ASV prezidents cer uz drīzu karadarbības pārtraukšanu Gazas joslā

ASV prezidents Džo Baidens pirmdien, 26. februārī, izteica cerību, ka Izraēla un teroristu grupējums "Hamās" līdz tuvākajai pirmdienai panāks vienošanos par karadarbības pārtraukšanu Gazas joslā.

ASV Valsts departamenta pārstāvis Metjū Millers iepriekš sacīja, ka pēdējās dienās ir panākts būtisks progress sarunās par "Hamās" sagrābto izraēliešu ķīlnieku atbrīvošanu apmaiņā pret palestīniešu ieslodzīto izlaišanu no cietumiem Izraēlā.

Plānots, ka ugunspārtraukšanas režīms būtu spēkā sešas nedēļas, kuru laikā notiktu ne tikai ķīlnieku un ieslodzīto apmaiņa, bet arī piegādātu humāno palīdzību Gazas joslas iedzīvotājiem.

Starptautiskās palīdzības organizācijas apgalvo, ka humānā situācijas Gazā ir ļoti smaga, jo trūkst pārtikas, tīra dzeramā ūdens un medikamentu, bet bēgļu izmitināšanas vietas ir pārpildītas un tur nav iespējams nodrošināt sanitārās prasības.

Izraēlas oficiālā retorika pagaidām neliecina par gatavošanos uguns pārtraukšanai Gazā.

Izraēlas premjerministra Benjamina Netanjahu birojs pirmdien paziņoja, ka armija ir iepazīstinājusi ar plānu, kas paredz evakuēt simtiem tūkstošus cilvēku no Gazas dienvidu pilsētas Rafahas, lai tur varētu uzsākt sauszemes operāciju pret "Hamās".

Izraēla nav atklājusi, uz kurieni ir plānots pārvietot milzīgu skaitu cilvēku, no kuriem vairums Rafahā ieradās kara pirmajās nedēļās no Gazas ziemeļu un centrālajiem rajoniem. Rafaha atrodas pie robežas ar Ēģipti, kuras valdība ir paziņojusi, ka tā neatļaus simtiem tūkstošiem palestīniešu ienākt tās teritorijā.

ASV ir aicinājusi Izraēlu neuzsākt sauszemes operācijas Rafahā bez plāna civiliedzīvotāju aizsardzībai.

KONTEKSTS:

2023. gada 7. oktobrī "Hamās" sarīkoja slaktiņu Izraēlā, noslepkavojot ap 1200 cilvēku, no kuriem absolūtais vairākums bija civilpersonas. Vēl aptuveni 250 cilvēkus, tajā skaitā sievietes, bērnus un sirmgalvjus, teroristi sagrāba par ķīlniekiem un aizveda uz Gazas joslu. Izraēla izsludināja valstī karastāvokli un sāka plašus gaisa un artilērijas triecienus pret "Hamās" objektiem šī grupējuma pārvaldītajā Gazas joslā. 

Telaviva apgalvo, ka cīņas Gazas joslā turpināsies, līdz teroristu grupējums "Hamās" tiks pilnībā iznīcināts, un vaino "Hamās" par slēpšanos aiz civiliedzīvotāju un civilās infrastruktūras vairoga. Tikmēr starptautiskā sabiedrība vairākkārt aicinājusi Izraēlu maksimāli izvairīties no civiliedzīvotāju upuriem un Gazas joslā ieviest humānās pauzes.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti