Skolotāju streika dēļ Čehijā pirmdien slēgtas tūkstošiem skolu

Skolotāju streika dēļ Čehijā pirmdien slēgtas tūkstošiem skolu, paziņojušas arodbiedrības, kas pieprasa lielāka finansējuma piešķiršanu izglītības jomai. Arodbiedrības norādīja, ka Čehijas valdības taupības politika apdraud valsts izglītības nozari. 

Saskaņā ar arodbiedrību paziņojumu, streikā piedalās lielākā Čehijas skolotāju saimes daļa un to atbalstīja citas valsts un privātā sektora arodbiedrības, kas pauda neapmierinātību ar valdības centieniem samazināt budžeta deficītu.

Skolotāji no valdības jau saņēmuši solījumu, ka viņu algas sasniegs 130% no valstī vidējā atalgojuma, kas pēdējos gados ir ievērojami palielinājies.

Taču arodbiedrības norādīja, ka 2024. gada izglītības jomas budžeta plāns apdraud skolu izglītības kvalitāti, jo tas nerisinot valodu un citu mācību priekšmetu apgūšanai nepieciešamo resursu trūkumu. 

Tāpat viens no streika iemesliem ir paredzētais zemais finansējums skolotāju palīgiem un citam skolās nodarbinātam atbalsta personālam, piemēram, pavāriem. 

Arodbiedrību ieskatā Čehijas valdība ir ignorējusi inflācijas un enerģijas cenu ietekmi uz dzīves dārdzības pieaugumu, un tās parlamenta atbalstītais nodokļu paaugstināšanas un izdevumu samazināšanas plāns ir nepieņemams.

Zināms, ka skolotājiem pievienojās kopumā 1 miljons cilvēku, tostarp arī citu profesiju pārstāvji.

Piemēram, valstī lielākā privātā auto ražotāja "Škoda Auto" darbinieku arodbiedrība ieplānoja divu stundu ilgu darba pārtraukumu, vēstīja ziņu aģentūra "Reuters".

Čehija 2020. gadā pamatizglītībai un vidējai izglītībai tērēja 3,1% no valsts budžeta iekšzemes kopprodukta, kas ir nedaudz zem vidējā OECD rādītāja jeb 3,3%.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti