Dienas ziņas

Pārbauda auto gatavību ziemai

Dienas ziņas

Dienas ziņas

"Hamās" atbrīvojuši otro ķīlnieku grupu

Pēc «Hamās» apsūdzībām par pārkāpumiem otrās ķīlnieku grupas apmaiņa tomēr notikusi

Teroristiskais grupējums "Hamās" sestdien apsūdzēja Izraēlu pamiera vienošanās pārkāpšanā un atlika otrās ķīlnieku grupas atbrīvošanu, tomēr vēlāk vakarā ķīlnieku apmaiņa notikusi. Sagaidāms, ka apmaiņa turpināsies arī svētdien.

"Hamās" teroristi Gazas joslā varētu atbrīvot 13 izraēliešus un septiņus ārvalstu pilsoņus, kuru vidū varētu būt amerikāņi. Izraēla varētu atbrīvot 39 ieslodzītos palestīniešus.   

"Hamās" un Izraēla otrajā apmaiņā atbrīvo ķīlniekus un ieslodzītos
00:00 / 03:23
Lejuplādēt

Saskaņā ar Kataras starpniecību panākto vienošanos, piektdien "Hamās" atbrīvoja pirmo ķīlnieku grupu - 13 Izraēlas pilsoņus un 11 citu valstu pilsoņus. Savukārt Izraēla atbrīvoja 39 palestīniešu cietumniekus. Sestdien tika plānota otrās ķīlnieku grupas atbrīvošana. Tiesa, neilgi pirms ķīlnieku nodošanas Starptautiskajai Sarkanā Krusta komitejai, "Hamās" paziņoja, ka atliek ķīlnieku atbrīvošanu, jo Izraēla esot pārkāpusi pamiera vienošanos.

"Mēs esam aicinājuši starpniekus pielikt nepieciešamās pūles, lai izpildītu visu, par ko ir panākta vienošanās, piemēram, ļautu palīdzības mašīnām sasniegt Gazas ziemeļu daļu," sestdien vakarā paziņoja "Hamās" pārstāvis Osama Hamdans. "No 200 kravas automašīnām mūs sasniegušas 70 kravas automašīnas. Turklāt, saskaņā ar ieslodzīto atbrīvošanu, mēs uzskatām, ka izraēlieši manipulē ar šo jautājumu. Mēs iestāsimies pret to."

Izraēla kategoriski noraidīja, ka būtu vienošanos pārkāpusi. Šāds "Hamās" paziņojums radīja bažas par pamiera vienošanās izjukšanu.

Sestdien vakarā aptuveni 50 000 cilvēku pulcējās mītiņā Telavivas centrā, rokās turot plakātus un tērpušies T-kreklos ar uzrakstu "Atvediet viņus mājās". Tādējādi cilvēki pauda cerību, ka trauslais pamiers noturēsies. Notika intensīvs sarunu process, tostarp ar starpnieces Kataras un Ēģiptes iesaisti, un, neilgi pirms pusnakts, apmaiņa tomēr notika.

Tika atbrīvoti vēl 13 Izraēlas pilsoņi un četri citu valstu pilsoņi, savukārt Izraēla atbrīvoja vēl 39 palestīniešu cietumniekus. 12 no 13 atbrīvoto izraēliešu veselības stāvoklis ir labs, tomēr vienai jaunietei, kas tika nolaupīta mūzikas festivālā netālu no Gazas joslas, tiks veiktas vairākas operācijas. Viņas brālis joprojām atrodas gūstā. Ziņu vietne "Walla" vēsta, ka vismaz vienā gadījumā "Hamās" pārkāpis vienošanos un atbrīvojis kādu nepilngadīgu meiteni, taču viņas māte joprojām tiek turēta gūstā. Atbrīvotas arī divas nepilngadīgas meitenes, kuru māte tika noslepkavota, bet tēvs joprojām ir pie teroristiem.

Kopējais ķīlnieku skaits, ko "Hamās" līdz šim ir atbrīvojis, ir 41 cilvēks, bet Izraēla atbrīvojusi 78 personas.

Ķīlnieku un ieslodzīto atbrīvošana gaidāma arī svētdien. Abas puses līdz šim atbrīvojušas sievietes, bērnus un vecāka gadagājuma cilvēkus.

Uz četrām dienām noslēgtais pamiers ilgs vēl svētdien un pirmdien. Katara gan paudusi pārliecību, ka pamieru izdosies pagarināt. Kataras Ārlietu ministrijas preses sekretārs Madžeds al Ansari telekanālam CNN sacīja, ka ministrija cer pagarināt pamieru par četrām dienām un sākt nopietnākas sarunas par pārējiem ķīlniekiem.

Izraēlas valdība norāda, ka pamiers varētu tikt pagarināts, ja katru dienu tiks atbrīvoti vismaz 10 izraēlieši. Izraēla gan atkārtoti uzsver, ka

karš pēc pārtraukuma turpināsies.

"Mūsu spējas atgūt ķīlniekus ir tieši saistītas ar militāro spiedienu. Līdzko viņi to izjūt, viņi grib pātraukumu, ja spiediens aug, grib vēl vienu pārtraukumu, ja aug vēl vairāk – viņi ir gatavi nākt ar piedāvājumu. Tāpēc mēs nevaram pamest operācijas Gazā," teica Izraēlas aizsardzības ministrs Joavs Galants

"Hamās" Gazas joslā joprojām tur ap 200 ķīlnieku. Ja pamiers netiks pagarināts un atbrīvoto ķīlnieku skaits sestdien un svētdien būs līdzvērtīgs iepriekšējās divās dienās atbrīvoto skaitam, no Gazas joslas varētu netikt atbrīvoti aptuveni 150 ķīlnieki.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti