Neuzticības balsojumā no amata gāzts Tallinas mērs Kelvarts

Tallinas pilsētas domes ārkārtas sēdē otrdien neuzticības balsojumā no amata gāzts galvaspilsētas mērs Mihails Kelvarts, kurš ir arī Igaunijas parlamenta opozīcijā esošās Centra partijas līderis.

Paredzams, ka Igaunijas galvaspilsētā tiks izveidota jauna valdošā koalīcija, šoreiz bez Centra partijas, kas pēdējo mēnešu laikā pārcietusi vairākus satricinājumus un zaudējusi lielu daļu ietekmes.

37 deputāti bija iesnieguši priekšlikumu izteikt neuzticību Tallinas mēram, un otrdienas sēdē to atbalstīja 41 deputāts, bet divi deputāti balsojumā atturējās.

Lai atstādinātu mēru no amata, neuzticības balsojumā bija nepieciešamas 40 no 79 deputātu balsīm.

Tūlīt pēc tam Tallinas dome ar 40 balsīm par pašvaldības mēra pienākumu izpildītāju ievēlēja sociāldemokrāti Madli Lipusu, kura līdz šim bija viena no vicemēriem.

Divu mēnešu laikā domes deputātiem ir jāvienojas par jauna mēra ievēlēšanu. Paredzams, ka varētu tikt izveidota jauna koalīcija, kurā varētu apvienoties vairākas partijas: sociāldemokrāti, Reformu partija, nacionālkonservatīvā partija "Tēvzeme" un liberālā partija "Igaunija 200".

Kopīgiem spēkiem tās varētu izstumt no varas Centra partiju, kurai pašlaik ir 34 no 79 vietām domē.

Kelvarta atstādināšana nozīmē, ka Igaunijas galvaspilsētā beigusies gandrīz 20 gadu ilgā Centra partijas valdīšana.

Priekšlikumu par neuzticības izteikšanu Kelvartam 21. martā iesniedza 37 domes deputāti. Papildus četru opozīcijas frakciju deputātiem priekšlikumu parakstīja arī pie frakcijām nepiederošie deputāti Teniss Melders un Tāvi Āss, kā arī Centra partijas frakcijas deputāts Igors Grjazins.

Centra partijas un sociāldemokrātu koalīcijai pilsētas domē pašlaik ir 43 vietas, taču šajā skaitā ir iekļauts arī Grjazins. Opozīcijā ir Reformu partija, "Tēvzeme", "Igaunija 200" un Igaunijas Konservatīvā tautas partija (EKRE).

Centra partijas un sociāldemokrātu koalīcija tika izveidota 2021. gadā, bet pirmdien sociāldemokrāti paziņoja, ka aizies no koalīcijas.

Sociāldemokrātu frakcijas līderis Jevgenijs Osinovskis teica, ka partijas lēmumam ir divi pamata iemesli, no kuriem viens ir Centra partijas biedru aizplūšana uz citiem politiskajiem spēkiem un iekšējās nesaskaņas.

Otrs iemesls ir ētiskās problēmas, ko rada Tallinas apgabaltiesas pagājušās nedēļas spriedums, atzīstot par vainīgu Centra partiju un divas personas lietā par tirgošanos ar ietekmi nekustamo īpašumu attīstītāja "Porto Franco" interesēs.

Līdz ar Centra partiju tiesa atzina par vainīgiem tās bijušo ģenerālsekretāru Mihailu Korbu un uzņēmēju Hillaru Tederu.

Pēc Kelvarta ievēlēšanas par Centra partijas priekšsēdētāju kongresā septembrī viņam tiek pārmesta partijas politikas pastiprināta orientēšana uz krievvalodīgo interesēm un tādu prokremlisku politiķu kā Janas Tomas ietekmes pieaugums partijā. Tāpēc pēdējos mēnešos Centra partiju atstājuši daudzi biedri.

Tallinas mēra amatā Kelvarts pirmo reizi tika ievēlēts 2019. gada aprīlī, nomainot tajā Tāvi Āsu, kas kļuva par toreizējās Jiri Ratasa valdības ekonomikas ministru.

No 2011. līdz 2017. gadam Kelvarts bija Tallinas vicemērs, bet no 2017. līdz 2019. gadam ieņēma domes priekšsēdētāja amatu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti