Panorāma

NATO Militārās komitejas priekšsēdētājs: Tūlītēju draudu nav

Panorāma

Ukrainas premjers: Top risinājums graudu blokādēm uz robežas

Slovākijā protestē pret sabiedriskā medija pārņemšanu

Slovākijā protesti pret valdības mēģinājumu pakļaut medijus

Demonstranti trešdien, 27. martā, izveidoja dzīvo ķēdi ap Slovākijas sabiedriskās raidorganizācijas ēku galvaspilsētā Bratislavā. Šādā veidā tika pausts protests pret kreisi populistiskā premjera Roberta Fico valdības plāniem pārņemt mediju savā kontrolē.

Kultūras ministres un ultranacionālistiskās Slovāku nacionālās partijas biedres Martinas Šimkovičovas izstrādātais plāns paredz sabiedriskā medija reorganizāciju un dos iespēju atbrīvoties arī no tā vadības. 

Plānu jau nosodījusi Slovākijas prezidente Zuzana Čaputova, opozīcijas partijas, vietējie žurnālisti, starptautiskās mediju organizācijas un Eiropas Komisija, bet trešdien savu viedokli pauda arī iedzīvotāji.

Demonstranti turēja plakātu ar uzrakstu "Rokas nost no RTVS!" un skaļi pauda atbalstu žurnālistiem. Kāds protestētājs uzsvēra, ka  ļoti svarīgi, lai mediji neizplata dezinformāciju pēc valsts pasūtījuma.

"Ir svarīgi paust savu nostāju. Tas ietekmē ne tikai mūsu dzīves, bet arī mūsu bērnu dzīves, un mēs negribam dzīvot nebrīvā valstī," uzsver protesta akcijas dalībniece.

Akcija vienlaikus uzskatāma par protestu arī pret citiem Fico valdības plāniem, tai skaitā nodomu grozīt kriminālkodeksu. Ir nopietnas bažas, ka Slovākija viņa kabineta politikas dēļ atteiksies no prorietumnieciskā kursa un sekos Ungārijas un tās pretrunīgi vērtētā premjera Viktora Orbāna paraugam.

Protesti pret mediju pārņemšanu sākās jau marta vidū, kad Fico valdība nāca klajā ar šo ieceri. Tā tika pamatota ar nepieciešamību atjaunot medija objektivitāti, bet, kā norāda opozīcija, rezultāts būtu tieši pretējs.

"Visi autokrāti seko vienai rokasgrāmatai. Viņi grib kontrolēt visu: medijus, drošības spēkus, prokurora biroju, kultūru un prezidenta pili.

Bet mūsu gadījumā varas koncentrēšana Fico, Pelegrīni un Danko rokās mūs padarītu par otro Ungāriju vai sliktākajā gadījumā Baltkrieviju," brīdina opozīcijas partijas "Progresīvā Slovākija" pārstāvis Mihals Šimečka.

Drīz pēc nākšanas pie varas pērn rudenī Fico valdība pārtrauca runāt ar vairākiem slovāku medijiem, kurus uzskata par pārāk naidīgiem, to vietā priekšroku dodot prokremliskiem kanāliem.

Šie ir jau kārtējie sabiedrības protesti pret Fico valdības politiku. Pagājušomēnes masu demonstrācijas notika arī pret valdības plāniem vājināt cīņu ar korupciju, ieviešot tiesu sistēmas reformas, kas, kā norāda to pretinieki, kalpos tikai korumpētiem politiķiem.

Balsis gan slovāku sabiedrībā, gan Briselē pauž – ir jārīkojas, pirms Slovākija kļūst par vēl vienu Ungāriju.

Tests valsts demokrātijai būs arī aprīlī gaidāmā Slovākijas prezidenta vēlēšanu otrā kārta, kurā sacentīsies proeiropeiskais diplomāts Ivans Korčoks ar Fico sabiedroto Pēteru Pelegrīni.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti