Ungārijas parlaments ievēlējis jaunu prezidentu

Ungārijas parlaments prezidenta amatā pirmdien ievēlēja līdzšinējo Konstitucionālās tiesas priekšsēdētāju Tamāšu Šujoku, kas tagad stāsies pēc apžēlošanas skandāla amatu pametušās Katalinas Novākas vietā.

Pēc ievēlēšanas Šujoks nodeva amata zvērestu. Amatā viņš stāsies 5. martā.

Pagājušā nedēļā Šujoku prezidenta amatam nominēja valdoša partija "Fidesz".

Plašākai sabiedrībai maz pazīstamais Šujoks 2014. gadā kļuva par Konstitucionālās tiesas tiesnesi, bet divus gadus vēlāk – par tās priekšsēdētāju.

Ungārijas prezidenta amats pamatā ir ceremoniāls.

Līdzšinējā prezidente Novāka 10. februārī paziņoja par atkāpšanos saistībā ar skandālu, ko izraisīja viņas lēmums apžēlot bērnu seksuālas izmantošanas lietā notiesātu noziedznieku.

Novāka prezidenta amatā atradās kopš 2022. gada.

"Es parakstīju apžēlošanu, kas izraisīja apjukumu un satraukumu daudzos cilvēkos," paziņojot par atkāpšanos, sacīja Novāka, atzīstot, ka ir kļūdījusies.

2023. gadā Novāka apžēloja bijušo valsts bērnu nama direktora vietnieku. Šim vīrietim 2022. gadā tika piespriests vairāk nekā trīs gadu ilgs cietumsods pa to, ka viņš bija palīdzējis slēpt bērnu nama direktora pastrādātos seksuālos noziegumus pret bērniem.

Bērnu nama direktors tika notiesāts uz astoņiem gadiem cietumā par vismaz desmit bērnu izmantošanu laikā no 2004. līdz 2016. gadam.

Novāka bijušo bērnu nama direktora vietnieku apžēloja reizē ar aptuveni 20 citiem ieslodzītajiem saistībā ar Romas katoļu baznīcas pāvesta Franciska vizīti Ungārijā 2023. gada aprīlī.

Novāka sākotnēji noliedza, ka būtu rīkojusies nepareizi, un noraidīja aicinājumus sniegt oficiālu paskaidrojumu par savu lēmumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti