Rīta Panorāma

Mekā uz hadžu gaida 2,5 miljonus svētceļniekus

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Astanā latvieši un igauņi Jāņus nosvin kopā

Astanā latvieši un igauņi Jāņus nosvin kopā

Jāņus ielīgoja arī Kazahstānas galvaspilsētā Astanā, kur tos kopīgi rīkoja Latvijas un Igaunijas vēstniecība. Uzaicināti bija gan tur dzīvojošie tautieši, gan liels skaits citu valstu vēstnieku un diplomātu, bet sanākušos priecēja no Igaunijas atbraucis deju kolektīvs. Igaunijas vēstnieks, starp citu, precējies ar latvieti un prot latviski.

Vietējam kazahu ansamblim Latvijas vēstniece Irina Mangule brīdi pirms pasākuma ierādīja, kā būs jāspēlē Līgo dziesma. Vēlāk ieradās viesi – Astanā strādājošie dažādu valstu un organizāciju vēstnieki un diplomāti.

Vietējais kazahu ansamblis
Vietējais kazahu ansamblis

Pēc Latvijas, Igaunijas un Kazahstānas himnas un īsām uzrunām viesiem tika izdalītas lapiņas ar dziesmu tekstiem, viņi pārsvarā iesaistījās uz "līgo, līgo" skandēšanu. Uzstājās arī igauņu deju kolektīvs "Tuisuline".

Iekurti arī ugunskuri –  pa dienu lijušais lietus vakarpusē pierima.

Latvietis Aleksejs un kazahiete Dalila iepazinās pirms diviem gadiem Rīgā, kur viņa bija ieradusies studēt. Tagad viņi ir precējušies, dzīvo Kazahstānā, Aleksejs Busili strādā ar igauņu kompāniju kalnrūpniecības nozarē.

"Sākumā laika apstākļi bija tuvi Latvijas laika apstākļiem. Bija interesanti, sākumā nepierasti, bet, tikko kā iekurināja ugunskuru, tad arī visas atmiņas atgriezās un var just, ka ir Jāņu dvēsele. Ir forši. Vainadziņu pina sieva. Mēs šeit nopirkām kumelītes un sapinām," stāstīja Aleksejs. 

Latvijas vēstniece Kazahstānā Irina Mangule sacīja: "Noskaņojums tiešām ir brīnišķīgs. Šī ir pirmā reiz pa trīs gadiem, kad ir izdevies noorganizēt šeit Astanā Jāņu pieņemšanu. Un tas ir pateicoties Igaunijas vēstniekam Tomasam Tīrsam, kurš man piedāvāja organizēt kopā. Un Tomass ir ļoti unikāls Igaunijas vēstnieks, viņam kundze ir latviete – Gunda. Tādēļ viņi runā abās valodās, un mums šeit ir tāda slepena latviešu-igauņu biedrība." 

Igaunijas vēstnieks Tomass Tīrss un viņa sieva Gunda arī savulaik dejoja no Igaunijas atbraukušajā deju kolektīvā "Tuisuline", un pēc dažām dienām abi dosies uz dzimto Baltiju, lai apmeklētu Dziesmu un deju svētkus. 

Igaunijas vēstnieks Kazahstānā Tīrss pauda: "Ļoti labi, esmu ļoti priecīgs, ka šoreiz varējām kopā ar Latvijas vēstniecību organizēt Jāņus. Un mūsu uzvaras diena, kad mums bija kopīga Cēsu kauja 1919. gadā. Es esmu ļoti laimīgs, un esmu laimīgs, cik daudz viesu mums ir. Un cik daudz latviešu un igauņu, kas šeit Kazahstānā ir ar mums!" 

Igaunijas vēstnieka Kazahstānā sieva Gunda Tīrse sacīja: "Ir ļoti jauka sajūta. Ir patīkami, ka ir īsts Jāņu laiks, un ir liels prieks, ka varu šovakar uzvilkt latviešu tautastērpu un sajusties kā īstos Jāņos. Mēs nākošnedēļ pakojam somas un braucam. Vispirms būs Igaunijā skolēnu Dziesmusvētki, un pēc tam mēs būsim latviešu Dziesmu un deju svētkos, kur mūsu meita dejos "Liesmā". Mēs esam tāda baltiešu ģimene. Mums viens bērns dzīvo Igaunijā, viens Latvijā, un viens ir kopā ar mums šeit, Kazahstānā."

Starp Latvijas, Igaunijas un Kazahstānas karogiem Astanā plīvoja arī Ukrainas karogs.

Latvijas vēstniece Kazahstānā norādīja: "Mēs visas Baltijas valstis, un droši vien ne tikai mēs Ukrainas vēstniecības darbiniekus vienmēr aicinām uz pasākumiem, lai kaut kā viņus morāli atbalstītu. Lai viņi justos labi. Lai viņi justu, ka viņiem šeit ir draugi, atbalsts. Šeit pasākumā bija ukraiņu meitenīte, kas lasīja ukraiņu dzeju. Šeit ir izstāde, kas veltīta Ukrainai. Mēs brīnišķīgi sadzīvojam ar Ukrainas vēstniecību, un es ļoti ceru, ka nākamos Jāņus Ukraina varēs svinēt brīvi, kopā ar mums. Krimā. Dod Dievs!" 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti