Krāpnieki izmanto mākslīgo intelektu, lai viltotu balsi un uzdotos par citām personām

Krāpnieki un noziedznieki arvien biežāk izmanto mākslīgo intelektu, lai no personām un uzņēmumiem izkrāptu naudu. Ar tā dēvēto audio dziļo viltojumu tehnoloģijām ir iespējams uzdoties par citām personām. Visbiežāk cilvēki tiek maldināti, saņemot zvanus it kā no draugiem vai paziņām, kuri lūdz naudu. Daudzi eksperti pauž bažas par šīs krāpniecības metodes straujo attīstību un izplatību visā pasaulē.

Krāpnieki izmanto mākslīgo intelektu, lai viltotu balsi un uzdotos par citām personām
00:00 / 03:21
Lejuplādēt

"Audio deepfake" jeb audio dziļais viltojums ir mākslīgā intelekta tehnoloģija, ar kuras palīdzību tiek ražoti augstas kvalitātes balss kloni. Nesen plašu popularitāti internetā ieguva video ar britu aktrisi Emmu Vatsoni, kura it kā lasa Ādolfa Hitlera grāmatu "Mein Kampf". Balss viltošanā tika izmantots uzņēmuma "ElevenLabs" klonēšanas rīks "Prime Voice".

Audio dziļais viltojums ir kļuvis iecienīts interneta vidē, kur var izveidot video un audio materiālus ar dažādu slavenību balsu viltojumiem. Taču šo tehnoloģiju izmanto ne tikai izklaidei, bet arī tam, lai izkrāptu naudu no cilvēkiem.

Datorzinātņu speciālists Metjū Raits no Ročesteras Tehnoloģiju institūta norādīja, ka nav jāpieliek lielas pūles, lai izveidotu balss viltojumu.

"Balss viltošanai nav nepieciešams apjomīgs balss ieraksts, lai izveidotu labu viltojumu. Viņi, piemēram, var vienkārši jums piezvanīt un izlikties par kādu preču pārdevēju, lai ierakstītu jūsu balsi audioierakstā. Tas arī ir viss, kas viņiem vajadzīgs, lai izveidotu viltojumu," stāstīja Raits.

Šo mākslīgā intelekta tehnoloģiju var izmantot ne tikai cilvēku apkrāpšanā, bet arī dezinformācijas izplatīšanai, ļaujot cilvēkiem noticēt, ka, piemēram, politiķis ir izteicis kādu skandalozu paziņojumu, kas nav īsts.

ASV un Eiropā, izmantojot balsi, klienti var autorizēties savā bankas kontā. Bankas balss identifikāciju uzskata par līdzvērtīgu pirksta nospiedumam, jo tas ir drošs un ērts veids, kā lietotājiem pārvaldīt savu bankas kontu, uzzināt konta bilanci un pat veikt naudas pārskaitījumus.

Žurnālists Džozefs Kokss no interneta medija "Vice" veica eksperimentu un, izmantojot savas balss viltojumu, piekļuva savam bankas kontam. Tas apliecināja, ka jebkurš, kurš spēj izveidot balss viltojumu, var piekļūt personas bankas kontam ar balss autorizāciju.

Lai izvairītos no krāpniekiem, Raits ieteica pievērst uzmanību negaidītiem zvaniem, kad naudu lūdz personas, kuras uzdodas par jūsu tuvinieku vai darba kolēģi.

"Ir svarīgi apstiprināt zvanītāja sacīto, izmantojot citu saziņas kanālu. Jūs varat izdomāt kādu attaisnojumu, lai pateiktu zvanītājam, ka vēlāk viņam piezvanīsiet. Pēc tam jūs varat piezvanīt uz tā cilvēka īsto numuru, lai pārliecinātos, vai tas patiešām bija jūsu paziņa. Ja tas būs bijis krāpniecisks zvans, krāpnieki šo zvanu atpakaļ nesaņems. Galvenais ir pārliecināties par zvanītāja patiesumu un zvana mērķi," sacīja Raits.

Audio dziļā viltojuma izveidošana neprasa īpašas iemaņas, un arvien vairāk uzņēmumu piedāvā balss viltojuma rīku par maksu. No telefona krāpniecības cieš tūkstošiem cilvēku, jo īpaši vecāka gadagājuma. Eksperti norādījuši, ka nepieciešams ieviest tiesību aktus, lai izvairītos no šādas krāpniecības attīstības nākotnē. Cilvēki tiek aicināti būt uzmanīgiem un pārliecināties par informācijas patiesumu gan interneta vidē, gan atbildot uz telefona zvaniem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti