Bulgāru oligarha sakari ar «Vagner» vadoni Prigožinu var apdraudēt valdības stabilitāti

Apsūdzības par sakariem ar krievu algotņu bandas "Vagner" līderi Jevgēņiju Prigožinu, kas izvirzītas bulgāru oligarham Vasilam Božkovam, valstī var izsaukt jaunu politisko krīzi. Božkovs apgalvo, ka esot iztērējis 30 miljonus eiro kukuļos, kas maksāti Bulgārijas lielākās politiskās partijas līderim un valsts kādreizējam finanšu ministram. Vašingtona oligarha liecības uzskata par vismaz daļēji patiesām.

Božkovam, kas iepriekš apsūdzēts par pasūtījuma slepkavībām, izspiešanu un izvairīšanos no nodokļiem, pēc atgriešanās Bulgārijā, "lai pierādītu savu nevainību", sestdien izvirzītas jaunas apsūdzības. 

No Božkova e-pasta sarakstes

"ir skaidrs, ka viņam bijušas darījuma attiecības ar Krievijas pilsoni Jevgēņiju Prigožinu un vairākiem citiem Krievijas pilsoņiem, kas pēc Krimas aneksijas pakļauti sankcijām," norādīja Sofijas pilsētas prokuratūras prokurors Angels Kaņevs.

Lai gan šis fakts bija zināms jau ilgāk nekā divus gadus, atklātībai tas nodots tikai tagad.

Vasils Božkovs savulaik bija Bulgārijas bagātākais cilvēks, kura galvenais peļņas avots bija azartspēļu bizness. Viņam arī ir piederējuši slavenākie Bulgārijas futbola klubi – Sofijas "Levski" un CSKA. Božkovs nav turējies tālu arī no politikas, viņš ir ziedojis naudu politiskajām partijām un arī pats izveidoja partiju, kurai gan neizdevās iekļūt parlamentā.

Tiek uzskatīts, ka Božkovs bija ietekmīgs arī organizētās noziedzības pasaulē, kur Božkovs esot zināms ar iesauku "Galvaskauss". 

2011.gadā interneta vietnē "WikiLeaks" nopludinātajos ASV vēstniecības Bulgārijā darbinieku ziņojumos Valsts departamentam bija minēts, ka Božkovam ir ciešas saites ar Bulgārijas mafiju. Božkova biznesa impērija sagruva 2020.gadā, kad Bulgārijā stājās spēkā jaunie azartspēļu likumi un viņam piederošie uzņēmumi tika nacionalizēti. Drīz pēc tam Božkovam izvirzīja virkni apsūdzību, taču viņš izvairījās no nokļūšanas cietumā, jo neilgi pirms apsūdzību izvirzīšanas aizbēga uz Apvienotajiem Arābu Emirātiem.

Starp 19 apsūdzībām, kas izvirzītas Božkovam, neviena nav saistīta ar Krievijai noteikto sankciju pārkāpšanu, un pats oligarhs paziņojis, ka prokuratūras apgalvojumi esot "absurdi". Tikmēr prokuratūra paziņojusi, ka Božkovs tiekot turēts aizdomās par nodokļu nemaksāšanu un naudas atmazgāšanu arī Moldovā. 

Božkovs arī apgalvoja, ka esot iztērējis 30 miljonus eiro kukuļos, kas maksāti lielākās politiskās partijas "GERB" līderim Boiko Borisovam, kā arī bijušajam Bulgārijas finanšu ministram Vladislavam Goranovam.

Bulgārijas bijušais premjers Borisovs noliedz, ka jebkad būtu saņēmis kādus maksājumus no Božkova. Borisovs arī uzskata, ka Božkovam ir iespēja pierādīt savu nevainību. 

"Es ļoti ceru, ka Božkova kungs ir ieradies risināt savas problēmas ar tieslietu sistēmu. Ja viņš ir nevainīgs, tad ļaujiet viņam to pierādīt. Ja viņš ir vainīgs – mums ir tieslietu sistēma. Tas ir viss, ko es varu pateikt. Es esmu bijis Ģenerālprokuratūrā uz vairākām nopratināšanām, tāpēc uzskatu, ka šajā jautājumā man vairs nav ko piebilst," Borisovs sacīja vietējiem medijiem. 

Pamatojoties uz Božkova apgalvojumiem, ASV šogad piemēroja sankcijas bijušajam Bulgārijas finanšu ministram Goranovam, un tas liek domāt, ka Vašingtona Božkova liecības uzskata vismaz daļēji par patiesām.

Notiekošais var ietekmēt pašreizējo Bulgārijas valdību, ko veido Borisova pārstāvētā konservatīvā partija "GERB" kopā ar pretkorupcijas partiju "Mēs turpinām pārmaiņas".

Ja skandāla dēļ "GERB" būs jāizstājas no koalīcijas, tad valdība pilnīgi noteikti sabruks un var nākties rīkot jaunas vēlēšanas.

KONTEKSTS:

Bulgārijā šogad notika jau piektās parlamenta vēlēšanas divu gadu laikā. Tajās uzvarēja bijušā premjerministra Boiko Borisova vadītā partija "GERB". Jūnija sākumā parlaments oficiāli apstiprināja jaunu proeiropeisku valdību. To veido līdzšinējie politiskie sāncenši, tā cenšoties izbeigt 30 mēnešus ilgo politisko krīzi.

Pret Borisovu 2020. gadā notika plaši iedzīvotāju protesti, pārmetot viņa valdībai sakarus ar mafiju un korumpētību. Iepriekš Borisovam bija labas attiecības ar Kremli un Krievijas enerģētikas kompānijām, taču karš Ukrainā viņa retoriku ir mainījis.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti