēsts pazuduši aptuveni 7000 cilvēku, un vairāk nekā 70 000 ievainoti kaujās un Izraēlas triecienos.

ANO arī brīdināja par draudošo badu Gazas joslas ziemeļos, kur aptuveni 300 000 cilvēku dzīvo bez pārtikas un tīra ūdens.

ASV ir pieprasījušas Izraēlai veikt izmeklēšanu, lai noskaidrotu, kas izraisīja asiņaino incidentu. ASV prezidents Džo Baidens sacīja, ka notikušais apgrūtinās pašlaik notiekošās diplomātiskās sarunas par iespējamo karadarbības pārtraukumu Gazas joslā. Bija cerība, ka uguns pārtraukšanas režīmu varētu uzsākt jau no nākamās pirmdienas.

Francijas Ārlietu ministrija paziņoja, ka Izraēlas karavīru uzbrukums civiliedzīvotājiem, kuri vēlējās saņemt pārtiku, ir "neattaisnojams". Savukārt Turcija paziņoja, ka Izraēla ir pastrādājusi "vēl vienu noziegumu pret cilvēci".

KONTEKSTS:

2023. gada 7. oktobrī "Hamās" sarīkoja slaktiņu Izraēlā, noslepkavojot ap 1200 cilvēku, no kuriem absolūtais vairākums bija civilpersonas. Vēl aptuveni 250 cilvēkus, tajā skaitā sievietes, bērnus un sirmgalvjus, teroristi sagrāba par ķīlniekiem un aizveda uz Gazas joslu.

Izraēla izsludināja valstī karastāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. Kaujās iesaistīti arī sauszemes spēki. Vairākas nedēļas Izraēla arī īstenoja Gazas joslas pilnīgu blokādi, atslēdzot teritorijai elektrības un ūdens padevi, kā arī ierobežojot humānās palīdzības piegādes.

Kopš oktobra sākuma Gazas joslā iekšēji pārvietoti līdz pat 1,9 miljoniem cilvēku. Liela daļa devušies uz teritorijas dienvidiem, daudzi meklē patvērumu slimnīcās. Konflikta laikā nogalināti arī vismaz 100 ANO darbinieki, kā arī aptuveni 50 žurnālisti.

Kopš 2023. gada oktobra sākuma Gazas joslā karadarbības dēļ bojā gājuši vairāk nekā 25 tūkstoši tās iedzīvotāju, apgalvo "Hamās" pārvaldītā Veselības ministrija.

Izraēlas intensīvajos uzlidojumos bojātas plašas apdzīvotas teritorijas Gazā – aptuveni puse ēku, tostarp skolas un medicīnas iestādes, zem kurām atradušies "Hamās" teroristu izveidotie tuneļi un komandcentri.

Telaviva apgalvo, ka cīņas Gazas joslā turpināsies, līdz teroristu grupējums "Hamās" tiks pilnībā iznīcināts, un vaino "Hamās" par slēpšanos aiz civiliedzīvotāju un civilās infrastruktūras vairoga. 

Tikmēr starptautiskā sabiedrība vairākkārt aicinājusi Izraēlu maksimāli izvairīties no civiliedzīvotāju upuriem un Gazas joslā ieviest humānās pauzes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti