Rīta Panorāma

Par 2 dienām pagarina pamieru starp Izraēlu un "Hamās"

Rīta Panorāma

"Bada spēles" pieveic "Napoleonu" ASV kinoteātros

Jaunzēlande atteiksies no stingrajiem pretsmēķēšanas likumiem

Jaunzēlandes jaunā valdība atcels likumus par smēķēšanas pilnīgu izskaušanu

Jaunzēlandes nākamā konservatīvā valdība atteiksies no ieceres valstī pilnībā izskaust smēķēšanu, pirmdien apstiprināja jaunais premjerministrs Kristofers Laksons. Veselības kampaņu aktīvisti valdības līdera paziņojumu raksturoja kā milzīgu uzvaru tabakas rūpniecībai.

Bijušās premjerministres Džasindas Ārdernas laikā tika ieviests tā dēvētais "paaudžu smēķēšanas aizliegums", kura mērķis bija aizliegt pārdot cigaretes visiem, kas dzimuši pēc 2008. gada.

Tādējādi Jaunzēlande kļūtu par pirmo valsti pasaulē, kurā tiktu izskausts šis kaitīgais ieradums.

Sabiedrības veselības eksperti un smēķēšanas apkarotāji visā pasaulē šo ieceri atzinīgi novērtēja, turklāt Apvienotā Karaliste nesen paziņoja par gandrīz identisku smēķēšanu ierobežojošu pasākumu kopumu.

Taču pēc tam, kad jaunā valdība pirmdien nodeva zvērestu, Laksons apstiprināja, ka Jaunzēlande atcels šos likumu kopumu, vēl pirms tie stāsies spēkā, lēmumu pamatojot ar bažām par melnā tirgus uzplaukumu.

Laksons atzina, ka nodokļu ieņēmumi no cigarešu tirdzniecības arī ievērojami papildinātu valsts budžetu, taču uzsvēra, ka tas nav bijis galvenais iemesls viņa rīcībai.

Pret smēķēšanu vērstā organizācija "Health Coalition Aotearoa" vērtēja, ka politikas atcelšana ir liels zaudējums valstij.

"Tas ir liels zaudējums sabiedrības veselībai un milzīgs ieguvums tabakas rūpniecībai, kuras peļņa tiks palielināta uz jaunzēlandiešu dzīvību rēķina," teikts organizācijas izplatītajā paziņojumā.

Smēķēšanu ierobežojošo likumu kopu bija paredzēts ieviest jau 2023. gada nogalē, lai gandrīz nekavējoties samazinātu tabakas izstrādājumu lietotāju skaitu.

Lai gan pieaugušo smēķētāju skaits Jaunzēlandē jau tagad ir salīdzinoši zems – tikai 8%, iepriekšējā valdība vēlējās smēķēšanu valstī aizliegt pavisam. 

Līdztekus pakāpeniski pieaugošajam vecuma ierobežojumam jaunais likums paredzēja samazināt mazumtirgotāju skaitu, kas var pārdot tabakas izstrādājumus, līdz maksimāli 600 visā valstī, kas ir milzīgs samazinājums salīdzinājumā ar pašreizējiem 6000 mazumtirgotāju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti